banner29
24 Mart 2019 Pazar

Genç tarihçiler Ahmed Yesevi’yi anlattı

“İlim ve fikirleriyle milletimize yol gösteren değerli şahsiyetlerin aziz hatıralarına seminerler” ile üniversite öğrencilerini aydınlatan Kastamonu Üniversitesi Genç Tarihçiler Kulübü, tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı AhmedYesevi’yi anlattı.

06 Nisan 2018 Cuma 11:59
Genç tarihçiler  Ahmed Yesevi’yi anlattı
 

“İlim ve fikirleriyle milletimize yol gösteren değerli şahsiyetlerin aziz hatıralarına seminerler” ile üniversite öğrencilerini aydınlatan Kastamonu Üniversitesi Genç Tarihçiler Kulübü, tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı AhmedYesevi’yi anlattı. Genç Tarihçiler Kulübü üyesi Nur Yılmaz, AhmedYesevi’nin yaşam ve eserlerini sunum eşliğinde aktardı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Genç Tarihçiler Kulübü Başkanı Salih Kara, yapılan seminerler ile tarihe ışık tutan kişilerin anıldığını ifade ederek, gerçekleşen çalışmanın öneminden söz etti.
AhmedYesevi’nin hayatını anlatarak konuşmasına başlayan Genç Tarihçiler Kulübü üyesi Nur Yılmaz, “Ahmet Yesevi, 1093 yılında bugünkü Kazakistan’ın Çimkent şehrinin doğusundaki Sayram kasabasında doğmuştur. Tam adı Ahmed bin İbrâhim bin İlyâsYesevi’dir. 7 yaşında iken babasının ölümünden sonra, ablası ile birlikte Sayram yakınlarındaki Yesi’ye yerleşen Yesevi, burada ‘Arslan Baba’ adlı bir Türk şeyhinden ilk eğitimini almaya başladı. Eğitiminin ilk aşamasını tamamladıktan sonra 27 yaşında iken Buhara’ya giden Yesevi, burada dönemin önde gelen din bilginlerinden olan Şeyh Yusuf Hemedani’ye intisap edip müridi oldu. AhmedYesevi vakitlerini üçe ayırırdı. Günün büyük bölümünde ibadet ve zikirle meşgul olurdu. İkinci kısmında talebelerine zahiri ve batıni ilimleri öğretirdi. Üçüncü bölümünde ise alın teri ile geçimini sağlamak üzere tahta kaşık ve kepçe yaparak bunları satardı. Hakkında nakledilen menkıbelerden anlaşıldığı kadarıyla Yesevi, dergahtaki zikir usulü sebebiyle dönemindeki bazı âlimler tarafından eleştirilmiştir. O da bazı şiirlerinde samimiyetten uzak âlimler ile sahte sufileri tenkit etmiştir” dedi. 
Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV