'Görevde kalmak istemiyorum'

KASTAMONU Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ayhan Kömeç, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Görevde kalmak istemiyorum'

 

BÜYÜK HAYALLERİ OLAN OSB BAŞKANI KÖMEÇ,  'KÖSTEK' OLANLARA SİTEM ETTİ;

'Görevde kalmak istemiyorum'

KASTAMONU Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ayhan Kömeç, çarpıcı açıklamalarda bulundu. OSB’de boş parsel kalmadığını söyleyen Kömeç, su arıtma tesisinin de 2021’in ilk aylarında faaliyete geçeceğini açıkladı. Organize Sanayi Bölgesinde ‘şaibeli arsa’ olarak gündeme gelen konu ile ilgili de konuşan Kömeç, arsada teknoloji üssü kurmayı hedeflediklerini belirterek; “Bütün proses sistemi Almanların. En ufak bir sıkıntı çıktığında bunu üretenlerle iletişime geçiyoruz. Sonra fabrikaya Hans geliyor, yapıp gidiyor. Her sıkıntı çıktığında elin Alman’ına para ödüyoruz. Biz bu proje ile buna bir son vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“OSB’DE BOŞ ARSA KALMADI”

Kastamonu OSB bünyesinde önümüzdeki yıl Derya Pen’in de fabrikasını tamamlayacağını ifade eden Ayhan Kömeç, şunları dile getirdi; “Romon firması olarak biz de fabrikamızı tamamlamış olacağız. Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde parsel olarak boş arsa kalmadı. Boş arsa üretmeye çalışıyoruz. 10 bin metrekare alanınız varsa 10 bin metrekare de alan yapabiliyorsunuz. 3 parsel daha çıkma ihtimali var, çalışmalarımızı yapıyoruz. Oradan 2-3 tane daha arsa çıkarabilirsek birkaç tane daha yatırımcı kazanacağız. Salgın döneminde OSB bünyesinde faaliyet yürüten çoğu firma işçi çıkardı. Yeni kazandırılan yatırımcıların personel sayısında düşüş olmadı. Pandemiden sonra bu rakamın kendine geleceğini düşünüyoruz. OSB içerisinde 2020 yılında büyümeye giden şirketler arasında Romon, Huzuroğlu ve Miskos bulunuyor. Ürettiğimiz ürünleri Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Avusturya, İsviçre, Amerika, İngiltere ve Bulgaristan’a gönderdik. En çok ihracat yaptığımız ülke Almanya. 2021 yılında Uruguay’dan çok büyük miktarda işler aldık. OSB’de Romon’dan başka ihracat yapan firma yok.”

“SU ARITMA TESİSİ, 2021’DE FAALİYETE GEÇECEK”

Salgın başladığından beri genel olarak fabrikalarda üretimin ve işlerin azaldığını belirten OSB Başkanı Kömeç; “Bazı firmalar işçi çıkardı. Tabi biz de böyle bir sorun yaşanmadı, ama çoğu ihale de rafa kaldırıldı. Biz Kastamonu odaklı 100’lerce kişiyi işe alacağız. Yurtdışında ihracat işlerimizi yapacağız. 2021 yılı hedeflerimiz arasında OSB arıtma tesisinin bitirilmesi bulunuyor. 3-4 ay içerisinde bitecek. Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinin en büyük sorununu gidermiş olacağız. Biz yönetimde olmasaydık arıtma tesisi filan olduğu gibi kalırdı. OSB büyütme çalışmalarını da biz yaptık, ilk geldiğimizde hedefimiz buydu. Bir de yabancı bir yatırımcının peşindeydik, Ermenistan’a gidecekti, Kastamonu’ya çevirdik. Böylece Kastamonu’ya imkan oluşturmaya çalışıyoruz. Kastamonu benim için dünyanın merkezi. Ben bu şekilde bakıyorum. Asya ile Avrupa’nın tam göbeği, Kastamonu’dan bir şey olmaz mantığıyla, bardağın boş tarafıyla bakarsak, hiçbir zaman yol alamayız. Yol almak istiyorsanız bardağın dolu tarafına bakacaksınız. Biz arabesk seven bir milletiz. İllaki ağlayacağız, çözüm üretmeyeceğiz. Her yapılan işi de kötülemeye çalışacağız. Bunlar Kastamonu’nun ilerlemesine engel oluyorlar. Artık bunlara ‘düşün yakamızdan’ diyoruz” dedi.

OSB’DE TEKNOLOJİ ÜSSÜ KURMA HEDEFİ…

Organize Sanayi Bölgesinde ‘şaibeli arsa’ olarak gündeme gelen konu ile ilgilide konuşan Ayhan Kömeç, arsaya teknoloji üssü kurmayı hedeflediklerini belirterek; “Proses bölgesi ile ilgili Türkiye’de bir çalışma yok. Ülkemizde ve dünyadaki bütün fabrikalar Avrupalı veya Amerikalar teknolojik desteği ile yapılıyor. Bize de bu işi öğretmiyorlar. Niye öğretmiyorlar, siz onu da yapmaya başladığınız anda siz eğitim sisteminin dahi düzeltebilirsiniz. Proses sistemini ilimizde oluşturduğumuz zaman her şeyini burada yapabilirsiniz. Dışarıdan bu işi bilen profesörleri getirip burada kendi elemanlarımıza eğitim verdireceğiz. Yeni aldığımız yerde bizim amacımız bu. Koskoca fabrika orada duruyor ne iş yapıyor. Elin Alman’ı gelmiş, tesislerin önemli yerlerini makinelerini kurmuş. Ondan sonra tutmuşlar CEO’suna bir telefon vermişler. Makinenin buharı azalmış buhar doldurun diyor. O makineleri bizim yapmamız lazım, o sistemleri bizim kurmamız lazım. O zaman biz ülke olarak teknolojide ilerlemiş oluruz. Biz burada bir şey yaptığımızı zannediyoruz. Onların makineleriyle burada kendi ormanımızı kesip sunta yapıyoruz. Bu tamamen hamallıktır. Bütün proses sistemi kimin; Almanların. En ufak bir sıkıntı çıktığında ne yapıyoruz; bunu üretenlerle iletişime geçiyoruz. Sonra fabrikaya Hans geliyor, yapıp gidiyor. Her sıkıntı çıktığında elin Alman’ına para ödüyoruz. Biz bu proje ile buna bir son vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“YÖNETİM İÇİN BİZE BASKI KURUYORLAR”

Kastamonu OSB yönetimi için firmalar içerisinde gruplaşmalar olduğunu öne süren OSB Başkanı Kömeç; “Ben artık görevde kalmak istemiyorum. OSB yönetiminden birkaç arkadaşımız istifa etti. Hep bu yönetimi geri almak isteyen baskıcılar yüzünden. Benden sonra yapacak bir kişi varsa hemen yönetimi teslim etmek istiyorum. Artık işlerime bakmak istiyorum, yoksa savaşmaya devam ederim. Yazın buraya geldiğinizde, fabrikaların filtrelerini düzgün çalıştırmazlar, filtrelerini takmazlar. Bir ara şebeke suyu vakası oldu, elemanlarımızın çoğu hastanelik oldu. Biz elemanlarımıza sanayiden su içmeyi yasakladık. En ufak sıkıntıdan gidelim dedik, bankamatik mevzusu oldu. Bende 13 tane daha dosya var” ifadelerini kullandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER