Gurbetçi rekoru

Vali Avni Çakır, şehrimizi İstanbul'da başarıyla temsil eden İstamonu Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu

Gurbetçi rekoru

PANDEMİYLE BİRLİKTE KASTAMONULULAR, MEMLEKETLERİNE İLGİ GÖSTERDİ;

Gurbetçi rekoru

Vali Avni Çakır, şehrimizi İstanbul'da başarıyla temsil eden İstamonu Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmelerinde; Kastamonu'ya gelen ziyaretçi ve yerleşenlerin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Vali Çakır, gurbetçilerin; Kastamonu'yu tatil yeri olarak değil, ikinci ev olarak görmesi gerektiğini vurguladı.

Kış aylarında boş olan köylerin orman istilasına maruz kaldığını ifade eden Kastamonu Valisi Avni Çakır, memlekete sadece tatil amacıyla değil, üretimi de düşünerek yerleşilmesi gerektiğine dikkat çekti.

'İŞLENMEYEN TARLALARDA ÇAM BİTİYOR'

Korana virüs salgını sonrası Kastamonu’da yaşayanların sayısının da arttığını bildiren Vali Avni Çakır, “Kastamonu geçtiğimiz yıl rekor sayıda hemşehrisini misafir etti. Bundan sonraki yıllarda da bu rakam artarak devam edecek. Gelen taleplerden bunu görüyoruz; insanlar eski evlerini onarıyor, yeni ev için arsa arayışları bulunuyor. Ancak gelenler tatil amaçlı olduklarından ticari bir faaliyet güdüsü taşımıyor. Kastamonu Karadeniz iklimine sahip. Doğal olarak işlenmeyen tarlalarda 3-5 yıl sonra kendiliğinden çam bitmeye başlıyor, orman köyün içine kadar geliyor. Bin 54 köyümüz var bağlılarıyla beraber 3 bin 637 yerleşim yeri mevcut. Bizim tek tek buraları ormandan temizleme imkanımız yok. Bunu önleyebilmemiz için hemşehrilerimizin memleketlerinde daha uzun süreli vakit geçirmeleri gerekiyor. Hemşerilerimiz burayı tatil yerinden ziyade ikinci evi olarak görür, en az 6 ay kalırsa bu sıkıntı kendiliğinden kalkar” dedi. (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER