banner38

Müzik indir

banner46

banner47

06 Temmuz 2020 Pazartesi

‘Gazikastamonu’ teklifine MHP’den de destek geldi CHP’DEN SONRA MHP’DE KANUN TEKLİFİ VERDİ

İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Günleri’nde ilk olarak KASDER Genel Başkanı Remzi Şen tarafından gündeme getirilen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da desteklediği ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı tarafından Meclis’e taşınan ‘Gazikastamonu’ teklifine Milliyetçi Hareket Partisi’nden de destek geldi.

03 Aralık 2019 Salı 10:06
 ‘Gazikastamonu’ teklifine MHP’den de destek geldi  CHP’DEN SONRA MHP’DE  KANUN TEKLİFİ VERDİ
 

İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Günleri’nde ilk olarak KASDER Genel Başkanı Remzi Şen tarafından gündeme getirilen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da desteklediği ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı tarafından Meclis’e taşınan ‘Gazikastamonu’ teklifine Milliyetçi Hareket Partisi’nden de destek geldi.

Hasan Baltacı’nın ardından MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’te ilimizin adının ‘Gazikastamonu’ olarak değiştirilmesi için TBMM’ne kanun teklifi verdi. Halil Öztürk kanun teklifinin gerekçesinde “Kastamonu halkı vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı ve birliği uğruna her türlü fedakarlığı göstermiştir. Kastamonu'nun Milli Mücadele’de gösterdiği bu fedakarlık ve mücadele neticesinde şehrin ‘gazi’ unvanıyla onurlandırılması uygun olacaktır” dedi.

 Kanun teklifinin gerekçesi şöyle;

“I. Dünya Savaşı sonrasında vatanımızda başlayan emperyalist işgale karşı yurdumuzun dört bir köşesinden mücadele başlamış, işgale uğrayan yada uğramayan tüm şehirlerimiz istiklal ve istikbal davası olan Milli Mücadeleye katkı sunmuştur. Bu şehirlerimizin en önemlilerinden birisi de şüphesiz ki Kastamonu'dur. Kastamonu işgale uğramayan bir şehir olmasına rağmen Milli Mücadelemizin 1.988 şehit ile en çok şehit veren şehirlerinden birisidir. Kastamonuların gerek cephede, gerekse de cephe gerisindeki mücadeleleri Milli Mücadele hafızamızda Kastamonu'ya özel bir önem vermemizi gerektirmektedir.

“KASTAMONULULAR MİLLİ MÜCADELE'NİN CAN DAMARI OLMUŞTUR”

Kastamonu'nun Milli Mücadele’deki en önemli katkılarından birisi mücadelenin silah ve cephane teminindeki rolüdür. Kastamonu, Millî Mücadele’nin mühimmat sevk ve idaresini yürütmüş, Doğu cephesinden, İstanbul'dan ve Rusya'dan getirilen malzemelerin cephelere taşınmasında ana güzergâh olmuş ve bu görevi en başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Bu önemli vazifenin güvenlik içinde hızlı bir şekilde yerine getirilmesi suretiyle Kastamonulular Milli Mücadele'nin can damarı olmuştur. İnebolu iskelesinden başlayan zorlu yolculuk Sakarya'ya kadar uzanarak zafere olan inancı yüksek bir fedakarlıkla pekiştirmiştir. Öte yandan olası işgallere ve Rum çetelerinin saldırılarına karşı ilk müfrezelerin bu bölgede de oluşturulduğu görülmektedir. Özellikle İnebolu'da 14 Nisan 1919 tarihinde kurulan müfreze bölge insanının direnişini teşkilatlandırmıştır.

Kastamonu, Milli Mücadele sürecinde hızlı bir şekilde teşkilatlanma niteliği gösteren şehirlerimizin de başında gelmektedir. Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Müdafaa-ı Hukuk Hanımlar Cemiyeti, İnebolu Gençler Mahfili, Kastamonu Muallimler Cemiyeti gibi teşkilatlarla Kastamonulular Milli Mücadeleye katkı sunmuştur. Bu yüksek bilinç ile Kastamonu halkı Milli Mücadele döneminde vatan sathında meydana gelen bütün olaylara ve işgallere karşı miting ve toplantılarla tepki göstermiştir. Örneğin, Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin 10 Aralık 1919 tarihinde, İzmir'in işgalinin duyulmasından sonra 16 Mayıs 1919 tarihinde şehir merkezi ve ilçelerde, İstanbul 'un işgalinden sonra 17 Mart 1920'de protesto mitingleri düzenlenmiştir.

AÇIKSÖZ GAZETESİ, İŞGALLERİN HALKA DUYURULMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR”

Kastamonu'daki istiklal ve istikbal bilinci Milli Mücadele'nin sözcülüğünü yapmak ve Milli Mücadele’nin haklılığını dünyaya duyurmak amacıyla yapılan faaliyetlerle de görülmüştür. Milli Mücadele'nin öncesinde, 15 Haziran 1919 tarihinde Kastamonu'da yayına başlayan Açıksöz Gazetesi, Fransız ve Yunan İşgallerinin Anadolu halkına duyurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca bu gazete Kastamonu'ya gelen Milli Mücadele yanlısı Mehmet Akif, Hamdullah Suphi, Yusuf Akçura, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Ahmet Ağaoğlu, Mustafa Necati gibi aydınların da seslerini duyurmasına vesile olmuştur.

“KASTAMONU HALKI, MİLLİ MÜCADELE DE ÇOK AKTİF BİR ROL İCRA ETMİŞTİR”

Sonuç olarak, Kastamonu Mondros Ateşkes Anlaşması sonrasında işgale uğrayan bir şehir olmamasına rağmen Milli Mücadele’ye en çok destek ve katkı veren şehirlerden birisi olmuştur. Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar, Necibe Nineler ile Kastamonu halkı Türk vatanında başlayan emperyalist işgale karşı her türlü varlığıyla mücadele etmiş, cephe gerisinde olmasına rağmen Milli Mücadele’de çok aktif bir rol icra etmiştir. Kastamonu işgallere karşı Kuva-yi Milliye'nin yanında yer alarak Milli Mücadele’ye destek vermiştir. Kastamonu halkı vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı ve birliği uğruna her türlü fedakarlığı göstermiştir. Kastamonu'nun Milli Mücadelede gösterdiği bu fedakarlık ve mücadele neticesinde şehrin ‘gazi’ unvanıyla onurlandırılması uygun olacaktır.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV