banner38

banner39

banner46

banner47

05 Nisan 2020 Pazar

Günümüzde iletişimin önemini vurgulayan Ahmet Baysan İLETİŞİMİN OLMADIĞI YERDE BAŞARI OLMAZ

Gazeteci, Yazar ve İletişim Uzmanı Ahmet Baysan ile ‘Günümüzde İletişim Becerileri ve Önemi’ üzerine bir söyleşi yaptık. Söyleşide iletişimin önemine dikkat çeken ve ‘bilgi kazançtır’ diyen Baysan, saklı kalan hiçbir bilginin ise kıymetinin olmadığını söyledi. Aile içi kavgaların ve boşanmaların çoğunun iletişimsizlikten kaynaklandığını ifade eden Baysan, “İletişim olmayınca huzursuzluk çok oluyor, birlik ve beraberlik sağlanmıyor, aileler yıkılıyor, akrabalıklar bitiyor, toplumda yardımlaşma ve dayanışma köreliyor” dedi.

25 Şubat 2020 Salı 10:36
 Günümüzde iletişimin önemini vurgulayan Ahmet Baysan İLETİŞİMİN OLMADIĞI YERDE BAŞARI OLMAZ
 

Gazeteci, Yazar ve İletişim Uzmanı Ahmet Baysan ile ‘Günümüzde İletişim Becerileri ve Önemi’ üzerine bir söyleşi yaptık. Söyleşide iletişimin önemine dikkat çeken ve ‘bilgi kazançtır’ diyen Baysan, saklı kalan hiçbir bilginin ise kıymetinin olmadığını söyledi. Aile içi kavgaların ve boşanmaların çoğunun iletişimsizlikten kaynaklandığını ifade eden Baysan, “İletişim olmayınca huzursuzluk çok oluyor, birlik ve beraberlik sağlanmıyor, aileler yıkılıyor, akrabalıklar bitiyor, toplumda yardımlaşma ve dayanışma köreliyor” dedi.

İletişimin her yerde, önce ailede, çalışma hayatında, siyasette, sosyal hayatta, devletlerarası ilişkilerde özetle insanlar arasında başarıda ve uyumda en önemli faktör olduğunu üzerine basa basa vurgulayan Baysan, “İletişim günümüzde aslında üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Neden diye sorarsanız, iletişimin olmadığı yerde başarı olmuyor. Diyorum ki iletişim becerileri çocuklarınıza, dostlarınıza verebileceğiniz en önemli armağanlardan biridir” ifadelerini kullandı.

 

Tuğçe Yerdelen: Ahmet Bey kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ahmet Baysan: Kastamonuluyum, çeşitli özel ve resmi kurumlarda çalıştım. 1974 senesinde ulusal basında muhabir olarak gazeteciliğe başladım. Yerel basında çeşitli gazetelerimizde köşe yazarlığı yaptım, 10 yıl Sarı Basın kartı sahibi oldum 1998 senesinde Resmiyette Gazeteci olarak emekli oldum fakat fiiliyatta hiç emekli olmadım yani boş durmadım. Gazeteciliğimin yanında, yöneticilik, danışmanlık, dernekçilik, gibi kendime ve insanımıza faydalı olabilmek için sürekli bir faaliyet içinde oldum ve şu anda yine edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitimler çerçevesinde İletişim Uzmanı ve Yaşam Koçu olarak insanlarımıza faydalı olmaya çalışıyorum.

“SAKLI KALAN BİLGİNİN HİÇBİR KIYMETİ YOKTUR”

Tuğçe Yerdelen: Neden iletişim uzmanlığı?

Ahmet Baysan: En son danışmanlığını yaptığım Kastamonu Belediyesi Başkan Danışmanlığından seçimlerden bir yıl önce kendi isteğimle ayrıldım. Görev yaptığım süre içerisinde sosyal projeler üretip, bir vakıf kurdum. İhtiyaç sahiplerine Sosyal Yardım Marketi, yaşlılara Bakım Merkezi, işsizlere İş İstihdam Merkezi ve kadınlarımıza Tekstil Atölyesi açarak iş ve meslek edinme imkanı sağlayan projelere imza attım. Kastamonuspor 1966’nın amatör liglerden, üst üste şampiyon olarak 2.lige yükselmesinde yönetici olarak pek öne çıkmadan  perde arkasında kulüp ve takım içi iletişim ve dengeleri sağlayan biri olarak büyük katkılarım olmuştur. İletişim her yerde, önce ailede, çalışma hayatında, siyasette, sosyal hayatta, devletlerarası ilişkilerde özetle insanlar arasında başarıda ve uyumda en önemli faktördür. Bu sebeple bilgilerimi ve tecrübelerimi daha ileriye taşımak ve akademik anlamda geliştirmek için eğitimlere katılarak Başkent Üniversite’sinden ‘Yaşam Koçluğu’, TOOB Üniversite’sinden ‘İletişim Becerileri Eğitimi’ alarak başarı ile sertifikalar aldım. Bilgi paylaşılırsa, yararlanılırsa, kullanılırsa kıymetlidir, saklı kalan bilginin hiçbir kıymeti yoktur. Bu sebeple bu bilgileri paylaşmaya çalışıyorum.

“İLETİŞİM ANNE KARNINDA BAŞLIYOR”

Tuğçe Yerdelen: İletişimin önemi nedir?

Ahmet Baysan: İletişim önce ailede başlar, çocuk doğduğu andan hatta son yıllarda yapılan tespitlere göre anne karnında anne ile çocuk arasında iletişim başlıyor. Aile içinde, anne, baba, çocuklar arasında, akraba çevresinde iş hayatın da ve sosyal hayatta, toplumun her kesimindeki insanların duygu ve düşüncelerini çeşitli yollarla karşısındaki insanlara aktarmasına iletişim diyoruz. İletişim günümüzde aslında üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Üniversitelerden bu eğitimleri aldığımda dedim ki bu eğitimler okullarda ders olarak vermeli, aileler bu eğitimleri muhakkak almalı, resmi kurum ve kuruluşlar, özel sektör, yönetici ve çalışanları, siyasetle uğraşanlar bu eğitimleri almalı. Neden diye sorarsanız, iletişimin olmadığı yerde başarı olmuyor. Huzursuzluk çok oluyor, birlik ve beraberlik sağlanmıyor, aileler yıkılıyor, akrabalıklar bitiyor, toplumda yardımlaşma ve dayanışma köreliyor, aile içi kavgaların ve boşanmaların çoğu iletişimsizlikten kaynaklanıyor. İletişim kuramayan taraflar anlaşamıyor, müşteri ile iletişim kuramayan çalışan iş yerine müşteri kaybettiriyor, çalışanı ile iletişim kuramayan iş veren çalışan bulamıyor, seçmenle iletişim kuramayan siyasetçi, sevimsizleşiyor, dolayısı ile insanın bulunduğu hangi ortam ve yer olursa olsun iletişim, huzur ve başarı için sağlıklı ve doğru iletişim şart oluyor. Adam sokakta telefonda karşısındakine bağıra çağıra küfürler savuruyor, hastane acilinde hasta yakını doktora saldırıyor alın size iletişimsizlik. Öğretmen öğrencisini, öğrenci öğretmenini anlamakta sıkıntı çekiyor. İletişimin çeşitli şekilleri ve faktörleri var. Sözlü iletişim, sözsüz iletişim, vücut dili, giyim kuşam faktörleri, iletişim vasıtaları, ortamlar mekanlar, mesafeler, dil, mimikler ve başkaları, hepsi iletişim becerilerinin içindeki öğelerdir. Bunları öğrenen ve uygulayan insanlar iletişimde başarıyı dolayısı ile işlerinde ve hayatında başarıyı yakalar. Önemli bir anekdotu da burada paylaşmak isterim. İletişimin en önemli faktörlerinden biride dil ve kelime haznemizdir. ABD’de okullarda ders kitaplarında kullanılan kelime sayısı 71 bin 681, Almanya 70 bin 400, Japonya 44 bin 224, Fransa 30 bin 193, Suudi Arabistan 13 bin 579, Türkiye de 7 bin 260 adet kelime kullanılıyor. Oysa Türk Dil Kurumunun güncel Türkçe sözlüğünde 111 bin 27 kelime bulunuyor. Sanıyorum bu çarpıcı rakamlarda iletişimdeki eksikliğimizi çok açık bir şekilde ifade ediyor.

“SAĞLIKLI BİR İLETİŞİMİN OLDUĞU

TOPLUMLARDA MUHAKKAK BAŞARI OLUR”

Tuğçe Yerdelen: Bu konuda nasıl bir çalışma yapıyor musunuz?

Ahmet Baysan: İnsanımıza faydalı olabilmek için ilk iletişim becerileri eğitimimizi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) çalışanlarına gruplar halinde verdik. Katılımcılardan ve sonrasında işverenlerimizden verilen eğitimlerin son derece faydalı olduğuna dair sevindirici dönüşümler oldu. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasında 2020 eğitim programı çerçevesinde önümüzdeki günlerde eğitimlerim olacak. Çankırı Ticaret Odası ile ön görüşmemiz oldu. Tosya Ticaret Oda’sında eğitimimiz olacak. Önümüzdeki aylarda Çorum, Tokat, Amasya, Sinop, Ticaret Odaları ve Esnaf Odaları ile de çalışanların iletişim, müşteri memnuniyeti ve satış teknikleri konusunda eğitimleri için görüşmelerim olacak. Ayrıca ilçe odaları, il ve ilçe belediyelerimiz ile de görüşmelerimiz olacak. Sağlıklı bir iletişimin olduğu toplumlarda her alanda muhakkak başarı olur.

“BİLGİ KAZANÇTIR”

Tuğçe Yerdelen: İnsanlarımıza öneriniz nedir?

Ahmet Baysan: İnsanlarla temas halinde olduğunuz hangi konu olursa olsun başarılı olmanın yolu iyi bir iletişimden geçiyor. Bu sebeple yöneticilerimize, işverenlerimize, çalışanlarımıza, öğrencilerimize, öğretmenlerimize aslında herkese şunu söylüyorum: ‘Bilgi Kazançtır.’ İletişim bir beceri işidir ve bu becerileri de öğrenmek ve kazanmak lazım. İş hayatımızda rekabet halindeki kurumsal firmalarımız rakiplerinden bir adım öne geçmek için çalışanlarına bu eğitimleri aldırıyorlar. İdarecilerimiz ve yöneticilerimiz halkı memnun etmek istiyorlarsa, işverenlerimiz müşterilerini memnun etmek ve satışlarını artırmak istiyorlarsa çalışanlarına bu eğitimleri muhakkak aldırmalıdır. Diyorum ki iletişim becerileri çocuklarınıza, dostlarınıza verebileceğiniz en önemli armağanlardan biridir. İletişim becerilerine sahip insanların dünya üzerindeki yetki alanları neredeyse sınırsızdır. Bana bu önemli konu hakkında halkımızı bilgilendirme fırsatı verdiğiniz için size ve şahsınızda Açıksöz Gazete’mizin yönetici ve sahiplerine teşekkür ederim.

Tuğçe Yerdelen- Verdiğiniz bilgiler için bizde size teşekkür ederiz.

“İletişim becerileri çocuklarınıza, dostlarınıza

verebileceğiniz en önemli armağanlardan biridir” 

Ceyhun Şahin

 

“İletişim becerilerine sahip insanların

dünya üzerindeki yetki alanları neredeyse sınırsızdır”

Ceyhun Şahin

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV