Gazete ciltleri Ankara’ya ulaştı

Kastamonu’da yayın yapan gazetelerin dijital ortama aktarılması çalışmasında bir aşama daha sorunsuz geçildi.

Gazete ciltleri Ankara’ya ulaştı
banner72

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin (KGC) Kastamonu gündeme getirdiği, Kastamonu Entegre’nin tamamına sponsor olduğu, Kastamonu Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Halk Kütüphanesi’nin her aşamasında yer aldığı ve desteklediği projede, Kütüphane’de bulunan ve taranacak olan tüm ciltler, taramanın yapılacağı Ankara’ya ulaştırıldı.

FİRMA İLE SÖZLEŞME İMZALANDI

Tarama işini yapacak firmanın temsilcileri Kastamonu’ya gelerek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ali Göçmen ve KGC Başkanı Erkan Yılmaz ile bir araya geldiler. Taraflar, tarama faaliyeti öncesi son sözleşmeyi de imzaladı.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından tüm gazete ciltleri kamyona yüklenerek, tarama faaliyetinin yapılacağı Ankara’ya ulaştırıldı. Çalışma kapsamında, Kütüphane’de bulunan 1929’dan günümüze olan tüm gazeteler yılsonuna kadar taranarak dijital ortama aktarılacak.

ŞENOĞLU: “KASTAMONU BASINI BÖLGENİN HAFIZASI NİTELİĞİNDE”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu: “Kastamonu basını, eski tarihleri baz aldığımızda aslında bölgenin hafızası niteliğinde. Ciltlenmiş gazetelerimizin kullanımında sürekli tahrip olma riski vardı. Aynı zamanda afetler gibi riskler de hep mevcut. Bu hafızanın kaybolmaması için yürütülen bu proje nedeniyle başta Valimiz Avni Çakır’a, Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Erkan Yılmaz’a ve Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enis Koç’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

YILMAZ: “GAZETELERİMİZİ DİJİTALE AKTARARAK KORUYACAĞIZ”

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yılmaz ise, tarihi gazete nüshalarını korumanın ve geleceğe aktarmanın en avantajlı yönteminin kaynakları dijital ortama taşımak olduğunu söyledi. Kastamonu’da gazetelerin dijital ortama aktarılması çalışmasının ilimizde uzun yıllardır konuşulduğuna, bir hayalin artık gerçeğe dönüşeceğine dikkat çeken Erkan Yılmaz ise: “Sayın Valimiz Avni Çakır’ın ilk günden bu tarafa bizlere verdiği büyük destekle projemizi hızlandırdık. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Fahrettin Şenoğlu ve İlk Halk Kütüphanesi Müdürümüz Sayın Ali Göçmen ile birlikte uyumlu bir çalışma ile projemizi hayata geçirdik. Çalışmamızda bizlere sponsor desteği sunan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi fabrikamıza ve Fabrikalar Direktörü Sayın Enis Koç’a bir kez daha en içten teşekkürlerimizi sunarız. Sadece basın değil, Kastamonu il tarihine geçeceğine inandığımız önemli bir çalışma olacak” dedi.

PROJE HAKKINDA;

“Kastamonu İl Halk Kütüphanesi tarafından il merkezinde ve ilçelerde yayınlanan yerel gazeteler, derleme kanunu gereği derlenip ciltletilmekte… 1929 yılından itibaren kütüphane koleksiyonunda yer alan 1010 cilt, yaklaşık 450 bin sayfa yerel gazete, Kastamonu Entegre’nin sponsorluğunda dijital ortama aktarılacak. Projenin amacı, ciltlenmiş haldeki yerel gazetelerden istifade eden araştırmacıların, daha hızlı ve daha kolay aradıkları bilgilere ulaşmasını sağlamak, şehrin bir nevi hafızası olması nedeniyle de dijital ortama aktararak koruma altına almak... Basılı halde yer alan gazeteler büyük ciltler olması nedeniyle hem kullanımı zor, hem de kullanıldıkça çabuk yıpranmakta... Dijital ortama aktarıldığında daha geniş bir kesimin istifadesine sunulmuş ve gelecek nesillere de yangın vb. afetlerden korunarak ulaştırılmış olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER