‘Felaketleri bile ranta çevirdiklerini gördük’

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi sonrasında, selden etkilenen ilçelerin yapım işi ihalelerinin belli kişilere verildiğini savunarak, eleştirilerde bulundu.

‘Felaketleri bile ranta çevirdiklerini gördük’
banner72

Devrekâni-Çatalzeytin yolu ile Bozkurt yolu sel hasarları yapım işi ve Çatalzeytin Köprüsü yapım işi ihalesini alan Sarıosmanoğlu İnşaat’ın sahibi İsmail Keleş’in, AK Parti’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclisi Üyesi olduğunu öğrendiklerini ifade eden Erbilgin; “Felaketlere siyaset karıştırmayın diyenlerin ‘şeytanla işbirliğinden’ geri durmadıklarını bir kez daha gördük” ifadelerine yer verdi.

11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın ifadelerine değinen Hikmet Erbilgin, şunları kaydetti; “11 Ağustos’ta kara bir gün, 9’u kayıp 71 canımızın gittiği sel felaketi yaşadık. Köprülerimiz, binalarımız yıkıldı. Yollarımız çöktü. Büyük bedeller ödedik. İktidar bu süreçte ihmalleri anlatanları, yapılması gerekenleri hatırlatanları acılara siyaset karıştırmakla suçladı, hedef gösterdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Ağustos’ta; ‘Buranın üzerinden siyaset yapmak şeytanla işbirliğidir’ dedi, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da 16 Ağustos’ta; ‘Felaketlerden siyaset yapmak, siyasi yarar sağlamak, insanlık dışı bir davranıştır’ diyerek kallavi cümleler kurdular. Bu arada felaket için 996 milyon lira bağış toplandığı propagandası yapıldı. Geldiğimiz noktada AKP’nin felaketleri bile ranta, her durumu yandaşları için fırsata çevirdiğini gördük.”

“ŞEYTANLA İŞBİRLİĞİNDEN GERİ DURMADIKLARINI BİR KEZ DAHA GÖRDÜK”                       

Devrekâni-Çatalzeytin yolu ile Bozkurt yolu sel hasarları yapım işi ve Çatalzeytin Köprüsü yapım işi ihalesinin Sarıosmanoğlu İnşaat’a verilmesini eleştiren İl Başkanı Erbilgin; “Kastamonulu firmalar 6 Eylül’de, davet edilmeleri durumunda göreve fedakârca hazır olduklarını duyurmalarına rağmen, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, 23 Eylül’de ‘Devrekâni-Çatalzeytin yolu ile Bozkurt yolu sel hasarları yapım işi ve Çatalzeytin köprüsü yapım işi’ adı altında bir ihale düzenledi. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihale tam 110 milyon 275 bin 277 TL’ye Sarıosmanoğlu İnşaat’a verildi. Kimdir bu Sarıosmanoğlu İnşaat? Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirketin en büyük ortağının, aynı zamanda AKP’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclisi Üyesi de olan İsmail Keleş olduğunu öğrendik. Her parmağında marifet olan İsmail Keleş, 2018 seçimlerinde Trabzon'da AKP’li yöneticilerle birlikte sokakları gezerek Erdoğan için oy istemişti. Aldığı ihalelerle büyüyen, semiren ve palazlanan Sarıosmanoğlu İnşaat’a, kamudan 2017 ile 2021 yıllarında yani beş yılda 826 milyon TL değerinde tam 10 ayrı ihale verildi. Şirket, bu 10 ihalenin yedisini tek başına, üçünü ise iş ortaklığı kurarak aldı. İsmail Keleş’in şirketi Marmaris Okluk Koyu’na inşa edilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazlık sarayının da yollarını yapmıştı. Felaketlere siyaset karıştırmayın diyenlerin ‘şeytanla işbirliğinden’ geri durmadıklarını bir kez daha gördük. Felaketleri kendileri için fırsata çevirdiklerini gördük. AKP topluma, bizlere parmak sallarken; yine kendi cebini doldurduğunun fotoğrafıdır bu. AKP’nin ortak değerinin kalmadığının fotoğrafıdır bu” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER