'Geçmişe dönük, mimari hesaplaşma yapılmalı'

Kastamonu CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu, Kastamonu'da geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu

'Geçmişe dönük, mimari hesaplaşma yapılmalı'

 

 DEPREMİN ARDINDAN AÇIKLAMA YAPAN CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI:

 

'Geçmişe dönük, mimari hesaplaşma yapılmalı'

 

Kastamonu CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu, Kastamonu'da geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kastamonu'nun geçmişe dönük mimari hesaplaşma yapması gerektiğini söyleyen Böbüroğlu,  hızlıca önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

 

Kastamonu'nun birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını söyleyen Başkan Böbüroğlu, ''Buna rağmen ilin depremselliği ve deprem tehlikesine yönelik maalesef çok az çalışma yapılmıştır. İl sınırlarının yüzde 46’sı 1. Derece, yüzde 22’si 2. Derece, yüzde 24’ü 3. Derece ve yüzde 8’i 4. derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Tarihsel dönemde çokça yıkıcı depremi yaşamış şehrimizde en bilineni 26 Kasım 1943 de gerçekleşen Tosya-Ladik depremidir. 7.2 büyüklüğündeki bu deprem şehir merkezinde 8 şiddetinde hissedilmiştir. Doğuda Taşova’dan batıda Ilgaz’a kadar olan hattın kuzey ve güneyindeki kasaba ve köyler dahil alanda bulunan evlerin %75’i yıkılmış ya da ağır hasar almıştır. Yaklaşık 40.000 evin yıkıldığı depremde yine yaklaşık olarak 4.000 kişi vefat etmiş ve 5.000 kişi yaralanmıştır. Kastamonu için yapılan olasılık hesaplarında, Kuzey Anadolu Fay Hattının il sınırları içerisinde kalan bölümünde büyüklüğü 7’nin üzerinde deprem oluşturma olasılığı oldukça yüksektir. Tüm bu veriler ışığında Merkez’e bağlı Karamukmolla Köyünde gerçekleşen ve hasarsız atlatılan depremden dersler çıkarılması önemlidir. Ülkemizde deprem konusu ortak sorun olmasına rağmen, Anadolu’nun birçok şehri gibi Kastamonu da geride kalmak zorunda bırakılmış, beceriksiz ve bilinçsizce hareket eden söz sahibi siyasilerin özellikle son 15 yıldaki ranta dayalı şehirleşmeyi teşvik etmelerinde ne bir planlama ne de doğal afetler hesaba katılmamıştır'' dedi.

 

Böbüroğlu, şu soruları yöneltti; '' Karamukmolla depremi kısa süreli bir deprem olmasına rağmen dere kenarları, alüvyon ve tarım alanlarına yapılan binalarda oturanlar tarafından daha uzun süre hissedilmiştir. Kastamonu da yapılan binalar için doğru zemin etütleri yapılmış mıdır?  Mimari planlara uygunluk ve kullanılan malzemeler, yapı denetimi gerektiği gibi kontrol edilmiş midir?  Kaçak yapılar, kaçak katlar takip edilmiş midir? Edildiyse; ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır? Yoksa; tüm bunlara göz yumulup,belirli bir zümrenin zenginleşmesine müsaade mi edilmiştir?''

 

 

Kastamonu'da geçmişe dönük mimari hesaplaşma yapılması gerektiğini söyleyen Merkez İlçe Başkanı Böbüroğlu, ''Tüm binaların denetimlerinin hakkaniyetiyle gerçekleştirilmesi, özellikle dere kenarı, alüvyon ve birinci sınıf tarım alanlarındaki yerleşimlerin durumlarının netleştirilmesi zorunludur. Sonrasında bedeli ne olursa olsun hızlıca önlemlerin alınması gerekir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirken, tekrarını bir daha yaşamamızı temenni ediyorum'' diye kaydetti.  (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER