'Güvenlik önlemi almak zorundaydık'

Geçtiğimiz sene Haziran aynın 24’ü itibariyle onarımına başlanan Küpcüğez Cami’nin iş bitiş tarihi 20 Haziran 2021 olarak belirlenmişti

'Güvenlik önlemi almak zorundaydık'
banner72

Geçtiğimiz sene Haziran aynın 24’ü itibariyle onarımına başlanan Küpcüğez Cami’nin iş bitiş tarihi 20 Haziran 2021 olarak belirlenmişti. Temeli kazılan ve caminin tek duvarı kalacak şekilde yıkılmasına gelen tepkiler üzerine Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, İkinci Dönem İl Koordinasyon Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Küpcüğez Camii’nin 3 duvarının, deprem esnasında ciddi güvenlik problemleri oluşturacağı düşünüldüğünden yıkımının gerçekleştirildiğini söyleyerek, söz konusu cami duvarının yeninden örüleceğini belirtti. Ayrıca Bölge Müdür Erdal Pınar, yapılan çalışmalar nedeniyle kapatılan sokağın da 2 aya sonra açılacağını kaydetti.

PINAR; “RESTORASYONLAR İLE İLGİLİ BİR SIKINTIMIZ ŞU ANDA YOK”

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar toplantıda öncelikle restorasyon çalışmaları devam eden yapılar hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu; “Tosya’da Şeyh Mazlumi Camisi’nde restorasyon işlemleri devam ediyor. Ağustos sonu gibi geçici kabulü yapılacağını ve hizmete açılacağını öngörüyorum. Bunların yanı sıra Merkez’de Ahmet Dede Camisi, Küpcüğez Mescidi, İbn-i Neccar Camisi’nin de restorasyon işlemleri devam ediyor. Bütün bu restorasyon işlerinin, işletim tarihleri 2022’ye sarkmış olmasına rağmen bizim öngörümüz, yaptığımız görüşmeler çerçevesinde; Tosya’daki Şeyh İsmail Rumi camiinden başlamak üzere birer aylık inşallah tamamının açılışını yapmak istiyoruz. Çok şükür restorasyonlar ile ilgili bir sıkıntımız yok şu anda. Vakfiyeler gereği bizim yapmakla yükümlü olduğumuz hizmetler de var. Kuru gıda yardımı, öğrencilere burs yardımı, muhtaç aylıkları gibi yardımlarımız da devam ediyor. Kuru gıda yardımlarında bu sene kovid-19’dan dolayı çok talep geldi. Yüzde 65’lik bir kontenjan artışına gittik. Ama şu anda sadece il merkezindeki vatandaşlarımıza yardım yapabiliyoruz. Şu anda kontenjanımız boş.”

“2 AY SONRA SOKAĞI AÇACAĞIZ”

Küpcüğez Camii ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bölge Müdürü Pınar; “Küpcüğez Mescidi alanı ile alakalı çok sorun yaşadık, esnaf bizi şikâyet etti ama alan çok dar. İki tane sokağın tam olduğu köşede, biz orada arka sokağı kapatmak mecburiyetinde kaldık. Çünkü normal bir işlem yapmıyoruz; orada kumlama yapıyoruz, rasta yapıyoruz. En üst düzeyde bir güvenlik önlemi almak zorundaydık. Tabii bu arada arka tarafta bir otopark var o otoparkın da girişini engelliyordu ama otoparkın zaten ana caddeden de bir girişi var. O kadar hassas bir yer ki orası en ufak bir güvenlik zafiyeti götürmez. Biz Küpcüğez Mescidinin duvarlarında çok büyük sıkıntı vardı. Deprem olması durumunda ciddi sıkıntılar yaşatabilirdi. Bu sebeple mescidin 3 cephe duvarını indirdik. Tabi bunları yaparken de kurullardan görüş aldık, onların onayı ile yaptık. Proje aşamasından da vatandaşlardan gelen talepler üzerine o sokağı da açtık. Şu anda biz 3 cepheyi de indirdik, mevcut taşlarla tekrar öreceğiz. Geçen bayram arifesinde yüklenici firma ile tekrar görüştüm, 45 gün ile 2 ay arasında duvar örme işlemi olacak, bu işlemin ardından sokağı tekrar açabiliriz. Sosyal medyada konuşuldu ‘mescit nasıl yıkılır’ diye, bu yıkım değil. Mescidin 3 duvarı da ciddi anlamda tahrip olmuş, doğu cephesini muhafaza ederek, diğer 3 cepheyi de kendi taşlarıyla tekrar örmek şartıyla kuruldan geçirdik ve kuruldan da müsaade aldık” dedi.  (Furkan Karaca)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER