Esnaf ve sanatkârın devletine sığınmaktan başka çaresi kalmadı!

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Covid-19 salgını ile ilgili esnaf adına alınması gereken tedbir destekler hakkında açıklama yaptı.

Esnaf ve sanatkârın  devletine sığınmaktan  başka çaresi kalmadı!

 

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Covid-19 salgını ile ilgili esnaf adına alınması gereken tedbir destekler hakkında açıklama yaptı.

Covid-19 salgınının ülkemizi etkisi altına almasından sonra iş yeri kapatılan, geliri azalarak işleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar için hükümet tarafından önemli tedbirler alındığını ifade eden Ergin, “Ancak COVİD-19 salgınının etkisinin devam etmesinden dolayı vatandaşların korkusu azalmamış aksine artmıştır” dedi.

“Esnaf ve sanatkârlar ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahiptirler” diyen Ergin’in açıklaması şöyle: “Üniversite açılmamış, ilkokul, ortaokul ve liseler kısmen açılmıştır. İnsanlar sokağa çıkma korkusundan alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başlamışlardır ve bu durum artarak devam etmektedir. Yiyecek satışı yapılan bölümler dışında pazar yerleri kapatıldığı için pazarcı esnafımız bu durumdan maddi olarak çok olumsuz etkilenmiştir. Kırtasiyeci, kahveci, kafe işletmecisi, servisçi, pazarcı, hamamcı, kantin işletmecisi evlerine aş, ekmek götürmekte dahi zorlanmaktadır. Esnaf ve sanatkârlar ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahiptirler. Türkiye’de esnaf ve sanatkârlarımız aileleriyle ve çalışanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde sayıları 15 milyonun üzerindedir. Ülkemizde esnaf ve sanatkârlarımız emeğini alın teriyle birleştirerek ülke kalkınmasına, istihdam ve işsizliğin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bunun yanında nitelikli meslek elemanlarının yetişmesine katkı sağlayarak destek olmaktadır. Ekonomik yelpazede orta sınıfta denge unsuru olmaktadır. Özellikle veresiye alışveriş kültürü toplumdaki aylık geliri olmayan kesim açısından önemli bir etkendir.

Esnaf ve sanatkârlarımız Ahi kültürünün üstün vasıflarına sahip, devletine ve milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife edinmiş, bilgi ve becerisini alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır ve ilk defa bu kadar sıkıntılı bir süreç yaşamaktadırlar. Yardıma ihtiyaç duyanın yardımına koşan esnaf ve sanatkârımız şimdi yardım dileyen olmaktan son derece rahatsızlık duymaktadır. Bu süreçten çıkabilmek için esnaf ve sanatkârımızın devletine sığınmaktan başka çaresi yoktur. Esnaf ve sanatkârlarımız için yasal düzenlemelerin yanında özel teşvik ve destek paketi hazırlanmalıdır. Aşağıda bahsettiğimiz konuların her biri esnaf ve sanatkârlarımızın kamuoyuyla ve siyasilerle paylaşılmasını istedikleri önemli satırbaşlarıdır. Biz de onların temsilcileri olarak bütün bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Kısaca sıralamak gerekirse:

1.      COVİD-19 salgınından ekonomik yönden etkilenen esnaf ve sanatkârlara acil olarak 0 faizli, bir yıl ödemesiz 60 ay vadeli 30.000-50.000 TL arasında kredi verilmesi.

2.      Esnaf ve sanatkârımızın elektrik, su, doğalgaz ödemeleri pandemi dönemi sona erene kadar faizsiz olarak ertelenmesi ve ödemelerinin çakışmaması için ödemelerde kolaylık sağlanması.

3.      COVİD-19 salgını sürecinde kredi kullandırılacak esnaflarımızdan özellikle sicili sıkıntılı olan esnaflarımıza kolaylık sağlanması.

4.      Teşvik kredilerinde imalat sektörüne yönelik verilen kredileri için alınacak makine ve teçhizatın yeni olması talep ediliyor. İkinci el makine kullanımının da önü açılması.

5.      Hükümetimizin almış olduğu üç aylık kredi erteleme uygulamasının altı aylık bir süre daha faizsiz yapılması.

6.      Esnaf ve sanatkârlarımızdan bu süreçte iş yerlerini açamayan veya kısıtlı olarak çalışmak zorunda kalanlar için nakdi olarak karşılıksız ve geri ödemesiz para yardımı yapılması.

7.      Pandemi süresinde MTV’nin alınmaması

8.      Sigorta ve zorunlu trafik sigortalarına devlet desteği ve bitiş sürelerine altı ay ilave süre verilmesi.

9.      Okul servis araçlarının araç değişikliği imkânı olmadığından mevcut araçlar için araç yaşının 12’den 16’ya yükseltilmeli ve rehber personel yaşının 18’e indirilmeli, lise mezunu şartının ilkokul düzeyine indirilmesi.

10.  Nakliyeci esnafımızın kasko ve yük sigortalarının aşırı yüksek olan fiyatları düşürülmesi.

11.  TÜVTÜRK muayene ücretleri çok yüksektir. Muayene ücretlerinde indirime gidilmesi.

12.  Ticari araçların muayene süreleri ve yetki belgeleri bir süreliğine ertelenmesi.

13.  Esnaflarımızın kullandığı ticari araçlara ve taşımacı esnaflarımıza ucuz akaryakıt desteği sağlanması.

14.  Esnaf ve sanatkârlarımızın birikmiş olan maliye, SGK borçları için uzun vadeli, faizsiz, yeni bir yapılanma yapılması.

15.  Kiralardaki stopaj bedeli 2020 yılı içinde alınmaması.

16.  Okul kantinlerinden bir yıl boyunca kira alınmaması.

17.  BAĞKUR’a prim borcu olan esnaf ve sanatkârlarımızın pandemi süresi boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanması.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER