banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na onay KASTAMONU, FUAR MERKEZİ OLACAK

11-14 Eylül tarihleri arasında Kuzeykent Kapalı Etkinlik Alanı’nda yapılması planlanan “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı”nın ilk hazırlık toplantısı geçtiğimiz gün akşam Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO)’nda yapıldı.

24 Kasım 2018 Cumartesi 11:25
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na onay  KASTAMONU, FUAR MERKEZİ OLACAK

11-14 Eylül tarihleri arasında Kuzeykent Kapalı Etkinlik Alanı’nda yapılması planlanan “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı”nın ilk hazırlık toplantısı geçtiğimiz gün akşam Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO)’nda yapıldı.

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, toplantının hayırlar getirmesini temenni ederek, fuarın Kastamonu’ya katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Ayrıca Fındıkoğlu, Tarım Organize Sanayisiyle beraber fuar organizasyonlarının devam edeceğini umduklarını ifade etti.

“KASTAMONU’YA BİR ŞEYLER GETİREN FUAR YAPMALIYIZ, GÖTÜREN DEĞİL”

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise, Kastamonu’da 8 yıldır yapılan Ahşap Fuarı olduğunu hatırlattı ve şöyle konuştu: “Uzun yıllardır yapılan bir Ahşap Fuarımız var ve bu fuar bir ivme kazandı. Kastamonu’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’yla ilgili en son İstanbul’daki toplantıda konuştuk. Daha önce bu sektörde fuar düzenlemiş olan Expolink firması bu fuara talip oldular. Öncelikli olarak bu fuarı düzenleyip düzenlemeyeceğimize karar vermeliyiz. Düzenlenmesine karar verirsek fuarın ölçülerini paylaşacağız. Kastamonu’ya bir şeyler getiren fuar yapmalıyız, Kastamonu’dan bir şeyler götüren fuar değil. Ana ölçümüz bu olmalıdır. Fuarı tamamen ticari amaçla düzenlemeliyiz ki Kastamonu’ya katkısı olsun. İl Özel İdare, Belediye stant açacaksa fuarın fuarcılığı tartışılır. Firma tamamen ticari olarak organizasyonu yapar, finansmanı sağlar, Kastamonu’ya katılımcı getirirse gerçek anlamda fuar çizgisine ulaşılmış olur. Hem merkezde hem de ilçemizde kendi ürünlerini satanlara avantaj sağlansın. Katılımcı yatırımcı getirirse gerçek anlamda fuar çizgisine ulaşılmış olur.

“HAYALİN PEŞİNDE OLMALIYIZ”

Kastamonu birçok bölge müdürlüğünü uhdesinde barındıran, çevresindeki illere de bir bakıma merkezi konuma sahip onlara ışık tutan bir il. Dolayısıyla bu idari konumunu ticari ve ekonomik avantaja da çevirmesi lazım. Belki burayı fuarcılık merkezine dönüştürmek gibi bir hayalin de peşinde olmalıyız.”

ERDOĞAN: PERSONELİMİZİ YETİŞTİRDİK

Sunum yapan Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, ise şunları belirtti: “Birçok ilde ilk fuarları gerçekleştirme onurunu yakaladık ancak hiçbir toplantı bu kadar kalabalık, geniş katılımlı olmamıştı. Ben bu fuarın böyle bir katılımla tartışılıyor olmasının fuarın geleceği açısından son derece faydalı olacağına inanıyorum. Firmamız Türkiye’de sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıyor başka bir fuar yapmıyor. Bu konuda ihtisaslaştık, personelimizi yetiştirdik.”

BABAŞ: TÜM FUARLARA KATILMAYA GAYRET GÖSTERDİK

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şunları belirtti: “Tanıtımın kötüsü olmaz. Bu usuldeki anlayışla tüm fuarlara katılmaya gayret gösterdik. En önemli fuar çalışmamız Ahşap Fuarı’dır. Bir yenisini daha eklemeyi düşünüyoruz. Epeyden beri hem düşüncesel hem de uygulama bazında çalışmaların olduğunu biliyorum. Kastamonu’da da fuar anlamında bu güne kadar yaptığımız en önemli fuar çalışmamız Ahşap Fuarı. Şimdi bir yenisini daha eklemeyi düşünüyoruz, ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı.’ Uzun zamandır bu konuda çalışmaların olduğunu biliyorum. Bu konuda da firmalarımız çalışmalarını sundular. Burada önemli olan tüm ilçeleriyle de beraber bir bütün şekilde bu işi yapabilmek. Bunu Sayın Valimizin başkanlığında kendi aramızda da değerlendirmemiz lazım. İlçelerimizde festivaller yapılıyor, etkinlikler düzenleniyor. Bunları bir araya getirdiğimizde nasıl bir konsept çıkacağı nasıl bir çerçevede toplanılacağını da belirlememiz lazım. İnanıyorum ki bunu da birlikte değerlendiririz. Ama bu fuarın yapılmasını istiyoruz. Tarım Müdürümüz başta olmak üzere bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığını biliyorum. Bize de Belediye olarak ne düşerse yapmaya hazırız. Bunu yaparken ilimizde esnafın da durumu gözetilmeli.”

KARADENİZ: TOBB’A BİLDİRİMLERİNİZİ YAPABİLSİNİZ

Yapılan konuşmaların ardından hazırlık toplantısı soru ve cevap kısmıyla sürdü. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, “Özel sektörün sırtında bu işin yürümesi kanaatindeyim. Biz finanse ettiğimiz sürece o fuar gerçek kitlesine gitme anlamında daha yavaş yol alıyor. İkincisi de iş o noktaya gelince yine kamunun organize edeceği fuar haline dönüşme riski artıyor. Fuar yapılsın noktasında herkes bu çekinceleri belirttikten sonra sanırım hemfikirler. Hayırlı olsun diyelim o zaman. TOBB’a bildirimlerinizi yapabilirsiniz. Yer konusunu ve diğer ayrıntıları kendi aramızda toplantı organize ederek istişaresini yaparız” açıklamasında bulundu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV