Galip Başkan artık sustu!

Kastamonu Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi

Galip Başkan artık sustu!

Kastamonu Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantının gündemini komisyon raporları oluşturdu.

Meclis toplantısının ardından söz alan Vidinlioğlu, KastaMall projesine ilişkin iddialara; “Bu konuda ben daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Bu proje ile ilgili Tahsin Babaş döneminde hazırlanan birkaç tane proje vardı ve görselleri de basınla paylaşılmıştı. Herhalde kafada soru işaretleri oluşturan kısım; bu görsellerden herhangi birisi mi bu projede kullanıldı veya belediyeye verilen proje ile yapılan proje aynı mı diye bir şüphe var. Bu konuda bir şüphesi olan kişilere bizim imar birimimiz gerekli tüm izahatı vermeye gönüllü” dedi.

KREŞ VE ÇOCUK BAKIMEVİNE ZAMN

Toplantıda ilk olarak belediyenin otoparklarında uygulanacak olan fiyat tarifesine ilişkin hazırlanan komisyon raporu meclise sunuldu. Rapor oybirliğiyle kabul edildi. Ardından Kreş ve Çocuk Bakımevi ücretlerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili hazırlanan rapor, meclisin bilgisine sunuldu. Söz konusu raporda, kamu personeli için uygulanan tarifenin 400 TL’yken önerilen fiyatın ise 500 TL olması; diğer kamu personelleri için uygulanan 500 lirayken önerilen 700 TL olması; şehit, gazi çocukları için ise önerilen tarifenin 200 TL olarak tespit edildiği açıklandı. Meclise sunulan rapor oybirliğiyle kabul edildi ve diğer gündem maddesine geçildi. Bu maddede ise belediye bünyesindeki müdürlükler arası toplam 3 milyon 860 bin TL’lik ödenek aktarma talebi hakkında hazırlanan komisyon rapor meclisin bilgisine sunuldu. Rapor oybirliğiyle kabul edildi.  Son olarak Atıksu Arıtma Tesisi Projesi içerisinde yer alan kadastro yolunun proje içerisine alınmasıyla ilgili hazırlanan komisyon raporu okundu. Raporda, belirtilen kadastro yolunun kapatılması ve aynı alana imar yolu açılması gerektiği aktarıldı. Söz konusu rapor oybirliğiyle kabul edildi.

“BELEDİYE OLARAK İLK GÜNDEN BERİ BÖLGEDE OLDUK”

Gündem maddelerinin ardından söz alan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, toplantıdan önce yeni gelen itfaiye aracı ile belediye binası önünde poz verdiğini belirtti. 11 Ağustos’tan bu yana uzun bir süredir sel afetinin yaşandığı bölgede olduğunu ifade eden Başkan Vidinlioğlu, “Bu süreçte bakanlarımızla, genel müdürlerimizle birlikte olduk. Pazar günü itibariyle İçişleri Bakanımız bölgeden ayrıldı. Hemen hemen bir iki binanın yıkımı kalmıştı, temel atmalar başlamıştı. Kastamonu Belediyesi olarak ilk günden beri bölgede olduk. Bu konuda tevazunun fazlası kötüdür, hem de böbürlenmenin fazlası kötüdür. 8 tane püskürtme aracı ile bölgede haşerelere karşı ilaçlama çalışmaları yaptık. Bu tarz afetlerden sonra sıkça görülen salgın hastalıkların da hiçbiri çıkmadı. Belediye olarak sayın bakanımızın ve sayın valilerimizin takdirine mazhar olduk. Belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. 100 kişilik ekibimiz, içme suyu noktasında, patlayan su tesisatı konusunda ilk günden beri sahada yer aldık. Sayın bakanımız günlük 2-3 saatlik uykuyla süreci geçirdi. Yine Çevre ve Şehircilik bakanımız da çok özverili bir çalışma ortaya koydu. Koordinasyon valilerimize, jandarmamıza, jandarma komandolarımıza, emniyet birimlerimize çok teşekkür ediyorum. Geçen oturumda da bahsettim 100 metreküp su afet kabul edilirken, Bozkurt’ta düşen miktar 453 metreküp. Ağaçları kökünden sökerek gelen bir afet, hatta afet de değil neredeyse kıyamet. Emeği geçen herkese şehrimiz adına, belediyemiz adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

“DAHA FAZLA BİR ŞEY SÖYLEMEYECEĞİM”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, Acem Hanı’nın restorasyon projesi ile ilgili orijinal kalması gereken yerlerin orijinalliği bozulmadan yapılacağını kaydetti. Ayrıca, KastaMall Alışveriş Merkezi (AVM) projesi hakkındaki iddiaların ısıtılıp ısıtılıp öne sürüldüğünü söyleyen Vidinlioğlu, “Bu konuda ben daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Bu proje ile ilgili Tahsin Babaş döneminde hazırlanan birkaç tane proje vardı ve görselleri de basınla paylaşılmıştı. Herhalde kafada soru işaretleri oluşturan kısım; bu görsellerden herhangi birisi mi bu projede kullanıldı veya belediyeye verilen proje ile yapılan proje aynı mı diye bir şüphe var. Bu konuda bir şüphesi olan kişilere bizim imar birimimiz gerekli tüm izahatı vermeye gönüllü. Dolayısıyla proje ile uyumlu mu değil mi, bu konuda her türlü bilgiyi vermeye haiziz. İmar Müdürümüz Ufuk bey, her türlü açıklama için bekliyor. Bu teknik bir konu biz bundan yeterli kadar bilgi sahibi olamayız. Yeterli bilgi sahibi olmadığınız bir konuda çok fazla da yorumda bulunmak iyi değil. Bilgi edinme çerçevesinde istediğiniz bilgiyi alabilirsiniz” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER