banner29
24 Mart 2019 Pazar

Fikir üretmeli, zaman harcamalıyız

TÜRSAB Ankara Bölge Yönetim Kurulu Üyesi olan Kastamonulu iş adamı Mustafa Gün, düzenlediği toplantıda şeker fabrikası, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu ve 7 Nisan’da yapılacak olan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) seçimlerini değerlendirdi.

04 Nisan 2018 Çarşamba 10:40
Fikir üretmeli, zaman harcamalıyız
 

  TÜRSAB Ankara Bölge Yönetim Kurulu Üyesi olan Kastamonulu iş adamı Mustafa Gün, düzenlediği toplantıda şeker fabrikası, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu ve 7 Nisan’da yapılacak olan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) seçimlerini değerlendirdi.
Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’nun sivil toplum kuruluşlarıyla el ele vererek hareket etmesine dikkat çeken Gün, “2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu'da Valimiz Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü büyük gayretle çalışıyor. Ama sivil toplum örgütleri bu çalışmanın çok uzağında kalıyor. Hal böyle olunca Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliklere halkın katılımı çok düşük kalıyor” dedi.

“HER ŞEYİ DEVLETTEN BÜROKRASİDEN BEKLEMEMELİYİZ”

“KATSO, Ticaret Borsası, Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği'nin çok daha aktif olması gerekiyor” diyen Gün, “Bu unvan başka bir şehre verilmiş olsa inanıyorum ki o şehir şimdiye kadar şaha kalkmış olurdu. Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiş olmamızın öneminin halka anlatılamadığı, bu heyecanın henüz halka inmediğini görüyorum. Kastamonu bence büyük bir fırsatı kaçırıyor. Özellikle sivil toplum kuruluşlarına bu noktada çok büyük sorumluluk düşüyor, çok daha fazla çalışmaları gerekiyor. Biz her şeyi devletten, bürokrasiden beklemekten vazgeçmeliyiz. KATSO'nun, KESOB'un, Ticaret Borsası'nın, Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği'nin yanı sıra diğer sivil toplum kuruluşlarının yapabileceği çok şey var. Taşın altına ellerini koymaları gerekiyor. Kastamonu Turizm Otelciler Derneği'ni kurup faaliyete geçirdikten sonra olmaz denilenleri başardık. Sadece maddiyatla ilerleyemeyiz. Fikir üretmeli, zaman harcamalıyız” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK FIRSAT İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Mustafa Gün, Almanya'da bu sene 52'ncisi düzenlenen Berlin Turizm Fuarı'nda Kastamonu'nun sadece yemekle tanıtılmasını da eksiklik olarak değerlendirdi. Gün, “Kastamonu Almanya'da düzenlenen Turizm Fuarı'nda KATSO tarafından temsil edildi ve fuarda sadece Kastamonu yemekle tanıtılmaya çalışıldı. Bu fuara ben TÜRSAB Ankara Bölge Yönetim Kurulu ile birlikte katıldım. Kastamonu bu fuarda daha iyi temsil edilebilir, tanıtılabilirdi. Kastamonu turizmcisi adına büyük bir fırsat olan bu fuar yeteri kadar iyi değerlendirilemedi” diye konuştu.

“KATSO, TİCARET BORSASI ŞEKER FABRİKASINI ALIP İŞLETMELİ”

Şeker fabrikasının özelleştirme kapsamına girmesini de değerlendiren Gün, “Şeker fabrikasının satışı söz konusu. Böylesi hayati bir konuda KATSO'nun, KESOB'un, Ticaret Borsası'nın sesi dahi çıkmıyor. Devlet bu fabrikanın Kastamonu için önemini görmüyor olabilir ama bunu hatırlatmak başta KATSO olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarının görevidir. KATSO, Ticaret Borsası bence fabrikayı almalı ve işletmeli. Karabük'te halk fabrika satılırken ayağa kalktı ve fabrikayı Karabük'e verdiler. Bunu Kastamonu'da KATSO, Ticaret Borsası, Pancar Kooperatifi yapabilir” ifadelerini kullandı.

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Gün Otel, Gün Turizm ve Gün Akaryakıt'ın sahibi de olan iş adamı Mustafa Gün, KATSO'nun 7 Nisan'da yapılacak olan seçimlerinde Meclis üyeliğine aday olmasıyla ilgili de açıklama yaptı. Gün, “Akaryakıt sektöründe hizmet veren iş adamlarıyla her ay düzenli toplanıp sorunları masaya yatıracağız. Turizmde nereden nereye ilerlediğimizi, ne gibi çalışmalar yaptığımız biliniyor. Biz Allah nasip ederde Meclis'e girersek 9'uncu grupta yer alan tüm meslektaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgileneceğiz. Manevi anlamda güçlü bir birliktelik kurmaya özen göstereceğiz. Turizmde yaptıklarımız, akaryakıt sektöründe yapacaklarımızın teminatıdır. Bugüne kadar alıp da başaramadığımız bir iş yoktur. Kastamonu halkının desteklerini bekliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 
Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV