banner38

Müzik indir

banner46

banner47

10 Temmuz 2020 Cuma

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz KONU MİLLİ MÜCADELE OLUNCA AKLA İLK KASTAMONU GELİR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından dün Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde “Milli Mücadelenin 100’üncü Yılında İstiklal Yolu ve Yiğit İnebolu” paneli düzenlendi.

22 Ekim 2019 Salı 10:17
 Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz  KONU MİLLİ MÜCADELE OLUNCA  AKLA İLK KASTAMONU GELİR
 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından dün Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde “Milli Mücadelenin 100’üncü Yılında İstiklal Yolu ve Yiğit İnebolu” paneli düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, açılış konuşmasını yaptı. Yılmaz, “22 Şubat 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da İstiklal Harbimizin mihenk taşı olan Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında başta Samsun’da olmak üzere bir dizi etkinliklerin yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda Samsun, Erzurum, Sivas gibi vilayetlerde 100’üncü yıl etkinlikleri düzenlenmiş ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Milli Mücadele konu olunca Kastamonu’da ilk akla gelen vilayetlerimizden birisidir” ifadelerini kullandı.

“İNEBOLU ANKARA İÇİN EN GÜVENLİ PENCERE OLMUŞTUR”

“İstiklal Savaşı sırasında İnebolu-Kastamonu-Ankara hattı bir anda önem kazanmış, İnebolu Ankara için denize açılan en yakın ve en güvenli pencere olmuştur” diyen Yılmaz, “Atatürk’ün ‘Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da’ dediği bu güzergah günümüzde İstiklal Yolu olarak tescil edilmiştir. İstanbul’dan Ankara’ya İstiklal Harbi’ne katılmak için hareket eden önemli devlet erkanı ve aydınların büyük bir kısmı, sivil ve askeri personel, elçilik heyetleri, Buhara ve Azerbaycan sefaret heyetleri, gazeteciler İnebolu yolunu tercih etmişlerdir. Hatta Malta yaranı dahi İngiliz esirlerle İnebolu’da değiştirilmiştir. Çeşitli yollarla temin edilen silah, mühimmat ve teçhizatın en güvenli limanlardan biri olan İnebolu Limanı’nda cepheye sevk edilmesi kararlaştırılmıştır. Batı cephesine sevkiyata en müsait yol olan İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara hattı kullanarak yapılmıştır. Günümüzde batı cephesinde İstiklal ve Zafer Yolu kucaklaşmaktadır. Bu taşıma esnasında fedakarlık örneği kağnı kollarının yazdığı destan Şehit Şerife Bacı sembolü etrafında dilden dile halk arasında hala dolaşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Milli Mücadele’nin 100’üncü yıldönümüne kavuşmuş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan İstiklal meşalelisi, Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek tüm vatan saflarına ermiştir” dedi.

MİLLİ MÜCADELEDE KASTAMONU’NUN YERİNİ PANELİSTLER ANLATTI

Prof. Dr. Yılmaz’ın konuşmasından sonra “Milli Mücadelenin 100’üncü Yılında İstiklal Yolu ve Yiğit İnebolu” paneli başladı. Panelin oturum başkanlığını Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Erik yaptı. Konuşmacılar; Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz “Milli Mücadelede Kastamonu”, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Avukat Hüseyin Özbek “Kastamonulularda İstiklal Mücadelesi ve İstiklal Yolu Algısı”, Emekli Piyade Albay Atakan Köksal “İstiklal Savaşı’nda İnebolu’nun Yiğitliği” ve Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eski ise “Milli Mücadele ve İstiklal Yolu” konusu hakkında bilgi verdi. 

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV