'Evdeki hesap, çarşıya uymuyor'

Memur-Sen İl Başkanlığı tarafından tüm Türkiye'de olduğu gibi Kastamonu'da da basın açıklaması düzenlendi

'Evdeki hesap, çarşıya uymuyor'

Memur-Sen İl Başkanlığı tarafından  tüm Türkiye'de olduğu gibi Kastamonu'da da basın açıklaması düzenlendi. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından meydanlara inen Memur-Sen'de Şube Başkanı İrfan Bakır,  açıklanan rakamlarla birlikte evdeki hesabın çarşıya uymadığının tescillendiğini söyledi. Memurun, devletin yükü değil gücü olduğuna vurgu yapan Bakır,  'Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim' ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlatan  Şube Başkanı İrfan Bakır, böylelikle kamu görevlilerinin  2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek  enflasyon oranı da belirlenmiş oldu.  5. Dönem Toplu sözleşmenin  mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu

Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için yüzde 3 + yüzde 3 zammı  kamu görevlilerine reva görmüştü.  Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla  2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle yüzde  8,45’lik bir artış olmuştur.  Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır'' dedi.

Hakem Kurulu kararından bugüne kadar toplam 18 ay geçtiğini hatırlatan Bakır, ''Bu 18 Ayda: Gerçekleşen enflasyon: yüzde 24,258  , Hedeflenen enflasyon: yüzde 7,5, Memura verilen zam:  yüzde 11,4, 18 ayda Dolar yüzde 46,05 arttı. 18 ayda Euro yüzde 54,50 arttı. 18 ayda Altın (Gr.) yüzde 71,33 arttı.  18 ayda Yağ (18 LT) yüzde 116,04 arttı.  18 ayda Elektrik (kr/kWh) yüzde 30,91 arttı. 18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) yüzde 23,68 arttı. Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü,  memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Biz bugün burada,  işte bu gerçekler ışığında,  hem bir durum tesbiti yapmak  hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında  taleplerimizi dile getirmek için toplandık'' diye konuştu.

''GELİN BU ÇARPIK SİSTEMATİĞİ DEĞİŞTİRELİM''

Emeklerinin ve ekmeklerinin dertlerinde olduklarını sözlerine ekleyen Bakır, şöyle devam etti; ''6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde,  bugün açıklanan enflasyon rakamları,  deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını  bir kere daha tescil etmiştir.

Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman  hedeflenen enflasyonun 3 katı,  maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir.  Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Biz,  ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. Kaldı ki,  kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı, tutmayacaktır da. Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef, Memur-Sen’in haklılığını tescilledi. Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil,  reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık  enflasyon oranı bazlı  güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı  adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim. Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür.  Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez Biz,  gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için, seyyanen zam ve  büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz. Kamu işvereninin belirlediği zam,  Mart demeden buharlaşıyor.  Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının yüzde  10’undan  az olmamak üzere seyyanen zam talebini  her zemin ve şartta dile getirdik,  getirmeye de devam edeceğiz.''

Bakır, taleplerinin bir kısmını şu şekilde ifade etti; ''Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz.  Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının yüzde 10’u kadar seyyanen zam yapılmasını;                                                                     En düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Siyasi iradenin vaadi olan  3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz.  Aile yardımının artırılmasını ve  emeklilere de ödenmesini istiyoruz. Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz.  Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz.  Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz.   Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz.'' (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER