Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu hale getirildi

Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Avni Çakır başkanlığında toplandı. Toplantıda ilimizde Koronavirüs kapsamında konaklama tesislerinde uygulanacak standartlar ve tedbirler görüşüldü.

Güvenli Turizm Sertifikası  zorunlu hale getirildi

 

Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Avni Çakır başkanlığında toplandı. Toplantıda ilimizde Koronavirüs kapsamında konaklama tesislerinde uygulanacak standartlar ve tedbirler görüşüldü.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada; Güvenli Turizm Sertifikası’nın 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 30 oda ve üzeri konaklama tesislerince de alınması zorunlu hale getirildi.

Kastamonu Valiliğinden yapılan açıklama şöyle: “İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler konulu 02.06.2020 tarihli ve 66 Nolu Hıfzıssıhha Kurul kararımız yayımlanmış, süreç içerisinde görülen lüzum üzerine söz konusu karara 02.07.2020 tarihli ve 82 Nolu Hıfzıssıhha Kurul kararımız ile Güvenli Turizm Sertifikası başlıklı bölüm eklenmiştir. Gelinen aşamada salgınla mücadeleye yönelik olarak 02.07.2020 tarihli ve 82 Nolu Hıfzıssıhha Kurul kararımız ile 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerince (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) alınması zorunlu olan Güvenli Turizm Sertifikası 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 30 oda ve üzeri konaklama tesislerince de (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) alınması zorunlu hale getirilmiş olup 02.06.2020 tarihli ve 66 Nolu Hıfzıssıhha Kurul kararımız) Güvenli Turizm Sertifikası başlıklı kısmı aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Bu çerçevede, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri kapsamında;

‘G) Güvenli Turizm Sertifikası Kovid-19 kapsamında, olağanüstü pandemi koşullarında sağlıklı ve güvenli bir turizmi mümkün kılmak ve alınan tedbirlerin üst seviyede güvenirliliğini sağlayabilmek için; Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı koordinasyonunda ve www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının konaklama tesislerinde yerine getirildiğini belgeleyen ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedefleyen ‘Güvenli Turizm Sertifikası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli olan veya olmayan 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) alınması zorunludur. Halihazırda 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ olmadan hiçbir şekilde faaliyetine izin verilmez. Faaliyete yeni geçecek 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde, 30 oda ile 49 oda arasında kapasitesi bulunan ve faal olan konaklama tesislerinin (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) 01/01/2021 tarihine kadar, bu tarihten sonra faaliyete yeni geçecek 30 oda ve üzerindeki konaklama tesislerinin ise faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen ‘Güvenli Turizm Sertifikası' koşullarını yerine getirerek, Güvenli Turizm Sertifikasını almaları gerekmektedir. ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ alma zorunluluğu getirilen konaklama tesislerinin, sertifikasız faaliyet gösterdiğinin veya ikametgah adresi Türkiye sınırları dışında olan, kovid-19 teşhisi konulup sağlık kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediği belirlenen misafirlerin veya bu misafirle aynı aileden olan veya aynı odada birlikte konaklayan ancak hastalık teşhisi bulunmayan misafirlerin bu kararda belirtilen şartlarda konaklamalarının sağlanmadığının tespiti halinde, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ve/veya turizm belgesi iptali dahil her türlü cezai işlemler saklı kalmak kaydıyla, işletme faaliyetlerine son verilir’ kararı verilmiştir.

İş bu kararın ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine, karar gereğince ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından uygulamanın takip edilmesine, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari yaptırım uygulanması başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.” (Haber Merkezi)Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER