GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ İŞ BAŞINDA

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Geleceğin Mühendisleri İş Başında-2” projesinin açılışı Şerife Bacı Öğretmen Evi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ İŞ BAŞINDA
banner72


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Geleceğin Mühendisleri İş Başında-2” projesinin açılışı Şerife Bacı Öğretmen Evi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Kastamonu’da öğrenim gören 7’inci ve 8’inci sınıfta öğrenim yapan 45 öğrenci eğitime alındı. Bu öğrencilerin 15 tanesi Yatalı Bölge İlköğretim Okullarında, 12 tanesi taşıma merkezli köy okullarından, 6’sı çocuk bakımevinden ve geriye kalan 12 öğrenci de başvuru yapan öğrenciler arasından seçilmiştir. Çalışmanın temelinde dezavantajlı öğrencilere ulaşmak öncelikli konudur.

“15 ATÖLYE ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Proje kapsamında STEM yaklaşımını temel alan fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanının; eğitim ve öğretim sürecinde bütünleşmesi sağlanarak öğrencilerin problemlere disiplinler arası bakış açısıyla bakması hedeflenmektedir. Eğitim boyunca en az 15 atölye çalışması gerçekleştirilecektir. Gözlem, deney, mobil uygulamalar, bilişim teknolojileri, tasarım, grup çalışmaları gibi farklı yöntemler kullanılacak ve tüm katılımcıların eğitimlerde uygulama yapması sağlanacaktır. Deneysel bir araştırma süreci sonucunda elde edilen veriler ön test son test uygulamalarıyla ölçülerek değerlendirilecektir” dedi.

KARADENİZ: HAYATTAKİ PROBLEMLERİ DAHA KOLAY ÇÖZECEKSİNİZ

Projenin hem ülkemize hem de Kastamonu’ya hayırlı olmasını temenni eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, şöyle konuştu: “Aslında bu proje öğrenme sürecinin ne kadar geniş bir kavram olduğunun da güzel bir göstergesi. Öğrenme sadece bir yerden bilgileri alıp o bilgileri ezberleyip sonrasında hafızada tutup sonrasında da olduğu gibi onları istendiğinde geriye vermek veya onun çıktısını almak demek değildir. Öğrenme bilgiyi toplayıp toplanan bilgiyi de tıpkı bir bilgisayar gibi veri olarak kabul edip onu işleyip ondan yeni ürünler çıkarabilme kapasitesini öğrenmektir. Analitik düşünce, bilimsel düşünce dediğimiz yapıda insanların yetiştirilmesi ana hedefimiz olmalıdır. Bu proje de örgün eğitim içerisinde yer alan gençlerimizin, öğrencilerimizin yine üniversitemizle ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde analitik düşünce, bilimsel düşünce tarzını öğrenmeleri açısından büyük katkı olacaktır diye düşünüyorum. Sanırım laboratuvarlarda, doğada incelemeler yapılacak. Yani kendiniz araştıracaksınız ve araştırdığınız şeylerden sonuç çıkaracaksınız. Bunların sizin ileride eminim ki yaşantınıza da olumlu sonuçları olacaktır. Biz ne kadar eğitim hayatımızda problem çözmeyi öğrenirsek iş hayatımızda da problemleri çözmekte o kadar başarılı oluruz. Problem çözmekten öğrenciyken de korkmamak gerekiyor. Yaşantımız boyunca ister istemez birçok problemle karşılaşacağız ve problem çözme yeteneğiniz ne kadar gelişirse hayattaki problemleri de o kadar kolay çözeceksiniz.”

AVAN: SANAL GERÇEKLİK UYGULAMALARINI ÖĞRENECEKLER

Programın içeri hakkında bilgi veren Proje Yürütücüsü Uzman Öğretmen Çağrı Avan, “Projemiz TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projedir. Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 100 bin lira bütçesi var. Proje kapsamında öğrencilerimiz bir hafta boyunca burada yatılı kalacaklar. Gündüz ve gece etkinliklerine dahil olacaklar. Etkinlikler kapsamında mühendislik uygulamaları, bilim uygulamaları ve astronomi uygulamalarıyla muhatap olacaklar. Doğa Kültür Köyü’nde iki gece astronomi gözlemi yapacağız. Bunun haricinde alanında uzman kişiler tarafından robotik eğitimler verilecek. 3D tasarım uygulamaları yapacaklar ve bunların baskılarını alacaklar. Sanatsal uygulamalar gerçekleştirecekler ve sanal gerçeklik uygulamalarını öğrenecekler” ifadelerini kullandı.

Programa ayrıca Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, KUZKA Genel Sekreter V. Dr. Serkan Genç, proje ekibi ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER