Girdiler arttı, gelir artmadı!

ZİRAAT ODASI BAŞKANI MEHMET BUTUR, ÇİFTÇİNİN SORUNLARINA DEĞİNDİ:

Girdiler arttı, gelir artmadı!

Kastamou Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, çiftçilerin girdisinin çok arttığını, fakat ürünlerinin fiyatlarının aynı oranda artmadığını söyledi. Kırsalda süt üreten çiftçinin sütüyle soğuk süt zincirleri arasındaki fiyat farkına da tepki gösteren Butur, kırsaldaki sütün de para etmesi gerektiğini kaydetti.

“DESTEKLER ÜRETİME DİREKT YANSIR”

Birçok üreticinin pandemiyi bahane ederek çiftçinin girdilerini arttırdığını kaydeden Oda Başkanı Butur, son aylarda yem fiyatlarında ciddi artış olduğunu kaydetti. Gübre ve mazota gelen zamların da çok fazla olduğunu kaydeden Butur; “Bizim talebimiz, değişik kalemlerde olan desteklerin, bu kalemde de verilmesi. Örneğin; devlet hayvancılık yapan vatandaşın yemini yarı fiyattan vermeli. Tarım alanında çalışıyorsa gübre ve mazot desteği vermeli. Bu destekler üretime direkt yansır” dedi.

“SÜTTEKİ ARTIŞ İSTEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL”

Karkas etin bir dönem 48 liraya kadar çıksa da günümüzde 45 lira bandında seyrettiğini hatırlatan Mehmet Butur; yem, gübre, mazot gibi giderlerin artmasına rağmen gelirlerin düştüğünü kaydederek kırsal çiftçisinin ürettiği sütün para etmediğini şu ifadelerle anlattı; “Sütte biraz artış oldu ama istediğimiz gibi değil. Kırsaldaki sütümüz çok düşük fiyatlara alınıyor. Soğuk zincirde süt fiyatları 3-3,5 TL civarında ama kırsaldaki süt fiyatı 2-2,5 TL civarında, bunun bir çözüme kavuşması gerekiyor'' dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER