FAİLİ MEÇHUL

İnebolu ilçesinde 43 yıl önce Selahattin Öztürk ile oğlu Vedat Öztürk’ün öldürülmesi olayıyla ilgili aradan geçen zamana rağmen olayın şüphelileri yakalanamadı

FAİLİ MEÇHUL

43 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN CİNAYETLER;

FAİLİ MEÇHUL

İnebolu ilçesinde 43 yıl önce Selahattin Öztürk ile oğlu Vedat Öztürk’ün öldürülmesi olayıyla ilgili aradan geçen zamana rağmen olayın şüphelileri yakalanamadı. O günden bugüne sadece bir fotoğrafın kaldığını söyleyen Öztürk ailesi, dua edecek bir mezarın dahi olmadığını belirterek, faillerin bulunmasını istedi.

İnebolu ilçesinde Yukarı Karaca Mahallesinde ikamet eden ve balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Selahattin Öztürk, yer davası yüzünden kardeşi Mustafa Öztürk ile sık sık anlaşmazlık yaşadığı iddia edildi. 1978 yılında bir otelde ortağı ile birlikte yemek yedikten sonra sahilde yürüdüğü sırada bir anda yere yığılan Selahattin Öztürk, ilk olarak Abana Devlet Hastanesine kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalesinin ardından Selahattin Öztürk, İnebolu Devlet Hastanesinde kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı. Yapılan inceleme sonrasında Selahattin Öztürk’ün zehirlenerek öldürüldüğü açıklandı. Buna rağmen olayla ilgili herhangi bir yargılama yapılmazken, suçluları da tespit edilemedi.

  CİNAYETİN FAİLLERİ BULUNAMADI

  Babasını kaybettikten sonra ailenin geçimini üstlenen ve balıkçılığa başlayan 16 yaşındaki Vedat Öztürk te, 6 ay sonra işkence edilerek öldürülmüş halde bulundu. Bulunduğunda Vedat Öztürk’ün, elleri ile ayaklarının bağlandığı ve kaldığı barınağında yakıldığı belirlendi. Bu olayın ardından yürütülen soruşturmada da failler bulunamadı.

  MEZARLARA TAHRİP EDİLEREK BAŞKALARINA SATILDI

  6 ay arayla öldürülen baba ile oğlu, yan yana toprağa verildi. Bir süre sonra Selahattin Öztürk’ün kardeşi Mustafa Öztürk, mezarların bulunduğu alanı tahrip ederek başkalarına mezar yeri olarak sattı. Yıllar sonra Selahattin Öztürk’ün kızları Nurten Başarır ve Seher Öztürk Sönmez, büyüdüklerinde babalarının mezarını yaptırmak istemelerine rağmen yerini bulamadı. Babasından ve kardeşinden sadece aileye geride çekilmiş bir tek babanın fotoğrafı kaldı. Öztürk ailesi, dua edecek bir mezarları dahi olmayan babaları ve kardeşinin 43 yıl önceki acıyı halen bugünkü gibi yaşadıklarını belirterek, faillerin bulunmasını istedi.

  “NE EŞİMLE İLGİLİ NE DE OĞLUMLA İLGİLİ KİMSE YARGILANMADI”

  Ne eşiyle ilgili ne de oğluyla ilgili kimsenin yargılanmadığını anlatan Emine Öztürk, “Ben, hem eşimin hem de oğlumun olayıyla ilgili birisinin hapis yattığını bilmiyorum. Ne oğlumla ilgili ne de kocamla ilgili kimse yargılanmadı. Sadece eşime zehirlenmiş dediler. Bana kaynımın zehirlediğini söylediler. Ben de biliyordum zaten. İnsan tuttu, kendisi de burada durdu. Oğlumu da öldürten kaynımdır. Ben her iki olayı da ondan bildim” ifadelerini kullandı.

  “BENİ KANDIRARAK ELİMİZDEKİ ARSAYI DA ALDILAR”

  Vekalet verdiği kişiler tarafından kandırıldığını ve elindeki arsanın da alındığını iddia eden Emine Öztürk, şöyle devam etti: “Kaynımın oğlu Hamdi geldi yanıma. Yenge tarlayı satalım, sana 20 bin lira para düşer dedi. Buraya postaneden adam yollayalım dedi. Bana 20 bin lira arsadan para kazanırsın diyerek kandırdı. Biz vekalet verdik, ondan sonra elimizi de kuruttu. Bir gün haber geldi, 800 lira bankaya para yatmış. Bunu duyunca başımda aşağıya kaynar sular döküldü. Bende beddua ettim, Allah hayrını görmeyin diye. Şimdi ise eşimden bir tek bana bir fotoğrafı kaldı.”

  “BİR DUA EDECEK MEZARLARI DAHİ YOK”

  "Gittik mezarlığa, mezar yok. Amcam, mezar yeri satıyordu. Üstüne mezar yapmışlar yani babamın ve abimin mezarını başkasına satmışlar. Çok aradık ama mezarını bulamadık, yok. Mezarı bile yok ikisinin de. Dua edebileceğimiz bir mezar dahi yok. En azımdan ölüsüne sahip çıkalım dedik, mezarını yaptıralım istedik ama mezar dahi ortada yok. Babamdan bize bir tek fotoğrafı kaldı. Abimizin fotoğrafı dahi yok."  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER