banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

‘GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON’ PANELİNDE TEKNOLOJİ KONUŞULDU

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) ve Yılmaz Redüktör işbirliğinde Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda “Girişimcilik ve İnovasyon” paneli düzenlendi.Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Yılmaz Redüktör Genel Müdürü Metin Yılmaz, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yılmaz, Seri ve İnovatif Girişimci, TİM ve İHKİB İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı Alphan Manas ile çok sayıda davetli panelde yer aldı.

03 Mayıs 2018 Perşembe 16:30
‘GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON’ PANELİNDE TEKNOLOJİ KONUŞULDU
 


  Kastamonu Üniversitesi (KÜ) ve Yılmaz Redüktör işbirliğinde
Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda “Girişimcilik ve İnovasyon” paneli düzenlendi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Yılmaz Redüktör Genel Müdürü Metin Yılmaz, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yılmaz, Seri ve İnovatif Girişimci, TİM ve İHKİB İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı Alphan Manas ile çok sayıda davetli panelde yer aldı.

AYDIN: İLİM OLMADAN TEKNOLOJİ OLMAZ

Endüstri ile dünyadaki gelişmeler, girişimcilik, gelecek, üniversite sanayi işbirliğinde nitelikli girişimcilik konularının işlendiği panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Aydın, “Yenilik olmayan, yenilikle devam etmeyen hiçbir şeyde ilerleme olmaz. Yenilenme sürekli bir ihtiyaçtır. İmalat ve üretimin geliştirilmesi ise inovasyonile ilgilidir. İlim olmadan teknoloji olmaz. Gelişmek için her şeyi bütün ele almak gerekir. Araştırma ve geliştirme konusunda üniversitelerin rolü büyüktür.  Akademisyenlerimizi milli şuurla yetiştiriyoruz. Makine, enerji, su ürünleri ve ormancılık alanında 8 patent aldık. 6 patentimiz de inşallah kısa zamanda tescil edilecektir. Kastamonu’da yatırım yapılması önceliğimizdir, mecbur kalırsak dışarıda da yatırım yapılabilir. Teknoloji üreten bir üniversite olduk. İnşallah yakında da kendi imalat sanayimizi kurarız. İlmi faaliyetlerimiz, ticariye dönüyor. 3 yerli markamızı özel sektörümüzle beraber üretmeye başlıyoruz. Türkiye’mizin ve Kastamonu’muzun yüz akı Yılmaz Redüktör firmamız var. 142 beygir gücünde, 12 buçuk ton ağırlıklı toprak silindiri imalat ediyoruz. Kastamonu Belediyemize veriyoruz ve başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

BABAŞ: TELEFON BAĞIMLILIK HALİNE GELDİ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şöyle konuştu: “Tüm umudumuz değerli gençlerimizdir. Değişimleri uygulamaya koymak ise gençlerimizin görevidir. Çağımızda teknoloji ile ilgili pek çok yenilik oluyor. Hızlı adım atanlar gelişiyor. Dünya da örneği çok. Telefon bağımlılık haline geldi. İletişim ve teknoloji insan hayatında çok büyük yer aldı. Rehabilitasyon Merkezleri üretilmeye başlandı. İnsanları telefon yönlendirebiliyor. Üniversitemiz bölgedeki en iyi üniversitelerden birisi. Hızlı gelişmeler var. Yakın bir zaman da üniversitemiz iyi üniversiteler arasına girecektir. Her zaman üniversitemizin yanındayız.”

FINDIKOĞLU: YAŞAM VE TİCARET RİSKTİR

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da, kendi hayatından örnekler vererek konuştu. Fındıkoğlu, “2000 yılında aktif olarak işe başladım. 2006 yılında Kastamonu’ya Alışveriş Merkezi açıldı. 3 mağazayı almak için çok mücadele verdim. AVM’nin içinde Altınbaş mağazasının sahibiyim. İnşaat sektörüne 2013 yılında girdim. Hayvancılık sektöründe yatırımım var. Yaşam ve ticaret risktir. Muhakkak risk almak gerekiyor. KATSO’daki tüm kurslarımız hızlanarak devam edecektir. Üniversitemizle inovasyon konusunda daha çok bir araya geleceğiz” diye konuştu.

TÜZEMEN: 2017 YILINDA 35 BİN MÜHENDİS MEZUN OLDU

Naci Tüzemen ise yaptığı konuşmada, “Ülkemizde 7 milyon üniversite öğrencisi bulunmaktadır. 4 milyonu lisans yapmaktadır. 2017 yılında 35 bin civarında genç mühendisimiz mezun olmuştur. Sanayiler bir takım formüllerle kalkınmalarını bir kısım noktalara taşıyabilirler. Ancak bu noktadan sonra o firmanın sanayisine yeni ivmeler yeni unsurlar kazandırması gerekiyor. Bu unsurlarda üniversitelerimizden mezun olan genç mühendislerimizdir. Hedeflediğiniz noktaya ulaşabilmek için önceden hazırlıklı olmanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV