Gezici Film Festivali, sinemaseverlerle buluştu

Ankara Sinema Derneği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26’ıncı Gezici Film Festivali, Kastamonu'ya geldi. 26’ncı Gezici Festival Diyalog filminin Yönetmeni Ali Tansu Turhan ve film ekibinden Burcu Uğuz, Osman Sarp Altay ve Müge Alper katılımıyla gerçekleşti.

Gezici Film Festivali, sinemaseverlerle buluştu
banner72

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Ersoy Soydan, üniversite öğrencilerinin ve Kastamonuluların festivale göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı memnun olduğunu belirtti. Soydan, 7’nci kez Kastamonu’da gerçekleşen festival için mutluluklarını dile getirdi. İletişim Fakültesi Dekanı Muharrem Çetin ise, festivalin artık Kastamonu Üniversitesi'nin bir geleneği olduğunu belirtti.

Daha sonra, izlenen filmin bitmesinin ardından, film ekibi ile öğrenciler arasında söyleşi yapıldı. Soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide, öğrenciler film ekibine sorular yöneltti. Filmin Yönetmeni olan Ali Tansu Turhan’a şu sorular yöneltildi;

“FİLMİN MALİYETİ NE KADAR OLDU VE MEKTUPTA TAM OLARAK NE YAZIYORDU?”

Filmin Yönetmeni Olan Ali Tansu Turhan öğrencinin sorusunu şu şekilde cevapladı; “Eğer ki bir işi yapmaya inancınız varsa ve size inanan insanlar varsa para bu iş için bir aracı değil, sadece bir araç haline gelir. Kağıt üzerinde 700 bin TL olan bütçeyi 175 bin TL’lik bir nakit parayla çevirdik. Filme emek vermiş insanların, ödenekleri karşısında istedikleri ücretleri telif sözleşmeleri imzalayarak filmin her türlü gelirine ortak ederek sağladık. 175 bin TL nakit parayı ise 28 yatırımcıdan, filmin yüzde 1’i ve yüzde 2’sine tekabül edecek şekilde ekibe paylaştırdık. Bu işi 175 bin TL nakit parayla geçekleştirdik. Dediğim gibi eğer inanırsanız üstesinden gelemeyeceğiniz olay yok. ‘Mektupta ne yazıyordu?’ sorusuna gelecek olursak; O mektup aslında hepimizin duygularında başkasının ifade ettiği gibi, kendini nasıl ifade ediyorsa onun mektubuydu. Aslında hepiniz o mektupta ne anlatıldığını biliyorsunuz benim anlatmama gerek yok.”

“FİLMİN YARIM SAATLİK KISMINDA NEDEN MÜZİK DEĞİL DE ADIM SESLERİ VAR?”

Yöneltilen bir diğer soruya ise, Ali Tansu Turhan şu yanıtı verdi; “Şu an dünya sinemasında müzik kullanımı çok fazla. Müziği bir tempo ya da melodi olarak ele alırsak duygu aktarımı için kullanılabilir. Biz filmdeki ses dünyasını bizim aktarmak istediğimiz hikayeye ve duyguya ne kadar etkili ya da ne kadar uyumlu olabilir düşüncesiyle hareket ettik. Adım sesleri o sessizlikte bir tempo oluşturmak ve seyirciye de o sahneyi hissettirebilmek içindi.”

TURHAN; “HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN”

Yönetmen Ali Tansu Turhan, yaptığı konuşmada; “Dijital platformların sinemaya gireceğini düşünmüyorum. Tam tersi sinemanın yeni bir altın çağının yaklaştığını düşünüyorum. Üretici seyirciyi konu almalı ve seyirciyle etkileşim içerisinde olmalı. Bu hayatı hayallerinizin peşinden koşmak için harcayın. Hiçbir zaman pes etmeyin. Geceleri rahat uyumamı sağlayan cevap, bu hayatı hayallerim için yaşıyorum cevabıdır” dedi.

ALPER; “MEŞALENİZİ YAKIN”

Dijital Görüntü Teknisyeni Müge Alper ise umuda değinerek; “Seçtiğiniz meslek ne olursa olsun. Eğer iyi bir şekilde odaklanırsanız  ne kadar zorlukla karşılaşsanız da, karanlıklar ne kadar da bulsa sizi. Elbet başarıya ulaşacağınız gün gelecek. Yeter ki rotanızdan vazgeçmeyin. Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Yeter ki meşalenizi yakın. Yaktıktan sonra devamı gelecektir” diye konuştu.

UĞUZ; “SAHTEKARLIKTAN KAÇININ”

Senarist Burcu Uğuz da şöyle bir konuşma gerçekleştirdi; “Çok küçük yaşlarımdan beri çok fazla yazar, kitap, film bana destek oldu ve benim yanımda oldu. Bu hayatta bir şeyleri idrak edebilmeme yine bu eserler yardımcı oldu. Sizin yazdığınız ya da çektiğiniz bir eser de bir insana çok şey katabilir. Eserleriniz sayesinde farklı insanların hayatlarına dokunabilirsiniz. İşinizi yaparken sahtekarlıktan kaçının, samimi olun.''

Dekan Muharrem Çetin’in film ekibine çiçek takdim etmesiyle birlikte gösterim sona erdi.  (Soner Demir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER