Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

“Fanila, benim sayemde tanındı”

Kastamonu Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’nda bulunan dükkanında 17 yıldır el emeği fanila üretimi yapan Abidin Dilek, Kastamonu Fanila’sının Coğrafi İşaret alması için çok uğraştığını dile getirdi

27 Ocak 2021 Çarşamba 10:28
“Fanila, benim sayemde tanındı”
 

17 YILDIR MÜNİRE MEDRESESİ’NDE FANİLA ÜRETEN ABİDİN DİLEK;

“Fanila, benim sayemde tanındı”

Kastamonu Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’nda bulunan dükkanında 17 yıldır el emeği fanila üretimi yapan Abidin Dilek, Kastamonu Fanila’sının Coğrafi İşaret alması için çok uğraştığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde coğrafi işaret eden alan ürün için 10 metrekarelik dükkanda fanila üretimi gerçekleştiren Dilek, fanila ustası olarak parmakla gösterildiğini belirtti. Fanila üreticilerinin 2010 yılında el sanatı kategorisine girdiğini aktaran Dilek, Kastamonu Fanilası’nı tanıtmak adına; Ankara, İstanbul ve Bursa gibi şehirlerde fuarlara katıldığı da kaydetti.

“HERKES, FANİLA USTASI DİYE BENİ GÖSTERİR”

1997 yılında fanila üretimine başlayan Abidin Dilek, daha sonra evine bir dokuma makinesi aldığını belirterek; “İşi ilerleterek, 2004 yılında da Münire Medresesi’nde dükkanı açtım. 10 metrekarelik bu dükkanda 17 senedir fanila üretimi ve satışı yapıyorum. Kastamonu’da fanila ustası diye kime sorsanız, beni gösterir. Yıllardan beridir burada tamamen el emeğiyle, bir sanat icra ediyorum. 2010 yılında fanila üzerine el sanatçısı kimlik kartlarımızı aldık. 2012 yılında fanila üreticilerine, devlet vergi muafiyeti çıkarttı” dedi.

GENELLİKLE ORTA YAŞ VE ÜSTÜ TERCİH EDİYOR

Yaşlı insanların daha çok fanilayı tercih ettiğini aktaran Dilek, şu ifadeleri kullandı; “Eski insanlar daha çok fanilamızı kullanıyor, satın alıyor. 40-45 yaş ve üzeri daha çok biliyor. Gençler de kullanırsa, deneyimlerse tercih ediyor.”

“FANİLAYI DIŞARIYA TANITTIM”

Kastamonu Örme Fanilası’nın 1950’li yıllarda ilimizde yaygın olarak kullanıldığını söyleyen Dilek, fanilanın coğrafi işaret alması için çok çaba harcadıklarını dile getirdi. Ankara, İstanbul ve Bursa’da fuarlara katıldığını aktaran Dilek; “Dışarıya fanilamızı tanıttım. Kastamonu Fanilası’nı şu anda diğer şehirlerimiz tanıyorsa, benim sayemde tanındı. Ben bunun için çok emek verdim. Coğrafi işaret alması için eşimle beraber, hem resmiyette hem kendi imkanlarımızla çok uğraştık. Benim tek derdim bundan sonrası için bu işi biz yapmasak bile, başkalarının da bizden sonra devam ettirmesi. Her şeyden önce Belediyemizin de el sanatlarına önem vermesi gerekiyor. Bunu diğer kuşaklara ulaştırabilmemiz için, el sanatlarının yaşatılması gerekiyor” diye konuştu.

“BAŞTAN SONA EL EMEĞİ”

Coğrafi işaret aldıktan sonra da yine aynı kalitede ürünün üretilmesi gerektiğini ifade eden Abidin Dilek, fanilanın yapım sürecini, şöyle anlattı; “Yüzde yüz pamuk olması gerekiyor. Kesinlikle kimyasal bir ürün kullanmıyoruz. Bir ürünün değerini öldürmemiz gerekiyor. Dışarıdan gelen kişilerin ‘Kastamonu’dan bir ürün aldık, çok güzelmiş’ diyebiliyorlarsa, bu işi yapıyoruz demektir. Makinemizde dokuma şeklinde fanila üretimi yapıyoruz. Yüzde yüz pamuktan olan ipler kullanıyoruz. Sonuçta; giyildiğinde ısıtacak bir iç giyim ürünü ortaya çıkıyor. Ürettiğim ürünün dikimini ise ev hanımları yapıyor. Elde iğne yordamıyla dikiliyor. Tamamen, baştan sona el emeği. Bu sayede ev hanımları da buradan para kazanıyor.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV