'Fırsatçılara geçit vermiyoruz'

Türk Eczacılar Birliği 26’ncı Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, Ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan haber dolayısıyla yayın kuruluşunu kınadı

'Fırsatçılara geçit vermiyoruz'

Türk Eczacılar Birliği 26’ncı Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, Ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan haber dolayısıyla yayın kuruluşunu kınadı.

Önceki gün ana haber programında, yangın bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemelerin fiyatlarının arttığına dair yapılan genel haber dolayısıyla kınadıklarını söyleyen 26’ncı Bölge Eczacı Odası Başkanı Yılmaz, haberde; yangın söndürme hortumu, ısıya dayanıklı eldiven gibi malzemelerin yanında yara ve yanık merhemlerinin de “fiyatlarının fırsatçılar tarafından artırıldığı” ifadesinin kullanıldığını kaydetti.  Haberde geçen yanık ve yara merhemlerinin fiyatlarının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini belirten Orkun Yılmaz, bakanlık tarafından söz konusu malzemelerde herhangi bir fiyat artışın yapılmadığını dile getirdi. 

“YANGIN BÖLGESİNE ÜCRETSİZ TIBBİ MALZEME VE İLAÇ DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”

Her zaman fırsatçılar ile mücadele eden bir sağlık meslek örgütü olduklarını bildiren Yılmaz, “Özellikle olağandışı durumlarda Türk Eczacıları Birliği olarak Bölge Eczacı Odalarımız ve sağlık çalışanlarıyla birlikte koordineli şekilde çalışarak tıbbi malzeme ve ilaç konusunda halkımıza destek olmaya çalışırken bu tarz fırsatçılara da geçit vermiyoruz. Türk Eczacıları Birliği, Bölge Eczacı Odalarımız ve eczacılarımızla beraber yangının başladığı ilk andan itibaren bölgeye ücretsiz bir şekilde tıbbi malzeme ve ilaç desteği sağlıyoruz.  İhtiyaç doğrultusunda yangın bölgelerine tıbbi malzeme ve ilaç desteğimize devam edeceğimizi halkımızın yaralarını sarıp birlikte ve birlikle iyileşeceğimizi ifade etmek isteriz” dedi.

“HABERİN KAYNAĞI NEDİR?”

Kanal D’yi yayınlanan haber nedeniyle kınadıklarını dile getiren Başkan Orkun Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Yıllardır sağlık alanında fırsatçılarla mücadele eden bir sağlık meslek örgütü olarak Kanal D’ye soruyoruz. Yapmış olduğunuz haberin kaynağı nedir? İlaçların fiyatı her sene devlet tarafından belirlenirken söz konusu kalemlerin fiyatının artması hangi şekilde mümkündür? Türkiye’de ilaçların sadece eczanelerden alınabilen sağlık ürünleri olduğu göz önüne alındığında hangi eczanede yanık merhemlerinin fiyatı artmıştır? Ülkemiz bir afet ile karşı karşıyayken günlerdir afet bölgesinde halkın ilaç ve sağlık hizmetinin kesintisiz alması için mücadele eden eczacılarımızı, töhmet altında bırakmak ve emeklerini yok saymak ne derece doğrudur? Doğru bir haber nasıl yapılır? Haberin hukuka uygunluk unsurları mevcut mudur? Son olarak şunu açıkça söylüyoruz. Eğer bir gün fırsatçılar veya başka sebeplerden dolayı ilaç yokluğu yaşanırsa, yaralarımızı sarmak için ilacı da kendi ellerimizle, laboratuarlarımızda yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Söz konusu haberle ilgili olarak düzeltme talebinde bulunuyor ve aksi takdirde hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER