Göl Anadolu öğrencisi Ela Nur, Türkiye 2.si

Osmangazi Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Liselerarası Mevlânâ Şiir Yarışması’ sonuçları açıklandı.

Göl Anadolu öğrencisi Ela Nur, Türkiye 2.si
banner72

Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen yarışmada Sakarya’dan Beyzanur Demir, ‘Lâ’ isimli eseriyle birinci olurken, Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Elâ Nur Tabaklı, “Her Geliş İhtimâlinde Tekrarlanan Med-Cezire Feryat” isimli şiiriyle ikinciliği elde etti.

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak ve çocukların manevî  dünyasını zenginleştirmek maksadıyla bu yıl 11.’sini düzenlediği Liselerarası Mevlânâ Şiir Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yılki konusu serbest olarak belirlenen yarışmada dereceye giren eserleri, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı. Yarışmaya, 24 şehirden toplam 111 eserin katıldığını belirten Başkan Dündar, jürinin değerlendirmesi sonucu birinciliği, “Lâ” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beyzanur Demir’in kazandığını açıkladı.

BİRİNCİ SAKARYA’DAN, İKİNCİ KASTAMONU’DAN

Hazreti Mevlânâ sevgisinin satırlara döküldüğü yarışmada, Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Elâ Nur Tabaklı, “Her Geliş İhtimâlinde Tekrarlanan Med-Cezire Feryat” isimli şiiriyle ikinci, Bursa Tofaş Fen Lisesi’nden İclal Karakaş da, “Âhüzâr” isimli şiiriyle üçüncü oldu.

Mansiyon ödüllerini ise, “Bir Dilrübâ” isimli şiiriyle İstanbul Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi’nden Merve Nur Çokol, “Mutlak Geçersizliği Kabul Etmeye Sevk Edilirken Yenilenen Antlaşma” isimli şiiriyle Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Sevginur Kırmızıoğlu ve “Perde” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beraat Yıldırım kazandı.

Yarışmanın birincisi 5 bin TL ödülün sahibi olurken, ikinci 4 bin TL, üçüncü 3 bin TL, mansiyonlar biner TL ödül almaya hak kazandı.

ESERLER KİTAP HÂLİNE GETİRİLECEK

Osmangazi Belediyesi olarak 2021 yılı içerisinde düzenlenen sempozyum, yarışma ve diğer kültürel faaliyetler kapsamında 10 çeşit kitabı edebiyat dünyasına kazandırdıklarını ifade ederek, “Bu yarışmamızda da bütün şiirler jürimiz tarafından değerlendirildi. Dereceye girenler olduğu gibi dereceye giremeyen birçok eser de kitap haline gelecek. Bir şairin eseri, kitapta değerlendiriliyorsa bu da bir ödüldür” diye konuştu.

Bu yıl 11.’sini düzenlenen yarışmaya 24 farklı şehirden toplam 111 eser katıldığını ve 7 bölgeden şiirler gönderildiğini kaydeden Dündar, “Jürimiz, öncelikle bütün şiirler içinden 21 eseri seçerek ön eleme yaptı. Daha sonra bu 21 şiirin içinden dereceye girenleri belirledi. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize ve kıymetli jüri üyelerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER