‘Gençlerin ne dünyayı gezecek gücü ne de hayali kaldı’

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Av. Eda Büyükdemirci, yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili yazılı açıklama yayınladı.

‘Gençlerin ne dünyayı gezecek gücü ne de hayali kaldı’
banner72

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Av. Eda Büyükdemirci, yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili yazılı açıklama yayınladı. Gençlere yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dünyayı gezin’ önerisini eleştiren Büyükdemirci, açıklamasında; “Hayata eksi bakiyede başlayan gençler, her gün üzerine faiz binen KYK kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünürken, Saraydan gençlere dünyayı gezip görmeleri öneriliyor. Avrupa’ya 3 günlük bir tatilin maliyeti çıkarıldı. En uygun uçak bileti ve konaklama ile beraber 12 bin 300 lira. Her dört gençten biri işsiz bu ülkede, bir iş bulup çalışabilen asgari ücretli bir gencin ise 3 aylık maaşı demek bu rakam. Özetle biz gençlerin sizin ekonominizde ne dünyayı gezecek gücü ne de hayali kaldı. Halkın gerçeklerinden böylesine kopmuş bir siyasi anlayıştan artık çözüm üretmesi beklenemez” ifadelerine yer verdi.

“SARAY TÜM SORUMLULUKLARINDAN KAÇIYOR”

Zamlar karşısında her geçen gün vatandaşların giderek yoksullaştığına dikkat çeken Eda Büyükdemirci; “Halk, her gün gelen zamlar karşısında ezilip giderek yoksullaşırken, domatesi, biberi artık tane hesabı ile alabiliyorken; Saray yoksul halka manda yoğurtlu, hurmalı, ballı sağlıklı tarifler vermenin peşinde. Daha dün, 2018 Genel seçimlerine birkaç gün varken meydanlardan; ‘Verin bu kardeşinize yetkiyi, faizle şununla bununla nasıl uğraşılıyor görün’ diyenler, halkı içine düşürdükleri derin yoksulluktan bir haber, artık dayanma gücü kalmayan esnafın, emekçinin, gencin karşısına geçip hiçbir sorumluluk hissetmeden konuşabiliyorlar. Saray tüm sorumluluklarından kaçıyor! Kendisine mikrofon uzatılan bir emekli; ‘Biz bu ülkede ne krizler ne darbeler gördük ama böylesi yoksulluğu ilk defa görüyoruz’ diyerek gözyaşları döküyor. Sıcak para ve borca yaslanan ekonomi politikalarını, 2018 yılında tek adam rejimi ile taçlandırdıkları 20 yılın sonunda halkın hal-i pürmelali işte budur” dedi.

“TEK ADAM REJİMİ SEBEP, YOKSULLUK SONUÇTUR”

Enflasyon oranına da işaret eden Büyükdemirci; “Bugün enflasyon, TÜİK’in makyajlı rakamları ile dahi yüzde 61, ENAG verilerine göre ise yüzde 143 olmuş durumda. Üç haneli enflasyonu artık görmüş bulunmaktayız. Bu rakamlar da gösteriyor ki Ocak ayında verilen zamlar çoktan buhar olmuş durumda.  Acilen tüm maaş ve aylıklara her ay enflasyon oranında zam yapılmaya başlanması gerekiyor. Son bir yılda kredisini ödeyemeyenlerin sayısı dörde katlandı. Sadece bankalara değil devlete olan kredi borçları da ödenemez hale geldi. Tahakkuk eden 100 liralık vergi borcunun 80 lirası tahsil edilemiyor. Dün tümüyle bilimdışı ve inat odaklı bir politikasızlıkla ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyenlere, 128 milyar doları hiç edip, Merkez Bankası’nın bağımsızca kullanacağı araçları elinden alanlara karşı hakikati en sade haliyle dile getiriyoruz ‘Tek adam rejimi sebep, yoksulluk sonuçtur.’ Hayata eksi bakiyede başlayan gençler, her gün üzerine faiz binen KYK kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünürken, Saraydan gençlere dünyayı gezip görmeleri öneriliyor. Geçtiğimiz günlerde Milletvekilimiz Özgür Karabat tarafından Avrupa’ya 3 günlük bir tatilin maliyeti çıkarıldı. En uygun uçak bileti ve konaklama ile beraber 12 bin 300 lira! Her dört gençten biri işsiz bu ülkede, bir iş bulup çalışabilen asgari ücretli bir gencin ise 3 aylık maaşı demek bu rakam. Özetle biz gençlerin sizin ekonominizde ne dünyayı gezecek gücü ne de hayali kaldı. Zira üniversiteli arkadaşlarımız için 500 liraya varan otobüs bileti fiyatlarında, memleketlerine gitmek ve bayramı aileleri ile geçirmek bile neredeyse imkânsız hale geldi. Halkın gerçeklerinden böylesine kopmuş bir siyasi anlayıştan artık çözüm üretmesi beklenemez” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ ÜRETEN VE ÜRETEREK ZENGİNLEŞEN BİR ÜLKE YAPACAĞIZ”

Büyükdemirci son olarak şu ifadelere yer verdi; “Bu zulüm bitecek! Halkımız, ortaklarımızla beraber bize görevi verdiğinde, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemize adaleti getireceğiz. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Türkiye’yi üreten ve üreterek zenginleşen bir ülke yapacağız. Ülkemizin zenginliğini hakça paylaşacağız. Bizim iktidarımızda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bizim iktidarımızda derelerimiz, denizlerimiz, dağlarımız, rant uğruna yok edilmeyecek. Bizim iktidarımızda zeytin ağaçları bile rahat nefes alacak. Ülkemizin ufkunu karartan bu zulmü, hep birlikte sandıkta bitirmeye hazırız.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER