banner38

Müzik indir

banner46

banner47

06 Temmuz 2020 Pazartesi

Galip Vidinlioğlu’ndan iddialara yanıt “İL BAŞKANIMLA SORUNUM OLMAZ”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’la aralarında sorun olduğu iddialarına cevap verdi.

25 Kasım 2019 Pazartesi 10:28
 Galip Vidinlioğlu’ndan iddialara yanıt  “İL BAŞKANIMLA SORUNUM OLMAZ”
 

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’la aralarında sorun olduğu iddialarına cevap verdi.

Galip Vidinlioğlu konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

“İl Başkanı, İl Başkanıdır, Belediye Başkanı Belediye Başkanıdır. 31 Mart akşamı parti rozetini çıkarttık, Türk bayrağı rozetini taktık. Burası belediye. Teşkilat kendi içinde bir bütündür. Belediye kendi içinde bir bütündür. Siyasetçilerin arzusu isteği olur, bizler bunu da değerlendiririz olacak bir şeyse yaparız olmayacak bir şeyse nezaketen cevap veririz.  Gönül bağımızın partimizle kopması mümkün değil. Ben şuan ilin Belediye Başkanıyım. Teşkilatımdan benimde taleplerim olabilir. Ama bu konu ikili ilişkiler çerçevesinde söyleriz. İl Başkanlığımızın da bizden talepleri olabilir. Onu da değerlendiririz. Bu tür dedikodular, şehre, kişilere ve kurumlara zarar verir. İnsanlar elinde net bilgi olmadan dedikodu üzerinden siyaset yapmamalılar. Dedikodu kazanı evet kaynıyor. Benim şahsi olarak hiç kimseyle alıp veremediğim olmaz. Bugüne kadar olmadı, bundan sonrada olmaz. Kaldı ki kendi il başkanımla hiç sorunum olmaz. Yer yer farklı düşündüğümüz konular olabilir. Sonuçta iki kardeş bile birbirinden farklı şeyler düşünüyorlar. Seçim kampanyasıyla birlikte düşünüldüğünde bir yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreç kapsamında bir defa bile tek başıma aldığım karar yoktur. Çünkü sizin baktığınız taraf gibi yanınızdaki arkadaşınız bakmayabilir. Mutlaka fikir alırım. Ha belki kendi kararımı uygularım yada önerilerden yola çıkarım. Ancak mutlaka fikir alırım. Ona göre uygulamaya geçiririm. Şunun net anlaşılması gerekli ve her halde bu konu yaptığımız açıklamalarla açılmamak üzere kapanmıştır. İl Başkanımız bizim il başkanımızdır. Siyasi koldur. Diğer ilçelerle ve ille birlikte kendi yönetim tarzıyla siyaset yapacaktır. Ben belediye başkanıyım, işin kamu tarafındayım belediyeyle ilgili her şeyden ben sorumluyum. Hem hukuken sorumluyum, hem siyaseten sorumluyum. Dolayısıyla bu noktada alınacak her karar benim kararımdır. Her türlü sorumlulukta aldığım kararla ilgili bana aittir. Sorudaki samimiyete binaen samimi cevap vereyim. Benimde kulağıma geliyor bazı şeyler. Bu anlamda bana İl Başkanımın hiçbir şekilde şu şöyle olacak, bu böyle olacak şekilde bir dayatması olmamıştır. Bu tür olaylar zaten nezaketen de siyaseten de doğru değildir. Bu anlamda bizim hiçbir tartışmamız olmamıştır. Bu kadar net.”

 

BAŞKAN’DAN HİZMET DÖKÜMÜ

·         “İlimizin mahalle, cadde, sokak ve oyun gruplarının bulunduğu, tehlike arz eden, alanlarda 1679 metre demir korkuluk imalatı ve montajı yaptık.

·         Şehrimizdeki tüm otobüs durakları, açık hava reklam yerleri ve büfeleri mevcut durumları ile görselleştirerek Şehir İmar Planı haritasına işledik. Kuzeykent’te yapılması planlanan itfaiye müfreze binasının projesini tamamladık.

·         Yeni ATM yerleri tespit ettik, bankalardan gelen talepler doğrultusunda kiralamalarını yapmaktayız.

·         Şehrimizin muhtelif yerlerinde yol, yeşil alan, park vb. kamu hizmet alanlarını tespit ederek 2020 Kamulaştırma programına dahil ettik.

·         Nasrullah Meydanı içerisine Zabıta noktası ve lostra salonu projelerini tamamladık.

·         52.000 M² parke yol yapımı, 21.500 M² parke tamiratı, 13.200 M bordür yapımı, yıkılma tehlikesi bulunan 4 adet yapının yıkımı, muhtelif mahallelerde 16 adet evin çatı onarımları, 18.000 M² asfalt yol yapımı, 2.000 M² asfalt tamiratı, 153.000 M² sathi kaplama, 42.500 M² yol kumlama çalışması, 3.700 M yol açma çalışması, 50.000 M³ hafriyat çalışması, 13.900 M² yaya kaldırımı (tretuvar) yapımı, 3000 M² yaya kaldırımı tamiratları (karo-wash karo-andezit-beton), 1750 M yaya kaldırımı bordür yapımı ve hafriyat döküm sahalarına güvenlik tedbiri olarak 1.800 M tel örgü çalışmaları yaptık.

·         Kastamonu Üniversitesi Teknopark Binasını tamamladık, üniversitemize teslim ettik.

·         Bünyesinde 1 adet anıtsal yapı, tescilli ve tescilsiz toplam 36 adet yapı ile 351 M uzunluğundaki yolda tarihi ve kültürel yapıya uygun cephe iyileştirmesi ve yol kaplaması düzenlemesi çalışmalarını yapmaktayız.

·         Esentepe Spor Kompleksi, Şerife Bacı Cad. Spor Kompleksi ve TOKİ bölgesindeki çeşitli park ve yürüyüş yollarıyla tesislerin elektrik iç tesisat uygulama projelendirilmesi ve aydınlatma çalışmalarını yaptık.

·         Belediye Hizmet Binaları çatı güneş enerjisi sistemleri, elektrik projeleri ve tesislerin genel aydınlatma projeleri ve iç tesisat uygulama projelerini hazırladık. Aynı zamanda geçici kabul ve abonelik işlemlerini gerçekleştirdik.

·         Tarihi Kent Merkezini kapsayan yaklaşık 82,3 hektarlık alanın riskli alan dosyasını hazırlayarak 20.09.2019 tarih ve 18578 sayılı yazımızla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptık.

·         İlimiz, Merkez İlçesi, Dereköy Köyü 161 ada 32 parsel, Candaroğulları Mahallesi 2 ada 29 parsel ve İnönü Mahallesi 979 ada 20 parsel için 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ‘‘Rezerv Alan’’ olarak kullanılmasına yönelik imar planları hazırlanacağından 20 adet Kuruma 23.09.2019 tarih ve 18753 sayılı yazımız ile görüş sorduk ve cevabiyazıları bekliyoruz. Koruma İmar Planı Revizyon Çalışması Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonunun tamamlanması amacıyla Belediye Meclisimizin 01.07.2019 tarihli olağan toplantısında gündeme aldık ve İmar Komisyonunca inceleme devam etmektedir.

·         177 adet imar durum belgesi çıkarttık. 2 yapının rölöve, 1 yapının restorasyon, 1 yapının restitüsyon, 2 yapının rekonstrüksiyon çalışmalarını yaptık. 6 adet yeni yapı inşa ederken, 38 metruk bina tespiti gerçekleştirdik. 4 yapıyı yıktık.

·         641 personelimizin özlük hakları ile ilgili Belediye İş Sendikası ile Belediye Başkanlığımız arasında 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladık.

·         834 metrelik Yağmur Suyu Hattı 1.079 metrelik Kanalizasyon Hattı 692 metrelik İçme Suyu Hattı 130 mt uzunluğunda Yüzey Suyu Izgarası yaptık. Ayrıca muhtelif derelerde ıslah çalışması kapsamında 12 adet Sanat Yapısı yapılmıştır.

·         Kazı yapmanın riskli olduğu bölgelerde toplam 800 mt uzunluğunda Yönlendirilebilir Yatay Sondaj yöntemi kullanılarak Kanalizsyon ve İçme Suyu Hattını tamamladık. Avrupa Birliği destekli olarak yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı için 13.06.2019 tarihinde Müşavirlik sözleşmesini imzaladık.

·         Su arama çalışmalarımız olumlu sonuçlandı, Gürleyik suyunun yaklaşık 3 katı su bulduk.

·         Suyumuzun değerlendirmesiyle ilgili KASKİ yetkilerimiz ve valilik ortak çalışmalara başladı.

·         İçme Suyu Arıtma Tesisimizde kapasite artırım çalışmalarını %20 oranında gerçekleştirdik.

·         Su faturalarında %15 indirime gittik.

·         116 eve yaşlı bakım hizmeti verilmektedir. Mezarlık Bilgi Sistemini (MEBİS) kurduk.

·         23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliği’nde ücretsiz olarak çocuklarımıza Şehr-i Dilara Çocuk Korosu konseri düzenledik. Kuzeykent Mahallesi’ne kreş ve oyuncak kütüphanesi projesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde ise kreş projesi hazırladık.

·         Otogar ring servisi uygulamasını başlattık.

·         Kastamonu Simidinin coğrafi işaret belgesini aldık, Kastamonu Tiridinin coğrafi işaret belgesini de en kısa zamanda alacağız.

·         Kadın Hentbol Takımımız ligde 1. sırada yer alıyor. Süper Kupayı kazandık. Avrupa Kupasında yolumuza devam ediyoruz.

·         2019 yılında Wushu branşında; 1 Avrupa ikinciliği, 2 Balkon Şampiyonluğu, 2 Balkon Şampiyonası ikinciliği, 4 Balkon Şampiyonası üçüncülüğü, 8 Türkiye Şampiyonluğu, 10 Türkiye Şampiyonası ikinciliği, 11 Türkiye Şampiyonası üçüncülüğü elde ettik.

·         2019 yılında Kickboks branşında; 1 Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü, 1 Avrupa Kupası üçüncülüğü, 6 Türkiye Şampiyonluğu, 5 Türkiye Şampiyonası ikinciliği, 6 Türkiye Şampiyonası üçüncülüğü elde ettik. 2019 yılında Muay Thai branşında; 1 Türkiye Şampiyonluğu elde ettik.

·         240 dönümlük Millet Bahçesi projesi için ilgili TOKİ ile görüşmelerimize devam ediyoruz. TOKİ önceden sunulmuş olan projeyi yavan buldu. Bunun üzerine yeni bir proje hazırlanması için çalışmalara başlandı. Kastamonumuza yakışır bir projeyi burada hayata geçireceğiz.

·         23 takım oyun seti ve 7 takım kondisyon parkuru kurulumu yaptık. 445 adet ağaç grubu bitki dikimi, 17.500 adet çalı grubu bitki dikimi ve 70.000 adet mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdik.

·         7 noktaya yeraltı çöp konteynırı koyduk. 15 adet daha yeraltı çöp konteynırını en kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında Basket Potası Şeklinde Pet Şişe Toplama Sepetlerini iki okulumuzda faaliyete geçirdik.

·         387 adet çatal ayak çöp kovaları, dekoratif çöp kovaları ve yerüstü çöp konteynırlarını şehrin muhtelif yerlerine yerleştirdik. Temizlik aracı envanterimize mini yol süpürme aracı ekledik.

·         Çevre bilincini artırmak amacıyla okulların da dahil olduğu Atık Pil, Atık Yağ ve Kadı Dağı Çöp Toplama Etkinlikleri düzenledik. Ödül olarak Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’na 4 adet akülü engelli aracı teslim ettik. Çevre ajandası hazırlayarak öğrencilerimize dağıttık.

·         Robotik Kodlama Atölyesi’nde devam eden 5 grup “Robot Uygulamaları” kursunun devam etmesini sağlandık ve 91 katılımcının 15’ini sertifikalandırdık. Devam eden 7 grup “Arduino ile Programlama ve Tasarım” kursunun devam etmesini sağladık ve 109 katılımcının 45’ini sertifikalandırdık. 8 grup, yeni “Arduino ile Programlama ve Tasarım” kursu açarak ve 130 katılımcıya kurs verdik.

·         Şehirlerarası Otobüs Terminali, Nasrullah Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı’nda Ücretsiz Kablosuz İnternet Hizmeti (Hotspot) uygulaması başlattık.” KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI OPR. DR. R. GALİP VİDİNLİOĞLU

-BU ŞEHRİN PROBLEMLERİ BİZİM PROBLEMİMİZ

X- Belediye Başkanı Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu 8 aylık hizmet dökümünü düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. 2019 yılını ‘Derlenme ve toparlanma yılı’ olarak adlandıran Başkan Vidinlioğlu, yatırımlar için 2020 yılını işaret etti, ‘ Tüm plan ve programımızı 2020 yılı için yapıyoruz’ dedi.Zor bir mali süreçten geçildiğini hatırlatan Başkan Vidinlioğlu, buna rağmen Ankara’da yaptığı görüşmeler neticesinde yaklaşık 55 milyon TL’lik bir yatırımın sözünü de aldığını açıkladı.

X- Belediyenin kullanabileceği çok ciddi bir kaynağının olmadığını yineleyen Başkan Vidinlioğlu, bunu söylediğinde bazı kesimlerin kendisini yanlış anladığını ifade ederek, “Ben ağlamıyorum arkadaşım. Demirden korksaydım trene binmezdim. Hazır işimi gücümü bırakıp da böyle bir şeye talip olmazdım. İlk baştan beri söylüyorum biz uzun yola çıkmaya hüküm giydik. Bu şehrin problemleri bizim problemimiz ve bunu birlikte çözmek adına varız” dedi.

Belediye Başkanı Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu 8 aylık hizmet dökümünü düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. 2019 yılını ‘Derlenme ve toparlanma yılı’ olarak adlandıran Başkan Vidinlioğlu, yatırımlar için 2020 yılını işaret etti.

Kastamonu Belediyesi’nin faaliyetlerini özetleyen Başkan Vidinlioğlu, “Dozunda olması kaydıyla biz zaten her türlü eleştiriye açığız. İlk baştan beri söylediğimiz tek şey var. Ortak akılla hareket etmek. Bunda sadece belediye çalışanları değil, basın mensupları sivil toplum kuruluşları, kamu kurum kuruluşları ya da herhangi bir hemşerimizin önerileri mutlaka dikkate alınacaktır ve ortak bir yol bulma adına bu şekilde davranılacaktır” dedi.

Belediyenin kullanabileceği çok ciddi bir kaynağının olmadığını yineleyen Başkan Vidinlioğlu, bunu söylediğinde bazı kesimlerin kendisini yanlış anladığını ifade ederek; “Ben ağlamıyorum arkadaşım. Demirden korksaydım trene binmezdim. Hazır işimi gücümü bırakıp da böyle bir şeye talip olmazdım. İlk baştan beri söylüyorum biz uzun yola çıkmaya hüküm giydik. Bu şehrin problemleri bizim problemimiz ve bunu birlikte çözmek adına varız” diye konuştu.

Yoğun bir tempoda çalıştıklarını ifade eden Vidinlioğlu, “Zaten bu işi yapmak için geldik. Dert dinlemeye geldik. Dert çözmeye geldik. Ama şundan herkesin de emin olmasını istiyorum. Bütün çabalarım şu sıkıntılı süreçten hem belediyeyi hem de Kastamonu’yu kârlı çıkarmak için. Ülkenin bu zor şartlarında biz Kastamonu olarak ne kadar kapabiliriz diye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN PLANLARIMIZI 2020’YE GÖRE YAPIYORUZ”

Budamış Mahallesi alt yapısını için İller Bankası’nda 10 milyon TL kredi sözü aldıklarını ve çalışmaların Mart ayında başlayacağının sözünü veren Vidinlioğlu, “Birkaç günlük Ankara ziyaretlerinin takriben ilimize kazandırdığı rakam 50-55 milyon TL’dir” açıklamasında bulundu.

Bütün planlarını 2020’ye göre yaptıklarının altını çizen Başkan Galip Vidinlioğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Verimlilik açısından hem halk otobüsleri nezdinde bir hizmet içi eğitimimiz oldu hem de kendi personelimizle ilgili bir hizmet içi eğitimimiz oldu kimden ne kadar alabiliriz diye. Bu sene sonuna kadar da devam edecek. Biz zaten bütün planımızı programınızı 2020’ye göre yapıyoruz. Bu seneyi derlenme, toparlanma yılı olarak dile getirdim. Zaten biliyorsunuz bazı müdürlüklerle ilgili tasarrufta bulunacağız. 2020’de zaten stratejik planımızda da bu var zaten. Bir Ar-Ge birimi oluşturduk. Belediyede bunun eksikliğini çok ciddiydi. Bununla ilgili de alt kadroyu oluşturuyoruz. İnşallah o da en kısa sürede hemen faaliyete geçecek.

TEKNOKENT ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Şimdi özellikle Teknokent konusuna da değinmek istiyorum. Yazılan bazı şeyler beni üzdü. Eleştiri tam bilgi almadan yapıldığı zaman taşlar tam yerli yerine oturmuyor. Teknokent ile ilgili belediyenin işi geciktirmesinden kaynaklı diye bazı ifadeler var. Bu yalan demeyim de külliyen yalan. Çünkü ben Belediye Başkanı seçildiğimin ikinci üçüncü günüydü ve eski rektörümüz ziyarete geldi ve 1-2 gün sonra da ben kendisini ziyarete gittiğimde dedi ki; ‘Belediye Teknokent binasını yapma sözü vermişti. Ama henüz hiçbir faaliyet olmadı. Onunla ilgili zaman da daralıyor.’  Aynı gün arkadaşlar bunu hemen bitirelim dedim ve biz bu kadar kısa süre içerisinde binayı bitirdik ve teslim ettik. Haberimiz olduğu andan itibaren onu bitirdik. Dolayısıyla belediyenin böyle bir geciktirme durumu söz konusu değil. Benden önceki dönemde böyle bir talep vardı da geciktirildi mi onu da bilmiyorum. Onu da zaten muhataplarına sorarsınız

TARİHİ KONAKLARIN RESTORASYONU İÇİN BELEDİYEDE BİRİM KURULACAK

Yine en önemli şeylerden bir tanesi METEM binası. Eski Fen-Edebiyat Fakültesi. Otogarın karşısında dokuz dönümlük bir yer. Orada bir de kocaman binamız var. Camı çerçevesi kırılmış. KESOB ile protokolümüzü imzaladık arkadaşlar. On yıllığına belediye olarak biz orayı kiraladık. Kiraladık diye KESOB’u da devre dışı bırakmadık. Hem KESOB ile birlikte mesleki eğitim kursları yapacağız hem de özellikle ihtiyaç olduğu için söylüyorum halk eğitim ciddi bir sıkıntı yaşıyor bu kursları açmakta halk eğitimle de kursları düzenleyeceğiz. Oranın hemen en kısa sürede camını çerçevesini elektrik tesisatını peteklerini tamamlayarak orada bir düzenleme yapıp o binayı da şehrinizin hizmetine sunacağız. Tabi benim orasıyla ilgili aklımdan geçen bir başka birim daha var. Kulakları çınlasın. Kastamonu’daki konakların restorasyonunu ilk başlatan eski Valimiz Sayın Enis Yeter Bey. O zaman Valilik bünyesinde Vedat Tek Kültür Merkezi’nde böyle bir ekip vardı. Daha sonrasında bu ekibin dağıldığını hepimiz biliyoruz. Oradaki ustaların büyük çoğunluğu da başka başka yerlerde ekmeğinin peşinde. İnşallah kısmet olur da bunu da gerçekleştirebiliriz. Konakların restorasyonu ile ilgili olarak bir ekibi bünyemizde kurmak istiyorum. Oranın alt katı da bunun için çok müsait. İnşallah bunu da hayata geçirebiliriz de şehrin hizmetine sunarız.

“BELEDİYENİN ŞİRKETİ BELEDİYEYE CİDDİ BORÇLU”

Bizim en önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi imar inşaat şirketiydi. Göreve geldik, baktık ki imar inşaat şirketinde dünya kadar çalışanımız var ve son iki-üç ay içerisinde alınmış. Ancak 5 kişinin maaşını ödeyebilecek de bir faaliyetleri var. Dolayısıyla o maaşları ödemek mümkün değil. İşin içine girdikçe başka şeyleri de gördük. Belediyenin şirketi belediyeye ciddi borçlu. Bu borç nereden kaynaklanıyor. Bir baktık Hüma Hatun Konağı imar inşaat şirketine kiralanmış belediyece. Ama Hüma Hatun Konağı’nda imar inşaat şirketinin hiçbir faaliyeti yok. Dolayısıyla 350 bin Türk Lirası civarında da sigorta prim borcu vardı. Elimize icra kağıdı gelince öğrendik sigortadan. Yaklaşık 1 milyon 150 bin Türk Lirası civarında imar inşaat şirketi borçlu pozisyondaydı. Orada da hemen duruma müdahale ettik. Kira sözleşmesini iptal ettik. Sigorta borçlarını yapılandırdık. Şirketin faaliyet alanlarını biraz da genişlettik. Şuanda imar inşaat şirketi ciddi bir gelire sahip oluyor.

ADALET CADDESİ 26 KASIM’DA ESKİ HALİNE DÖNÜYOR

Kuzeykent’te Kamil Demircioğlu Caddesi’nde ara refüjlerin kapatılmasıyla ilgili ve şehir merkezinde Mütevelli Otel’in ilerisine korkuluk yapılması ile ilgili sosyal medyadan ciddi birkaç tane eleştiri aldık. Bunların tamamı İl Trafik Komisyonu kararıdır. 28.12.2017 tarihinde toplanan 2017/02 sayılı İl Trafik Komisyonu’nda alınan karardır. Biz bu komisyon kararını uygulamaya koyduk. Bizim aldığımız bir karar değil. Sadece uygulama bize ait.  23 Eylül 2019 yılında Mutaflar Çarşısı ve Adalet Caddesi’ndeki trafik akımının ters yöne çevrilmesi talebi. Talebi biz verdik. İl Trafik Komisyonu belirtilen talebi yaptığı değerlendirmede kabul gördü. Yani burada trafik eski haline geri dönüyor. 26 Kasım Salı günü itibariyle trafiği yeniden eski haline getireceğiz. Belediye Caddesi’nden giriş yapıldığında Adalet Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na giriş sağlanacak. Trafik ışıklarını ona göre düzenleyeceğiz. Ekiplerimiz 26 Kasım Salı günü itibariyle sürücülerimizi bilgilendirmeye başlayacak. Üç ay boyunca bu bilgilendirmeler yapılacak.  Yine seçim sürecinde ana yol güzergahındaki askıya alınan park yasağını bizler uygulamaya koyduk. Trafiğimizin daha güvenli ve rahat şekilde seyredebilmesi adına gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.

BÜTÇE BİLGİLENDİRMESİ

Geçen gün sosyal medyada vardı. 2014 ile 2019 arasındaki yaklaşık 1 milyarlık bütçeye rağmen ne yapıldı ne yapılmadı gibi sosyal medyada bir paylaşım oldu. Tabi 2019 bütçesi dahil benim bütçem değil. 2020 bütçesiyle ilgili ben her türlü soruya muhatabım.

Tabi bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri şu; 2018 yılında 60 milyon civarında bütçeye arsa satışı konulmuş. Ancak gerçekleşme 32 milyon olunca 2019 yılına 28 milyon bütçe açığıyla bir devir söz konusu.  2018 yılındaki bütçe açığı dolayısıyla bu yıla yansıyor. Dolayısıyla böyle bir kriz döneminde arsa satılmayınca ve maddi sıkıntılarda olunca birde mart ayı içinde yapılan ihaleler sizi bağlayıcı oluyor. Bütçenin büyük oranda harcanması söz konusu. Bugün yaşanan mali tablonun sebebi de bu zaten. Biz göreve geldiğimizden bu tarafa harcamaları en aza indirerek borcumuzu azaltmanın derdine düştük. Dolayısıyla şu aşamada bizim projelerimizle ilgili çok fazla yaptığımız bir şey yok. Henüz büyük ihale sürecine girmedik. Onun için bu sıkıntılı süreçten inşallah yüzümüzün akıyla, bütçeyi denkleştirerek yada çok cüzi bir şeyler bırakarak çıkma niyetindeyiz. Bütün hesabımızı kitabımızı ilk toplantıda da dile getirdim, 2020 yılına göre yapıyoruz. Genel yaptığımız görüşmelerin sebebi de bu. Genel bütçede de para olmadığından bakanlıklarda bizlere hesabınızı 2020 ye göre yapın deniyor. Biz yine de bu para yokluğunda nereden baksanız 50-55 milyonluk bir rakamın sözünü almış olduk.

RİNG ARACI

Kastamonu Devlet Hastanesi’ne koyduğumuz ring aracı arızalandı. Onun tamiratı yapılıyor. Ring aracını en kısa sürede tamiratını yapacağız. Ama şunu da gündeme getirmek gerekiyor. Belediye’nin ring aracı sadece belediyenin oraya bir jestidir. Böyle bir mecburiyeti belediyemizin yok. Bir taraftan kamu özelle rekabet halindeyim diyecek diğer taraftan gelen hastalarına daha iyi hizmet sunmak adına böyle bir konuya teşebbüs etmeyecek. Benim ring aracım bozulduysa bu çok kolay, hastanenin döner sermayesinde para var. Alırsınız bir ring aracı olur sana iki ring aracı. Hiçbir sıkıntı olmaz. Her şeyi bir kamu kuruluşunun belediyeden beklemesi çokta doğru değil. Hastane kendi alternatifini üretebilmeli. Belediye ring aracı almasaydı ve devreye sokmasaydı, gelen hastalar hastanenin derdi olmayacak mıydı? Hastane yönetiminin kendisinin yapması gereken bir şey.” 

HALK OTOBÜSLERİ KARTLI SİSTEME GEÇİYOR

“En büyük çalışmalardan bir tanesi seçim kataloğumuzda da olan ‘Akıllı Kent’ uygulaması. Akıllı kent ile ilgili ihaleye çıktık. Fakat mevcut anlaşmalı olduğumuz şirket bu durumu kendisinin mağdur olacağı gerekçesiyle şuanda Kamu İhale Kurumu’nda. Dolayısıyla onu da bekleme sürecindeyiz. Oradan gelen karara göre neticelenecek. Tabi bu süre zarfında İçişleri Bakanlığının E-Belediye sistemi çalışması var. Bundan hemen hemen 20 tanesini bitirmiş vaziyette ama sonuçta bu 65 modül falan olacak. Kanuni olarak zorunlu hale getirecekler. Yani ya biz Akıllı Kent ihalesini kendimiz yapacağız ya da dediğimiz gibi E-Belediye sistemi üzerinden sisteme entegre olacağız. Akıllı Kent ile ilgili durum da bu aşamada. Türkiye’de kartlı sisteme geçmeyen 5-6 ilden bir tanesiyiz. İnşallah 2020’de halk otobüslerimizde kartlı sisteme geçiyoruz.”

“MİLLET BAHÇESİ İÇİN MART’TA START VERİLECEK”

“Yine bu TOKİ Millet Bahçesi. Ben söylemiştim ilk etapta yapacağımız şey diye. TOKİ Millet Bahçesi ile ilgili TOKİ projeyi yavan bulduğunu söyledi. Bunun üzerine biz de hemen İmar Müdürümüz Ufuk Bey ve Başkan Yardımcımız Nuray Hanım’la birlikte TOKİ’nin yolunu tuttuk. Oradaki şube müdürü ile görüştüğümüzde dediği şey şu oldu;  “Diğer illerden millet bahçesi için önerilen yerler o kadar kuş uçmaz kervan geçmez yerler ki her türlü proje olur. Fakat sizin millet bahçesi diye ayırdığınız yer o kadar güzel bir yer ki bunun bu proje ile heba olmasına gönlüm razı gelmedi. Onun için Kastamonu kış memleketi. Bu sene sonuna kadar biz bunun proje ve ihale aşamalarını bitirelim. Yeni bir projelendirme yapalım. Orada da çok güzel bir şey açığa çıksın. İnşallah baharla birlikte de hemen orada faaliyete geçeriz dedik.” Önceki hafta bunula ilgili şirket temsilcisi geldi. Sahayı yerinde gördü. Dolayısıyla Millet Bahçesi ile ilgili olarak da Mart’ta start vermiş olacağız. Millet Bahçesi sadece Millet Bahçesi değil. İçinde başka birimlerinde olduğu yer. Sonuçta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediye ve TOKİ bir araya geliyor. Sadece bahçe olarak değil, başka şeyler de bunun içerisine monte edebilirsiniz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da önerisi olacak, TOKİ’nin de önerisi olacak, bizim de önerimiz olacak. Üçlü bir oluşum ile bu işin içinden çıkılacak.”

“TELEFERİĞİN ŞEHRE ÇOK BİR ŞEY KATACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM “

“Teleferiğin akıbeti şu; yaklaşık yüzde 91 civarında gerçekleşmiş. Seçim döneminde de konuyu gündeme getirdim. Hukukçu arkadaşlarla görüştüm. Bununla ilgili bir referandum yapamıyoruz. Şuanda yüzde 90’ın üzerinde bir gerçekleşme var. Birde Yüklenici firmaya yaklaşık 1.5 milyon civarında borcumuz var. Gümrükte bekleyen kabinler ve halat var.  Bu aşamaya gelmiş bir projede kamuyu zarara uğratmamak adına geri dönüş olmayacak. Fakat ben samimi olarak söyleyeyim. Belediye Başkanı o dönemde ben olsaydım teleferik işine hiç girmezdim. Bu gün elimde imkanım olsa teleferiği kaldırırım. Teleferiğin şehre çok bir şey katacağını düşünmüyorum. Kastamonu’nun benim gözümde böyle bir ihtiyacı yok.  Tabi düşünülmüş yapılmış. Ne kadar fonksiyonel olur onu bilmiyorum. Birde teleferiğin öyle bir işletme maliyeti var ki bunun altından kalkmakta çok kolay değil. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum, bunu halk oylaması veya anketle teleferiği kaldırma kararı verebilme şansınız yok! Teleferik konusu bizim kucağımızda bulduğumuz bir konu. Bugün halkın yüzde 95’i bu teleferik kaldırılsın dese de hukuken böyle bir yaptırım olmuyor. Teleferik artık kamu malı.”

“TEMİZLİKTE YER YER AKSADIĞIMIZ DURUMLAR VAR”

“En fazla şikayet gelen şeylerden bir tanesi temizlik konusu. Evet, temizlikte yer yer aksadığımız durumlar var. Fakat bu durumdan dolayı önce şehrimizin yaşayan insanlarından bir özür dilememiz gerekiyor. Bu konuda her ne olursa olsun mazeretlerin arkasına sığınmamak lazım. Temizlik konusunda özelikle sokak aralarında eksik kaldığımız zamanlar oluyor. İlk etapta bu işin içerisinde ziyadesiyle çok provokasyon vardı. Biz göreve geldikten hemen sonra saat dokuzda çöp arabasının geçtiği yere saat dokuz buçukta ortaya çöp bırakılıyordu. Bunların hepsi belgeli. Öncelikle bu iş provokasyonla başladı. Ama akabinde TYP’lilerinde ayrılması söz konusu oldu. Bizim temizlik için TYP’lilerden kullandığımız çok sayıda çalışanımız vardı. Onların gitmesi ile birlikte çok ciddi bir çalışan eksikliğimiz var. Dolayısıyla mesai ile çalışmamıza rağmen yetişemedik. Ben genel müdürle de görüştüm TYP’lilerin durumu ne olacak diye. Şuanda sadece Milli Eğitim’e verildi. Onun haricinde verilen TYP’li yok. Mevzuatta değişiklik yapılacak deniliyor. Onda da ben gündeme getirmiştim. Başka kurumlara bazen görevlendirmeler oluyordu. Bu da hukuki sıkıntı çıkartıyordu. Ben hatta İŞKUR müdürümüzle yaptığım görüşmede bunun çok doğru olmadığını ve her kurumun ihtiyacı kadar TYP’liyi talep etmesi gerektiğini söyledim. TYP’liler sadece dış birimlerde çalıştırılabiliyor. Dolayısıyla dış birimi olmayan kurumların TYP’li talep etme şansı yoktu. Ben de o zaman mevzuatta küçük bir değişiklik ile bunun önüne geçilebileceğini söylemiştim. Belediye olarak ihtiyacımız kadar TYP’li talep edeceğimizi söylemiştim. 200-220 civarında bir talebim söz konusu olmuştu. 10 gün önce 150 TYP’li için söz aldım. Ama henüz ortada bir şey yok. Eğer zaten bu 150 tane TYP’li bile verilse temizlik ile ilgili problemimizi büyük oranda çözmüş olacağız. En azından bir 10-15 gün daha bekleyelim. Bu TYP konusunda bir şey çıkmazsa o zaman başımızın çaresine bakacağız. Çünkü temizlik olmazsa olmazımız. Ama geçici de olsa yaşanan bu aksaklıktan dolayı ben yine vatandaşlarımızdan, şehrimiz yaşayanlarından özür diliyorum.”

 

 

 

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV