'Esnaf, yaptıklarınızı asla unutmayacak'

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (KESKOB) başkanlığına aday olduğunu açıklayan Mehmet Tiryakioğlu Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, esnaf odalarının yöneticilerine yüklendi

'Esnaf, yaptıklarınızı asla unutmayacak'

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (KESKOB) başkanlığına aday olduğunu açıklayan Mehmet Tiryakioğlu  Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, esnaf odalarının yöneticilerine yüklendi.

Salgın nedeniyle birçok esnafın sorunları dinlemeyenlerin, şimdi ise esnaftan oy istediklerini söyleyen Tiryakioğlu, diğer illerde 3-4 günde kredi işlemleri yapılırken, Kastamonu’da ise bu işlemlerin 40 güne yakın sürdüğünü öne sürdü. Esnaf odası yöneticilerinin tek derdinin koltuklarını sağlama almak olduğunu iddia eden Tiryakioğlu, oda başkanlarının ve yöneticilerinin kendilerine yakın kişilerin işlerini hızlandırdıklarını söyledi.

“SİZİN DERDİNİZ KOLTUĞUNUZU SAĞLAMA ALMAK”

Esnaf kuruluşlarının yöneticilerinin, yerel esnafın sorunlarına değinmediğini savunan Tiryakioğlu, “Pandemi sürecinde kahveciler, berberler, kafeler, halk otobüsleri, servisçiler ve diğer esnafımız inim inim inlerken bir çift söz edemeyenler, bugün esnafımızdan hangi yüzle oy istiyorlar? Diğer illerimizde en fazla 3-4 günde kredi işlemleri yapılarak kooperatif ortaklarına ödeme yapılabiliyorken, Kastamonu’da neden 40-42 günde ödeme yapılıyor? Küçük ölçekli kredilerde bile 2 ila 3 kefil istenmektedir. Bu kefil eziyeti insanlarımıza neden yaşatılmaktadır? Bu konuda ‘Genel Merkez talimatı’ diyerek neden üyelerinize sırtınızı dönüyorsunuz? Durum gerçekten böyleyse, bu konuda gerekli mercilerden bir talebiniz oldu mu? Anlaşılan o ki sizin derdiniz koltuğunuzu sağlama almak, başka bir derdiniz hiç olmadı” dedi.

“YOLUNUZ SANAYİDEN HİÇ Mİ GEÇMEDİ?”

Salgın nedeniyle ülke geneli birçok sorunun meydana geldiğini belirten Mehmet Tiryakioğlu, “Biz sizlere tüm ülkemizde tam kapanma uygulanırken, ‘Kastamonu’da esnaf neden işyerlerini açmadı?’ demiyoruz. Biz size illere göre özel uygulamalar olduğunda, Valilik kanalıyla kararlar alınabildiği dönemlerde esnafın sesine neden kulak tıkadınız diyoruz.  Sayın Başkan ve yönetiminin maddi durumları gayet iyi olabilir, gözümüz yok, Allah daha çok versin. Ancak tezgah açamadığı için evine ekmek götüremeyen manavın, tuhafiyecinin, seyyarın ve tüm perakende esnafımızın halini anlama ihtimalinizin olmadığını düşünüyoruz. Pandemi sürecinde taksici, kamyoncu, otobüsçü ve nakliyeci esnafı yasaktan muaftı çok şükür. Ancak bu araçlar arıza yaptı, yedek parça lazım oldu ve bakımı gerekliydi. Lakin sanayimizde en azından bu araçlara bakabilecek sanayi esnafının daha erken açılması, hizmet verebilmesi adına Oto Tamircileri Odası Başkanı olarak sizin bir özel çabanız neden olmadı? Kamyoncular, otobüsçüler sanayide kapalı kapılar önünde günlerce beklerken siz neredeydiniz? Yolunuz sanayiden hiç mi geçmedi?” diye konuştu.

“KENDİNİZE YAKIN İSİMLER HARİCİNDE KAÇ İSMİN İŞLERİNİ HIZLANDIRDINIZ?”

Esnaf odalarına pandemi sürecinde daha esnek şartları olan kredi çalışmalarını neden yapmadıkları sorusunu yönelten Tiryakioğlu, şu ifadeleri kullandı; “Kendinize yakın isimler haricinde kaç ismin işlerini hızlandırdınız? Kooperatif’te para yok bekleyin derken, sizin bu paraları 10 kişiye paylaştırarak sadece 1 kişiye vermeniz o sizin dilinizden düşürmediğiniz ortaklar arasındaki eşitliğin, ilkeli, dürüst, şaibesiz hizmetinizle hiç örtüşmüyor, bizleri kandırıyorsunuz. Ne şiş yansın, ne kebap anlayışı ile iş yaptınız! Tarafınız hiçbir esnafımızın tarafı olmadı. Nasıl olsa seçimler cepte, aday da yok, aday yoksa kimse de ses yok diye düşündünüz. Ne zaman ki şahsım ve arkadaşlarım karşınıza çıktık, panikleyip o yapıştığınız koltuklarda nihayet kımıldamaya başladınız. Çıkmayan krediler bir anda çıkıvermeye başladı. Kredi süreçlerinin hızlandığını görüyoruz. Avukatlar icraları, protestoları durdurmaya ve geri çekmeye başladı.  Esnafımız, bu sahte tavırlarınıza artık inanmayacak ve bu oyuna da gelmeyecek. Bu zor günlerdeki duyarsızlığınızı, vurdumduymazlığınızı unutmayacak. Sizin aylardır, yıllardır unuttuğunuz bu esnaf, yaptıklarınızı asla ve asla unutmayacak.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER