Fransız gezgin Olivier Despretz KASTAMONU YEMEKLERiNi TANITTI

Türkiye’nin yeni tanıştığı dünyanın en ünlü yayın kuruluşlarından Bein’in belgesel kanalı Benin İz dün Fransız gezgin Olivier Despretz’in hazırlayıp sunduğu Küresel Tatlar programında Kastamonu yemeklerini tanıttı.

Fransız gezgin  Olivier Despretz KASTAMONU  YEMEKLERiNi TANITTI

 

Türkiye’nin yeni tanıştığı dünyanın en ünlü yayın kuruluşlarından Bein’in belgesel kanalı Benin İz dün Fransız gezgin Olivier Despretz’in hazırlayıp sunduğu Küresel Tatlar programında Kastamonu yemeklerini tanıttı.
Anadolu’nun yöresel lezzetlerini keşfe çıkan Olivier Despretz’in son durağı binlerce yıllık kültürel birikimi ve coğrafi çeşitliliğiyle Anadolu'nun en zengin yöresel mutfaklarından birine sahip olan Kastamonu oldu. Bir zamanlar İpek Yolu ve diğer ticaret yollarının kesiştiği bir coğrafyada yemek yolculuğuna çıkan Olivier, bu kez Ilgaz ve Küre Dağları'nın gölgesinde yeşeren bir mutfağın izini sürmek için ilimize geldi. Olivier’in ilk durağı Kastamonu’nun bereketli topraklarında mantar toplamanın inceliklerini öğrenmek için Daday ilçemize bağlı Akpınar Köyü oldu. Yemeğe geçmeden önce ormanda sıkı bir keşif turuna çıkan Fransız gezgin, bu topraklarda iyi bir yemeğin sırrının doğada saklı olduğunu söyledi. Ormanda mantar topladıktan sonra köyün kadınlarıyla birlikte mantarlı ekmeğin yapımını da öğrenen Olivier, mantarların bir kısmını kızgın sacın üzerinde közleyerek değerlendirdi.Verimli ormanlarından çıkan yabani otların, mantarların, türlü bitkilerin lezzet kattığı Kastamonu mutfağı, kendine has tarifleriyle keşfedilmesi gereken bir hazine olduğunu ifade eden Olivier, yapılan araştırmalarda Kastamonu'ya ait 812 farklı yemek tespit edildiğini ve bunlardan yaklaşık 500 tanesinin de Anadolu'nun diğer yörelerinde bilinmediği ifade etti. Kastamonu'da turşusu, ekmeği, közlemesi, kavurması, mıhlaması ve daha birçok yemeği yapılan mantarı farklı şekillerde değerlendirmeyi öğrenen Olivier ise Küre Dağları'nın yanı başındaki Azdavay ilçemize bağlı Evlek Köyü'nü de ziyaret etti.
Kendine has yerel kıyafetleri ve farklı kültürleriyle dikkat çeken Azdavaylı kadınlar, Olivier için zengin bir Kastamonu sofrası için kolları sıvadı. Azdavaylı kadınlar tavuklu ve mantarlı bandumadan karakabak tatlısına, pekmezli fasulyeden kara çorbaya uzanan bir lezzet şöleni ile Olivier’i ağırladı.Fransız gezginin Kastamonu yolculuğunda son durağı ise Seydiler ilçemize bağlı Yağlar Köyü oldu. Olivier burada yöremize ait eski bir tatlı olan köle hamurunun yapımını da öğrendi. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER