Gerçeğini aratmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 81 ildeki tüm okullarda tatbikat gerçekleştirileceğini kaydetmişti.

banner72

Bu kapsamda Kastamonu’daki okullarda da “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” düzenlendi.

Abdurrahman Paşa Lisesinde düzenlenen deprem tatbikatına; Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, kurum ve kuruluş müdürleri, ilgili birim ekipleri, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı.

İlk sirenle sınıfta çök-kapan-tutun yöntemini uygulayan öğrenciler, ikinci sirenle birlikte öğretmenlerinin koordinesinde Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Okul Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu, Vali Avni Çakır'a; “383 öğrenci, 23 öğretmen, 14 çalışan olmak üzere toplam 420 kişi başarıyla tahliye edilmiştir” diyerek bilgi verdi.

ÇAKIR; “HASSAS BİR BÖLGEDEYİZ”

Binanın tahliye edilmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki tahliye alanına öğrencilere Deprem Haftası hakkında konuşma yapan Vali Avni Çakır; “Bildiğiniz gibi geçen sene 4.5 şiddetinde orta ölçekli diyebileceğimiz bir depremi geçen sene Kastamonu’da yaşamıştık. Yine bunun yanı sıra diğer afetler bakımından da ilimiz bu anlamda özellikle geçen yıl yaşadığı afetlerle sel afeti ile zaten, maruz bir bölge olduğu tekrar göz önüne geldi. Bunun yanı sıra orman yangınlarımızla, deprem dışındaki diğer afetlerimizle bölgemiz hassas bir bölge. Bu anlamda başta siz öğrenci kardeşlerimiz olmak üzere, çünkü hem toplu halde binalarda bulunuyorsunuz, hem de sizler bizim elçilerimizsiniz. Bu konuda farkındalığın tüm evlerimize tüm ailelerimize, toplumumuzun her kesimine ulaştırılması noktasında, bu konudaki bilinci sahiplenmesi çok önemli. Depremin ikazı aldığında AFAD’daki abilerinizin gösterdiği şekilde bize söylenen süre kadar pozisyon aldınız, daha sonra da tahliye alanına geldiniz. Tahliye alanlarımız zaten ilimizde belli. İnşallah karşılaşmayız ama bu gibi tatbikatları sizlere hatırlatmak istedik. Çok büyük bir titizlikle ve ciddiyetle, bu tatbikatımıza uydunuz teşekkür ediyoruz.”

‘GARİP’ VE ‘FÜME’YE ÖZEL İLGİ…

Vali Çakır'ın konuşmasının ardından tahliye alanında ilk olarak yangın tatbikatı daha sonra da afet sonrasında tahliye alanında yapılan etkinliklere yönelik bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirildi. Öğrenciler tahliye alanında itfaiye ekiplerinin yardımıyla yangın söndürme tüpüyle yangın nasıl söndürülür bunu denedi. Akabinde askerler ve AFAD ekiplerinin kurduğu çadır gezdirildi. Akabinde tahliye alanında görev alan ekiplerin kurdukları stant önlerinde, faaliyet alanlarına yönelik bilgilendirme yapıldı. Stantların arasında öğrencilerin en çok dikkatini çeken arama kurtarma köpekleri ‘Füme’ ve ‘Garip’ oldu. Öğrenciler, Füme ve Garip’i severek keyifli vakit geçirdi, nasıl görev yaptıkları hakkında eğitmenlerinden bilgi aldı. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER