GAZİLERİMİZ, ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜNÜ KUTLADI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı verilmesinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Kastamonu’da da kutlandı.

GAZİLERİMİZ, ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜNÜ KUTLADI

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı verilmesinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Kastamonu’da da kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü, koronavirüs salgını nedeniyle Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile kutlandı. Çelenklerin Anıta bırakılmasının ardından konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, “19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür” dedi.

Törene; Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Tamer Yılmaz, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, kurum müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kastamonu Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi’ne ait çelenklerin Anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

MAHMUTOĞLU: ŞEHİDİ VE GAZİSİ OLMAYAN AİLE YOK GİBİDİR

Çelenklerin Anıta sunulmasının ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır.

“TÜRK ORDUSU, HÜRRİYET VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN DAYANAĞIDIR”

Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onlarla iltisaklı terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asil Türk milletinin bağrından çıkan, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER