Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

Gurbetçilere karantina!

Kastamonu'nun en büyük ilçeleri olan Tosya ve Taşköprü; okulların tatil olmasını fırsat bilerek memleketlerine gelecek gurbetçileri üzecek haberi verdi

27 Ocak 2021 Çarşamba 10:27
Gurbetçilere karantina!
 

Tosya ve Taşköprü ilçesinde korona virüs önlemleri kapsamında yarıyıl tatilinde ilçeye gelecek olanlar, karantinaya alınacak. 

Tosya Kaymakamı Pişkin, ''Vaka sayısının sıfır olduğunu gördüğümüz ilçemizde, halkın sağlını korumak amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında şehir dışından gelenlere 10 günlük karantina uygulaması kararı alındı'' ifadelerine yer verirken, Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal da ''İlçemiz sınırlarına farklı ikamet bölgelerinden giriş yapanların belirttikleri yerde ikamet ve 10 günlük izolasyona tabi tutulmaları zorunlu hale getirilmiştir'' açıklamasını yaptı.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına muhtar üye seçimi yapmak amacıyla Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin başkanlığında toplanan mahalle ve köy muhtarlarına pandemiye karşı alınan ilave tedbirler anlatıldı. Tosya İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan kararları mahalle ve köy muhtarlarına aktaran Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, halkın sağlını korumak ve vakasız bir Tosya sağlamak amacıyla pandemiye karşı ilave tedbirlerin alındığını ve bu tedbirlerin birinci derece muhatabı muhtarların olduğunun altını çizdi. Muhtarın tedbirleri sıkı sıkıya uygulamasının önemli olduğunu hatırlatan Kaymakam Pişkin, ara tatil nedeniyle şehir dışından gelenlerin karantinaya alınacağını söyledi.

''ŞEHİR DIŞINDAN GELENLERE 10 GÜNLÜK KARANTİNA''

  Mahalle ve köylere gelen Tosyalı hemşerilerinin bilgilerinin alınan Tosya İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği kolluk kuvvetlerine bildirilmesinin zorunlu olduğunu belirten Kaymakam Deniz Pişkin, “Pandemi nedeniyle her ne kadar öğrenciler okula gitmese de online eğitim alıyorlar. Ara tatilinin başlamasıyla birlikte Ankara-İstanbul gibi şehir dışında olan hemşerilerimiz tatili fırsat bilerek memleketine gelecektir. Vaka sayısının sıfır olduğunu gördüğümüz ilçemizde, halkın sağlını korumak amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında şehir dışından gelenlere 10 günlük karantina uygulaması kararı alındı. Bunun takibini de muhtarlarımız yapacak. Mahalle ve köylerimize şehir dışından gelen kim olursa olsun kimlik bilgileri muhtarlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine bildirilecek (polis ve jandarmaya) ve gerekli araştırma yapılacak. Durumu negatif olsa dahi mahalle ve köylerde geldikleri evlerde 10 gün boyunca karantinaya alınacak, sokağa çıkmasına izin verilmeyecek. Durumu pozitif olanlar ise kolluk kuvvetleri tarafından sağlık ekiplerine bildirilecek ve gereken yapılacaktır. Muhtarlarımızın bu hususa hassasiyetle uymasını istiyorum” dedi.

''KİMSE REHAVETE KAPILMASIN''

  Aşı çalışmalarına da değinen Kaymakam Deniz Pişkin, “Aşılama başladı diye kimse rehavete kapılmasın. Sağlık çalışanlarından başlamak üzere risk grubunda olan vatandaşlarımız için aşılama devam etmektedir. Mahallenizde ve köyünüzde Bakanlığın açıkladığı risk kategorisinde olan vatandaşımız var ise yakinen takip ederek aşı olması konusunda yardımcı olunuz. Bu grupta yer alan vatandaşlarımız yaşlı oldukları için hizmete ulaşmakta zorluk çekebilirler. Vaka sayısı sıfır olsa dahi tedbiri elden bırakmayacağız. Çünkü bu iki dozlu aşı olduğundan ikinci doz aşılar da uygulandıktan sonra etkisini göstermeye başlayacak. Aşılar bakanlığın açıkladığı takvime göre yapıldığından vakasız bir Tosya için sırası gelen vatandaşlarımıza yardımcı olarak hizmete kolay ulaşmasını sağlayın” diye konuştu.

  Öte yandan Tosya ilçesinde Covid-19 hastalığı aşılama işlemi 85 yaş ve üzeri vatandaşlara devam ederken aynı zamanda vaka sayısında artış yaşanmaması için şehir dışından gelenlere de karantina uygulanıyor. 

TAŞKÖPRÜ DE AÇIKLADI

Taşköprü Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada ise; '' Eğitim- Öğretim ara tatili nedeni ile ilçemizde ikamet etmeyen fakat ara tatil dönemini memleketinde geçirmek isteyen ve diğer sebeplerle ilçemize gelmesi muhtemel vatandaşlarımızın bulaşma riskinin artırarak hastalığın yayılımına sebebiyet verebilecekleri göz önüne alınarak, konaklayacakları adreslerde 10(on) gün süre ile izolasyona tabi tutulmaları ilçe kolluk kuvvetleri ve muhtarlıklarımız kontrolünde titizlikle sağlanacaktır.

Koronavirüs (Kovid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla kamuoyuna saygıyla duyurulur'' ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler: Gurbetçilere Karantina!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV