‘Esnaf perişan, ticaret yapamıyoruz’

Evlilik düşünen çiftlerin olmazsa olmazlarından çeyiz ürünleri, dövizin artışıyla beraber talep azlığı yaşamaya başladı. Döviz kurunda yüksek artışın oluşmasıyla beraber, yaşanan talep azlığı hem esnafı hem de evlilik düşünen çiftleri olumsuz yönde etkiledi.

‘Esnaf perişan, ticaret yapamıyoruz’
banner72

Kur artışından olumsuz etkilenen çeyiz ürünleri satıcısı Şakir Kaba, daha önce de bu tür ekonomik krizlerin yaşandığını, ancak birkaç ay içerisinde piyasanın tekrar düzeldiğini ifade etti. “Ekonomik krizler, esnafı bu derece etkilemezdi” diyen Kaba; “Yarın sabahı göremiyoruz, çok iniş-çıkışın olduğu bir piyasayla karşı karşıyayız. Önümüzü göremiyoruz, şartlar böyle giderse 2022 yılının Mart-Nisan ayları sonumuz olacak gibi görünüyor, çok endişeliyiz” dedi.

Tüketicinin de bir şaşkınlık içerisinde olduğunu ifade eden Şakir Kaba; “Alımlar giderek düşüyor. 1 aylık periyotta cirom yüzde 50’nin altına düştü. Esnaf perişan, ticaret yapamıyoruz. Örnek verecek olursam, müşteriye 35 TL üzerinden satışını yaptığım bir ürünün kurun artmasıyla beraber dakikalar içerisinde 3 TL zarar ettiğimi gördüm. Tek üründe değil, tüm ürünlerde bu durumla karşı karşıyayız, ticaret bitti” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER