GURUR VE ŞEREFLE 94. YIL

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kastamonu’ya Gelişi ve Şapka İnkılabı’nın 92'nci yıldönümü kutlamaları, dün Kastamonu Valiliği tarafından organize edilen yürüyüş programı ile başladı. Kastamonu Valiliğince gerçekleştirilen kortejde katılımcılar, bando eşliğinde Olukbaşı mevkisinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. Yürüyüşün ardından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenkleri konuldu. Kutlamalar 30 Ağustos günü Daday’da düzenlenecek olan Zafer Kupası At Yarışları ile sona erecek.

GURUR VE ŞEREFLE 94. YIL
banner72

 

Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 94. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler dün başladı.

Etkinlikler kapsamında Kastamonu Valiliğince gerçekleştirilen kortejde katılımcılar, bando eşliğinde Olukbaşı mevkisinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü.

Yürüyüşün ardından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığının çelenkleri konuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları gösterileri sunuldu.   Törene katılan bazı vatandaşların farklı modelde şapkalar taktığı gözlendi.

YÜZLERCE KİLOMETRE UZAKTAN GELDİLER

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Lale Özder, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 yıldır etkinliğe katıldığını söyledi.

Atatürk'ün Kastamonu'da şapka ve kıyafet inkılabını gerçekleştirdiğini anlatan Özder, "Kastamonu'da her yıl bu etkinlik düzenleniyor. Biz de Şapka Müzesi'ni daha da genişletmek ve etkinliğe katılmak amacıyla Kastamonu'ya geliyoruz." dedi.

Bu sene daha kalabalık şekilde etkinliğe katıldıklarını belirten Özder, "Bu büyümenin sebebi, Milli Mücadele kahramanı Şerife Bacı'nın ruhu diye düşünüyorum. İlerleyen zamanda katılım daha da artacaktır." diye konuştu.

Kütahya’dan katılan Şaziye İlgin ise bez bebek sanatçısı olduğunu dile getirerek, "Kastamonu'ya Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. yıl dönümünü kutlamak için geldik. Kortej eşliğinde yürüdük. Oldukça güzeldi." ifadesini kullandı.

Ardahan'dan gelen Fidan Atmaca da 72 yaşında olduğunu ifade ederek, "Ama sabah kalkıp 3 kilometre kortejde yürüdük. Burada aynı zamanda Ardahan'ın Damal bebeklerini tanıtacağım." dedi.

ETKİNLİKLER 30 AĞUSTOS’TA SONA ERECEK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı”nın 94 ’üncü yıl dönümü kutlamaları Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’de kokteyle etkinlikler devam etti. Etkinliklerin ilk gününde ayrıca Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından belediye hizmet binasında düzenlenen Kitap ve Resim Sergisi, İsfendiyarbey İlkokul bahçesindeki klasik araç gösterimi gerçekleştirildi.

Kutlamalar; bugün saat: 19.00’da Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda Grup Dem ve saat: 20.00’de Azerin konseriyle sürecek. Pazar günü Seydiler’de özel programdan sonra saat:13.00’de Atlı Okçuluk, Rahvan Yarışı ve Dört Nal Yarışı düzenlenecek. Saat: 14.00’de Küre’de, saat: 15.30’da ise İnebolu’da özel programlar yapılacak. Aynı gün Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Turan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda saat 20.00’de Bünyamin Aksungur ve Kızı Kırgız Aksungur konseri gerçekleşecek. Kutlamalar Salı günü saat: 14.00’de Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde Kastamonu Üniversitesi’nin düzenlediği panel ile sürecek. Çarşamba günü ise saat:11.00’de Devrekani özel programı düzenlenecek. Çarşamba ve Perşembe günü Daday Belediye Başkanlığı tarafından ise Daday Cumhuriyet Meydanı’nda saat:20.00’de yöresel sanatçılar konseri yapılacak. Perşembe günü saat:11.00’de Taşköprü özel programıyla yıldönümü kutlamaları devam edecek. 

Kutlamalar 30 Ağustos Cumartesi günü saat:11.00’de Kastamonu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün Arkeoloji Müzesi’ndeki tören ve 14.00’de Daday’da düzenlenecek olan Zafer Kupası At Yarışlar ile sona erecek.           

Tuğçe Yerdelen

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER