‘Giderayak daha fazla zarar vermeyin’

CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI KARABACAK’TAN İKTİDARA ‘MİLLET BAHÇESİ’ ELEŞTİRİSİ:

CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, Kuzeykent Mahallesi'nde yapılacak Millet Bahçesi ile ilgili iktidara eleştirilerde bulundu. Millet Bahçesi projesiyle söz konusu alanın yağmalandığını iddia eden Karabacak, yaklaşık 274 dönüme sahip alandaki ağaçların kesildiğini söyledi. Yeşil alanları arttırmak hedefiyle yapılan millet bahçelerinde ağaçlara ve doğaya zarar verildiğini öne süren İlke Karabacak, millet bahçelerinin iktidarın yıkıcı ve tepeden inme politikalarının bir örneği olduğu savundu.

"41 MİLYON LİRA, KASTAMONU BELEDİYESİ’NİN BORCUNUN YARISI DEMEK"

Projeye Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun da sahip çıktığını belirten Karabacak; "Millet Bahçesi projeleri, doğada geri dönülmez tahribata yol açacak ve kalıcı kamu zararlarına neden olacaktır. Millet bahçeleri doğal ve kültürel alanları imara açmak, çevresi ile bütünleşecek büyük bir rant yaratmak için kullanılan bir araç olmakla birlikte iktidarın yandaş müteahhitlerinin zenginleşme yoludur. Ülke genelinde yapılacak olan millet bahçelerinin maliyeti, 7 bakanlığın 2021 yılı bütçesinden fazladır. İlimizde bu alana yapılacak Millet Bahçesi, belediye borç içinde boğuşurken eğer borcu artmadıysa borcunun yaklaşık yarısı kadar yani 41 milyon 290 bin liraya mal olacaktır. Söz konusu mevcut proje incelendiğinde, millet bahçelerinin tamamlandığı şehirlerde, ortaya çıkan projenin maliyetinden çok daha yüksek rakamlara inşa edildiğine yönelik eleştirilerde haklı olunduğu görülecektir. Yapılmak istenen projeye harcanacak olan 41 milyon 290 bin lira; Kastamonu genelinde faaliyet gösteren ve pandemide mağdur olan 13 bin 488 esnafımızın 3 ay boyunca BAĞ-KUR prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması demektir. 41 milyon 290 bin lira; asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan, çocuğuna defter, kitap alamayan 14 bin 564 işçinin 1 aylık maaşı demektir. 41 milyon 290 bin lira Kastamonu Belediyesinin eğer artmadıysa, borcunun yaklaşık yarısı demektir" dedi.

"YEŞİL ALANLAR KORUNMALI"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olduğu için kent hakkının hiçe sayıldığını ileri süren Karabacak, şunları kaydetti; "Bir dayatmayla uygulanan bu projelerin ve maliyetlerinin yerini bulup bulmadığını ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz. ‘CHP yine haklı çıktı’yı üzülerek yaşayacağız. Kastamonu’nun açık ve yeşil alanları bütüncül bir planlama anlayışı ile korunmalıdır. Kastamonu’nun ‘rant bahçeleri’ yerine, açık-yeşil alanları için acil olarak bütüncül, kent ve kamu ihtiyacını gözeten üst ölçekli planlarla uyumlu, alanların doğal, kültürel ve ekolojik yapısını koruma ve geliştirme odaklı, katılımcı yöntemlerin doğru bir şekilde sağlandığı kadın ve çocuğu önceleyen, planlama ve uygulama çalışmalarına ihtiyacı bulunmaktadır. Kastamonu’nun yatıp yuvarlanacak, kek yenilecek projeler yerine gençlerimizi işsizlikten kurtaracak anlayışa ihtiyacı vardır. Ülkemizi ve Kastamonu’muzu yönetemeyenlerin bundan sonra atacakları tek doğru adım, giderayak Kastamonu’ya daha fazla zarar vermemek olacaktır. İlk genel seçimde ve daha sonra yapılacak ilk yerel seçimde halkımız CHP iktidarıyla buluşacak, bu talan düzenini hatırlamak dahi istemeyecektir. O günler gelinceye kadar CHP olarak; Kastamonu halkının bizlere verdiği muhalefet yetkisiyle vatandaşın yararına olan her projeye destek, yandaşın yararına, Kastamonuluların zararına olan her projeye de karşı durmaya, önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER