Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu’ndan yaya yolu uyarısı GÜNDE 1-2 KAZA YAŞANIR

S.S Kastamonu Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı öncesi trafik ile ilgili endişelerini dile getirdi.

 Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu’ndan yaya yolu uyarısı  GÜNDE 1-2 KAZA YAŞANIR
banner72

 

S.S Kastamonu Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı öncesi trafik ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Kastamonu’da neredeyse 20-30 metre de bir yaya geçidi olduğunu, yayaların ise trafik ışıklarının olduğu yerlerde bile yol önceliğinin kendilerinin de olduğunu düşünerek yola indiğini ifade eden Faruk İslamoğlu şunları söyledi;

“Okulların açılmasına sayılı günler kala bizleri çok yakından ilgilendiren Kastamonu trafiği hakkında bir takım endişelerimizi paylaşmak istiyorum. 9 Eylül’den itibaren sadece 350 adet servis aracı sabah, öğle ve akşam birer saat yoğun olan trafiğe daha da yoğunluk katarak tabiri caiz ise ateşe körük olacak. Servis araçlarına ilave olarak velilerimizin ve öğretmenlerimizin hususi araçlarını da bu yoğunluğa ilave edersek yaşanacak yoğunluğu, kaosu düşünmenizi rica ediyorum. Esas değinmek istediğim sıkıntı ilimizde anlam verilmeyecek kadar sık yapılan öncelikli yaya geçitleri neredeyse bazı yerlerde 20-30 metre de bir yaya geçidi var, bu kadar sık yaya geçidine gerçekten gerek olmadığı kanaatindeyim. Bırakın başka illerden gelip ilimizden geçen sürücüleri Kastamonu halkı bile nerede yaya geçidi var hala öğrenemedi. Öğrenilecek gibi de değil. Aniden yaya geçidini görüp, firene basıyoruz arkadan gelen araçlar haberdar olmadıkları için kazalara sebep oluyor ve yaralanmalar yaşanıyor. Halkımız öncelikli yaya geçitleri dışında ki ışıklı geçitlerde bile önceliğin kendinde olduğunu düşünüyor. Yeşil ışıkta geçen araçların yoluna atlıyor. Özel halk otobüsleri olsun, biz servisçiler olalım, toplu taşıma araçlarının tamamı zamanla yarışarak ekmeğini kazanan insanlarız. Şayet bu duruma ciddi anlamda kafa yorularak çözüm üretilmezse Kastamonu’da iddia ediyorum ortalama günde bir-iki kaza yaşanır, çok canlar yanar. Ne sürücüler nerede duracağını biliyor ne de yayalar nereden geçeceğini biliyor. Hepimiz duyuyoruz her gün yayalara çarpan araçlar, araçların ani fren yapması ile yaşanan kazalar, yol kenarındaki ağaçlara çarpan araçlar. Bunlar çok daha da artacak. Tabi ki konunun uzmanları bizlerden daha bilgili ve ileri kişilerdir. Mutlaka uygun çözümler üreteceklerdir.

Lakin sahada çalışan kişiler olarak, bizzat direksiyondaki ve kaldırımlardaki kişiler olarak bizlerinde bazı öneriler var;

1-      Öncelikle yaya geçitlerinin sayısı mümkün olduğunca azaltılmalı.

2-      Yaya geçitlerine yaklaşıldığını belirten uyarı tabelaları şart.

3-      Yaya geçitlerinin olduğu noktalarda karşılıklı fosforlu veya ışıklı uyarıcı levhalar şart.

4-      Şayet bu sayı azaltılmayacaksa Daday kavşağı ile Olukbaşı arası kaldırımların yol tarafı cadde boyunca tel örgü olmalı sadece yaya geçitleri açık bırakılmalı.

5-      Kambur köprünün her iki tarafında yaya geçidi var. şehrin en işlek noktası buradan sürekli yaya geçişleri oluyor. Buralara sadece kırmızıdan yeşile geçiş olan yaya için düğmeli veya zamanlı ışık konulmalı ve yayaların toplu geçişi için bir çalışma yapılmalı.

6-      Okullarımızdan başlayarak tüm halkımıza yaya geçitleri, ışıklı geçitleri vb. konularda daha sık uyarıcı broşürler veya seminerler ile bilgilendirmeler yapılmalı.

7-      Özellikle okul bölgelerindeki yaya geçitleri için kesinlikle uyarıcı işaretler konulmalı.

8-      Yine okul bölgelerinde yapılmış olan tabelaların yanına bir çok ilde görmüş olduğum öğrenci boyutlarında öğrenci resimli büyük tabelalar konularak daha fazla dikkat çekilmesi sağlanmalı.

9-      Bir can demek ne demek bunu ateşin düştüğü yere sormak lazım.

10-  Yine mal canın yongası demek  milli servet demek. Elde imkan varsa değerlendirilmek şart.

Bu düşüncelerimi hem mesleki sorumluluk gereği hem de bir veli ve bir vatandaş olarak sosyal sorumluluk gereği olarak gördüğüm için paylaşıyor affınıza sığınıyorum. Üzerine basa basa söylüyorum kazalar geliyor maddi manevi çok canlar yanacak tüm yetkililerimizin bu konuya gereken hassasiyeti göstermelerini ümit ediyor. saygılarımı sunuyorum.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER