banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

Gastronomi alanında iddialı olan Kastamonu COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİNE KATILACAK

Gastronomi alanında iddialı olan Kastamonu, 28 değeri ile coğrafi işaretli ürünler zirvesine katılacak.

18 Eylül 2019 Çarşamba 11:21
 Gastronomi alanında iddialı olan Kastamonu  COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER  ZİRVESİNE KATILACAK

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER

ZİRVESİNE KATILACAK

 

Gastronomi alanında iddialı olan Kastamonu, 28 değeri ile coğrafi işaretli ürünler zirvesine katılacak.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediye Başkanlığı ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle Ankara’da düzenlenecek olan “Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne Kastamonu, 28 ürünü ile katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, 19-20-21 Eylül'de Ankara'da, "Anadolu'dan Dünyaya" temasıyla "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" gerçekleştirilecek.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZ TANITILACAK

Kastamonu bu zirveye Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Taş Baskısı, Kastamonu Simit Tiridi, Kastamonu Pastırması, Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Hindi Banduması, Pınarbaşı Kara Çorbası, Tosya Pirinci olmak üzere 10 ürünü “coğrafi işaret” onayı alan Kastamonu’dan zirveye katılacak.

Ayrıca Kastamonu, coğrafi işaret çalışmaları süren Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Doğanyurt Kestane Balı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Fındık Şekeri, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Göce Çorbası ve Tosya Kıstısı olmak üzere 18 ürününün de tanıtımını sağlayacak.

Zirve kapsamında üreticiler, coğrafi işaretler ile ilgili çalışmalar yürüten kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderleri gibi tüm paydaşların tecrübe ve görüşlerinin paylaşılacağı bir konferans programı düzenlenecek. Zirvenin aynı zamanda ürünlerini tanıtmak ve ticari işbirlikleri kurmak isteyen katılımcılar için “Coğrafi İşaretler İhtisas Fuarı”, yerli ve yabancı uluslararası alım heyetleri ile İkili İş Görüşmeleri (B2B Görüşmeler) ve Eğitim Programları gibi organizasyonlar olacak.

FINDIKOĞLU: ANKARA’DA OLACAĞIZ

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, 19-21 Eylül’de Ankara’da düzenlenecek, “Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne katılacaklarını söyledi. Fındıkoğlu, bölgenin coğrafi işaret almış ve çalışmaları devam eden ürün ve lezzetlerini tüm Türkiye’ye tanıtmak için Ankara’da olacaklarını söyledi.

Herkesi ATO Congresium’da açacakları standa davet eden Fındıkoğlu, şöyle konuştu: “Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Taş Baskısı, Kastamonu Simit Tiridi, Kastamonu Pastırması, Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Hindi Banduması, Pınarbaşı Kara Çorbası, Tosya Pirinci coğrafi işaret aldı. Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Doğanyurt Kestane Balı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Fındık Şekeri, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Göce Çorbası ve Tosya Kıstısı ile bölgenin güçlü ürünleri de tescillenmiş olacak. Coğrafi işaretlerimizin çoğalmasıyla marka bilinci ve önemi de arttı. Günümüzde kalitenin, lezzetin, doğallığın, yöreselliğin ve gelenekselliğin ön plana çıkması ve tercih sebebi olması; yakın gelecekte bölge üreticimize daha büyük getiri sağlarken, markalarımıza aranan ürün niteliği sağlayacaktır.”
(Haber Merkezi)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV