'GELECEĞİN TRENDİ KASTAMONU'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şubesi 2’nci Üye İstişare toplantısı Dedeman Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi

'GELECEĞİN TRENDİ KASTAMONU'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şubesi 2’nci Üye İstişare toplantısı Dedeman Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Programın devamında Kastamonu Tanıtım filmi ve MÜSİAD sinevizyon gösterimi yapıldı.

MÜSİAD Kastamonu Şubesi 2’nci Üye İstişare Toplantısı’na Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, İGM Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Sevgilioğlu, Genç MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Küçükkapucu, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, MÜSİAD üyeleri, kurum amirleri, STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

SEVGİLİOĞLU; “KASTAMONU MÜSİAD 5 BİNE YAKIN İSTİHDAM SAĞLIYOR”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Sevgilioğlu, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir yapamadıkları istişare toplantısını yaptıklarını belirterek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;“Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurulan dernek statüsüne sahip güçlü bir sivil toplum kuruluşu ve işadamları derneğidir. 11 bini aşkın üyesiyle MÜSİAD, 600 bine yakın işletmeyi temsil e3den yaklaşık 1 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlayan yurt içinde 89 irtibat noktası bulunan yurt dışında 95 farklı ülkede toplamda 225 nokta ile hizmet veren bir sermaye platformudur. MÜSİAD, ilimizde 2014 yılında temsilcilik olarak kurulmuş, 2015 yılında Hacı Hüseyin Kaymakçıoğlu abimizin önderliğinde, Mücahit Dağdelenoğlu’nun girişimleriyle şube statüsünü kazanmıştır. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ve temsil görevini aldığı Mustafa Şensoy Başkanımızla günümüze kadar çalışmalarını başarıyla getirmiştir. Bugün Kastamonu Şubesi olarak 21’i Genç MÜSİAD’lı, 78 üyesiyle tüm sektörlerde 5 bin kişiye yakın istihdam sağlıyoruz” dedi.

ÇAKIR: ''GELECEĞİN TRENDİ KASTAMONU''

Vali Avni Çakır, Kastamonu’yu çok sevdiğini ifade ederek; “Bu güzel coğrafyanın sunduğu güzellikler var ama bazı dezavantajları da var. Fakat geleceğin trendi Kastamonu. Bu da bizim lehimize. Bu anlamda Kastamonu’da müthiş gelişmeler oluyor. Mevcut şartlarımızda sitem edilecek boyutta değil. Halihazırda devam eden projeler devreye girdiğinde çok iyi noktalara gelecek. Kastamonu anı zamanda stratejik bir bölge. Bugün Doğu-Batı, Kuzey-Güney bağlantısı stratejik bir durumdur. O yüzden hem ikinci tünelimiz, hem bağlantı yollarımız, barajımız, sahil bandına inecek olan yollarımız, akabinde liman projesi buranın 5 yıl sonra, 10 yıl sonraki ticari ve idari durumunu müthiş bir şekilde değiştirecek. Öte yandan Karadeniz Sahil Yolu’nun çalışmaları mıntıkamız dışında büyük oranda tamamlandı. Artık Kastamonu bölgesinde başlayacak. Ticarette ilgi ve alakayı tutmak zordur. Fakat bazen krizler fırsat yaratabiliyor. Ülkemizin son dönemde büyüme rakamları son derece mutlu edici. Şu da bir gerçek ki, dünya bu kriz döneminin son aşamalarına yaklaştı. Sonuç olarak artık koşmak zamanı. Aramıza yeni yatırımcılar katacağız. Bölgemize yeni yatırımlar getireceğiz. Sermaye yeni yerler arıyor. Dışarıdaki insanlar Kastamonu’nun geleceğini görüyor ve bununla alakalı ciddi bir araştırma içindeler. Mevcut OSB’lerimizi de genişletme çabası içindeyiz. Bununla alakalı çok olumlu vaatler aldık. Bununda yansımalarını ilerleyen süreçte göreceğiz. Altyapıyı da üst yapıyı da sizlere hazır hale getirmek için mükellefiz. Aynı zamanda kamudaki işlemleri hızlandırmakla mükellefiz. İş dünyasında çok daha güçlü yatırım, istihdam ve ihracat hedeflerine hep birlikte koşacağız” şeklinde konuştu.

ÜNLÜ: ''YÜKSELEN BİR POTANSİYELE SAHİBİZ''

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, ilimizdeki turizmin ivme kazanmaya başladığını söyleyerek; “Pınarbaşı, Azdavay bölgelerine sürekli il dışından misafirlerimiz geliyor. Yükselen bir potansiyele sahibiz. Bugün burada bulunduğumuz otelde ilimize çok güzel hizmet edeceğine inanıyoruz. Bu tür yatırımların çoğalmasını talep ediyoruz. Abana’daki bir yatırımcımızın Hilton Projesi var. Bir yatırımcımız Pınarbaşı’nda Ramada’yı düşünüyorlar. Bunların çoğalarak devam etmesini istiyoruz. Sayın Valimizde turizm konusunda ilgi ve desteğini sağlıyorlar. Biz inanıyoruz ki, Kastamonu turizm alanında bölgesinin parlayan yıldızı olacak. Sanayi alanında OSB’ler doldu. Mevcut OSB’de bütün parseller doldu. Tosya OSB’de bütün parseller tükenmiş durumda. Seydiler OSB’de de gelişmeye açık bir durumdayız. Diğer tarafından Tarıma Dayalı OSB’de hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürüttük. Sona getirdik. Orayı sona getirmiş olacağız. Taşköprü OSB’de 6-7 parselimiz kalmış. Orada yakın süreçte dolacak. Biz birazda ileriyi düşünerek hem mevcut OSB’mizin gelişmesini, hem Tosya OSB’nin büyümesi için çalışmalar yürüttük. İkisinin de gelişmesiyle ilgili Orman’da izin alınması konusunda çalışmalar devam ediyor. Yakın süreçte 2’sini de genişleteceğiz. Ayrıca 5’inci bölge denilen ilçelerimizde de ileri dönük bir OSB altyapısını hazırlamaktayız. Bu potansiyeli görüyoruz. İlimizde üretim anlamında pandemi sürecinde olmamıza rağmen yatırımlar devam ediyor. Yatırım yapmak isteyen insanlar var. Bu dönemde ekonomisini büyütebilen ender ülkelerden bir tanesiyiz. Bu bizim için son derece mutluluk verici. İthal ettiğimiz ürünleri de üretebilirsek, cari açığı da faydamız oluyor. İstihdam, üretim ve ihracatı odak noktasına alarak çalışmak gerekiyor. İlimiz için birçok güzel çalışmalarımız olacak. MÜSİAD’ın güzel duruşu ve partimizle ilerleyişi birlikte inanıyoruz ki, ortak akılda daha güzel işler yapabiliriz. Sizlerden istirhamım projelerimizi geliştirelim. Yakın zamanda Teknokent’imiz devreye girecek. Üniversitemizin gelişmesi, büyümesi, sizlerle birlikte ortak projeler üretmesi ile ilgili çalışmalar yapmak gerekiyor. Bizlerin kapısı sizlere açık. Kastamonu için yapacağınız çalışmalarda desteğe hazırız. Proje üretin, bizde yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bütün dünya mazlumlara sırtını dönerken, onlara yüzünü dönen tek ülke Türkiye ve tek dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. 2023’e umarım hep birlikte yürürüz. Bu yıl İstiklal Yolu önemliydi. İnşallah gelecek yıl İstiklal Yolu’nun hem tanıtılmasını daha güçlü vurgulayarak gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 ÇELİK: “KASTAMONU, TÜRKİYE’DE EN ÇOK İHRACAT YAPAN 31’NCİ İL”

Türkiye’nin de ekonomisinin pandemi nedeniyle etkilendiğini söyleyen Milletvekili Metin Çelik; “Dünyanın etkilendiği bu süreci ekonomik alanda da en az hasarla atlatılması için Cumhurbaşkanımız çok ciddi tedbirler aldı. Bir taraftan da çok ciddi bir üretimde yükseliş yaşadık. Büyüme rakamları rekor kırmaya devam ediyor. 2020 yılında dünyada 2’nci sıradayız. Çin’den sonra en çok büyüyen 2’nci ülkeyiz. İhracatta 200 milyar doları yılsonunda inşallah aşacağız. Bu Türkiye için bu kadar olumsuz şartlara rağmen geleceğe umutla bakmaya yarayacak veriler. Kastamonu’da gerçekten ihracatta son yıllarda ciddi atılım içerisindeyiz. 2017 yılında 92 milyon dolarla Kastamonu ihracatta Türkiye’de 52;’nci sıradaydı. Şuanda ise 6 aylık rakamımız 201 milyon dolar. Türkiye’de 31’inci sıraya yükselmiş durumdayız.  İkinci 6 ayı da en az bu kadar ihracatla geçirirsek 400 milyon doları inşallah yakalayabiliriz. Böylece sadece 4 yılda Türkiye ihracatına büyük bir katkı vererek ihracatımızı 4 katına çıkarmış olacağımızı ümit ediyoruz. Bunlar sizlerin girişimleri sayesinde oluyor. Kastamonu’ya, 4’ncü organize sanayi bölgemizi Tosya, Seydiler, Taşköprü’nün de devreye girmesiyle birlikte kazandırmış olduk. 5’nci OSB de yolda. Devrekâni Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgesi, inşallah kuruluş işlemleri son aşamasına geldi. Önümüzdeki günlerde de Tarıma dayalı OSB’yi Kastamonu’ya kazandırmış olacağız” dedi.

“1 MİLYONU KISA BİR SÜREDE YAKALAYACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Kastamonu’nun, turizmde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını düşündüğünü aktaran Milletvekili Çelik; “Bu anlamda ciddi bir alt yapı oluştu. Kastamonu bundan sonra turizmde çok iddialı olacak. 2018 yılında Kastamonu Türk Dünyası Başkenti’ydi. 2018’de konaklama sayımız 500 bin civarındaydı. O tanıtım faaliyetinin akabinde 2019 yılında 750 bin ile kapattık. 2020’de 1 milyonu yakalarız derken koronavirüs gündeme geldi. Ama 1 milyonu çok kısa süre içerisinde yakalayacağımıza inanıyorum. Yapılan yatırımlarla, turizm altyapısı ile birlikte Kastamonu, güzel bir noktaya gelecek” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından istişare toplantısına geçildi. Kastamonu Üniversitesi Bilgilendirme Sunumu, TÜRKKEP sunumu, Bereket Sigorta Sunumu ve Yapılandırma Kanunu sunumu gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise üyelerin görüş ve önerilerinin alınmasıyla program sona erdi. (Furkan Karaca)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER