'Fidanlarımızı yurt dışında yetiştirenler var'

Hayatını ziraat alanına adayan Mehmet Babayiğit, 29 yıllık Ziraat Teknikerliği görevinin ardından, 1997 yılında açtığı Ziraatçı Fidanlığı'nda; 25 yıldır fidan satışı yaparak hem hobisini hem de mesleğini icra ediyor. Gurbetçi vatandaşların, kendisinden fidan alıp; yurtdışında yetiştirdiklerine dikkat çeken Babayiğit, Kastamonu iklimine uygun fidanlarıyla hizmet veriyor

'Fidanlarımızı  yurt dışında yetiştirenler var'

 

ZİRAATÇI FİDANLIĞI SAHİBİ EMEKLİ ZİRAAT TEKNİKERİ MEHMET BABAYİĞİT;

'Fidanlarımızı  yurt dışında yetiştirenler var'

Hayatını ziraat alanına adayan Mehmet Babayiğit, 29 yıllık Ziraat Teknikerliği görevinin ardından, 1997 yılında açtığı Ziraatçı Fidanlığı'nda; 25 yıldır fidan satışı yaparak hem hobisini hem de mesleğini icra ediyor. Gurbetçi vatandaşların, kendisinden fidan alıp; yurtdışında yetiştirdiklerine dikkat çeken Babayiğit,  Kastamonu iklimine uygun fidanlarıyla hizmet veriyor.

 “25 YILDIR BU İŞLE UĞRAŞIYORUM”

Ziraatçı Fidanlığı’na merakı olup çalışmak isteyen ya da ödevi olan öğrencilerin de geldiğini aktaran Babayiğit;  “Çiçek zamanı çalışmak için gelenler oluyor. Mevsimlerin değişmeye başlaması nedeniyle henüz çiçeklenmeler başlamadı ancak Nisan ayında rengârenk olur her yer. Bu benim ikinci mesleğim. 29 sene devlete ziraat teknikeri olarak hizmet verdim. 1996 yılında emekli olduktan sonra 1997’de böyle bir işe atıldım, 72 yaşımda hâlâ devam ediyorum. 26 yıldır emekliyim, 25 yıldır da bu işle uğraşıyorum. 1 oğlum, 2 torunum var. Onlarla ayrı gayrımız yok. Mesleği devam ettirmek isterlerse kurulu düzenimiz mevcut burada. Şehir dışından, yurtdışından gelip fidanlarımızdan alanlar oluyor. Kastamonulu olup yurtdışında yaşayan hemşerilerimizden Almanya’ya, İtalya’ya giderken Kastamonu’ya ait meyve fidanları götürüp yetiştirenler var” diye konuştu.

“MEYVELİ-MEYVESİZ FİDANLARIMIZ MEVCUT”

Babayiğit, şunları söyledi: “Kuzeykent Mahallesi Devrekani Yolu üzerinde bulunan fidanlığımızda bölge iklimine uygun meyveli-meyvesiz fidan çeşitleri, sertifikalı yarı bodur, klasik meyve fidanı çeşitleri, park, bahçe, site, müstakil ev, fabrikalar için süs bitkileri fidanı, ağaç çeşitleri, gül ve çiçek türlerini bulundurup hemşerilerimizin hizmetine sunmaktayız.” (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER