Gazeteci İzzet Sarı’nın ‘İstiklal Yolu’ isimli kitabı çıktı

Kastamonu yerel basınının emektarlarından Araştırmacı Gazeteci Yazar İzzet Sarı, tam 7 yıldır üzerinde çalıştığı ‘İstiklal Yolu’ isimli kitabını yayınladı.

 Gazeteci İzzet Sarı’nın  ‘İstiklal Yolu’ isimli kitabı çıktı

 

Kastamonu yerel basınının emektarlarından Araştırmacı Gazeteci Yazar İzzet Sarı, tam 7 yıldır üzerinde çalıştığı ‘İstiklal Yolu’ isimli kitabını yayınladı.

Kurtuluş Savaşı’nda cephe ve cephe gerisinde stratejik çok önemli bir rol üstlenen Kastamonu, Çankırı ve Ankara yol güzergahında yaşanmış gerçek hikayelerin anlatıldığı kitap iki bölümden oluşuyor.

Kitabın birinci bölümünde;  Kurtuluş Savaşı’na nasıl gelindiği, ikinci bölümde ise cephe ve cephe gerisinde yaşanan olaylar anlatılırken, İnebolu Limanı’na cephanenin hangi koşullarda getirildiği ve karınca ordusu ismi verilen yüzlerce kağnının cephedeki Mehmetçiğe cephane yetiştirmek için verdiği eşi benzeri görülmemiş mücadele anlatılıyor.

İstiklal Yolu’nda yaşanan olayları anlatan eski fotoğraflar ve özel çizimlerin yer aldığı ‘İstiklal Yolu’ kitabındaki bazı konu başlıkları ise şöyle; “İstiklal Yolu- Kurtuluş Yolu, 19 Mayıs 1919-Samsun, İşgale Karşı Kastamonu’da tarihi mitingler, Kastamonu’da Milli Hareketin başlaması, Yol İnşaat Taburu, İnebolu’nun bombalanması, Azerbaycan’dan gelen mektup, İnebolulu Kahraman Kayıkçılar, Cideli Rahime Kaptan, Ak Sakallı Hamamcı Kadı Salih Reis, Tosyalı Dr.İsmail Hakkı Bey, Ersizler ve İkiçay Köprüsü, Akif’in Kağnısı, Şehit Şerife Bacı Destanı, Mehmet Akif Nasrullah Kürsüsü’nde, Açıksöz’ün hikayesi, Hatice’nin Gelinliği Kızılay’a, Küreli Hasan Çavuş, Taşköprülü İbrahim Çavuş, Derbent Karakol Baskını, Yanıkların Emine, Arabacılar Destanı ve  Şifreli telgraflar…”

İLK BASKISI DAĞITILIYOR

Kitabın kapağı renkli, 176 sayfadan oluşan, iç sayfaları ise siyah-beyaz olarak basıldı. İlk baskısının 3 bin adet yapıldığı bilgisini veren kitabın yazarı İzzet Sarı, ikinci ve üçüncü baskılarının anlaşılan bir yayın evi tarafından Türkiye genelinde kitapçılarda satışının yapılacağını ayrıca kitabın bir süre sonrada dijital ortama taşınacağını açıkladı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER