GENÇ KIZLARIN ÇEYİZİ KASTAMONU SANAT’TAN

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, Ahilik Haftası’nda Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı’nın izinden giderek “Kız Kardeşimin Çeyizi” projesi başlattı. Kooperatif Başkanı Serpil Durgut, kooperatif olarak kültürel değerlere sahip çıktıklarını belirterek, ihtiyaç sahibi genç kızların çeyizini hazırlayıp hediye edeceklerini açıkladı.

GENÇ KIZLARIN ÇEYİZİ KASTAMONU SANAT’TAN

 

 

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, Ahilik Haftası’nda Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı’nın izinden giderek “Kız Kardeşimin Çeyizi” projesi başlattı. Kooperatif Başkanı Serpil Durgut, kooperatif olarak kültürel değerlere sahip çıktıklarını belirterek, ihtiyaç sahibi genç kızların çeyizini hazırlayıp hediye edeceklerini açıkladı.

“AHİ EVRAN’IN EŞİ FATMA BACI’NIN AÇTIĞI YOLDA İLERLİYORUZ”

Kuruldukları günden bugüne kadar pek çok ihtiyaç sahibine yardım eden Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, “Kız Kardeşimin Çeyizi” projesi başlattı. Kooperatif Başkanı Serpil Durgut, projelerini Ahilik Haftası’nda başlattıklarını ifade ederek, “Dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, dayanışma ve sanatın birleşimi olan Ahilik, aynı zamanda çalışanın, üretenin ve adaletli yönetimin simgesidir. Osmanlı döneminde ise lonca ile devam etmiştir. Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında da büyük bir rol oynamıştır. Biz de kadın kooperatifi olarak Ahiliğe çok önem veriyoruz. Ahilik Haftası bizim için ayrı bir değer taşıyor. Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı’nın açtığı yolda ilerliyoruz. Kadınların toplum hayatında daha aktif olması ve hanımların sesini duyurabilmek için bugüne kadar pek çok proje yaptık. ‘Kız Kardeşimin Çeyizi’ni de Ahilik Haftası’nda başlatmak istedik. Ahi Kültürü Araştırma ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Hatice Kader Demir ile de geçtiğimiz gün telefonla konuştuk. Kendisine projemizden bahsettik, bizleri kutladığını belirterek teşekkürlerini iletti” dedi.“İLK ÇEYİZİMİZİ HAZIRLAMAYA BAŞLADIK”

“Kız Kardeşimin Çeyizi” projesi hakkında bilgi veren Durgut, “İhtiyaç sahibi genç kızlarımızın sandık çeyizini Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi olarak üstleneceğiz. Evlenecek olan genç kızlarımızın ördüğü dantelleri, bohça kenarı ve çarşaf kenarını kumaşlarla birleştirerek onların çeyizlerini hazırlıyoruz. İlk çeyizimizi de hazırlamaya başladık. Bize ulaşan, yahut bizim bildiğimiz ihtiyaç sahibi genç kızımıza destek olarak sandık çeyizini en güzel şekilde hazırlayacağız. Bize kendisi için çeyiz siparişi veren kişilerin çeyizini hazırlarken ödenecek ücretin yüzde 15’ini ihtiyaç sahibine ayıracağız. Bu da şöyle olacak, çeyiz siparişi veren farkında olmadan ihtiyaç sahibine yardımcı olacak. Ücretin yüzde 15’i üzerinden de evlenecek genç kızımızın çeyizini yapacağız.

“KADINLARIMIZ İÇİN VAR OLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Genç kızlarımız sandık çeyizi çok özeldir. Titizle hazırlanan sandık çeyizinin bir parçası olacak olmamız kooperatifteki tüm hanımları gururlandırıyor. Şunu hatırlatmak istiyorum; Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi,  kadınlarımız için var olmaya devam edecektir. Amacımız, kadınlarımızın yanında olmak” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER