'Esnaf gülerse, herkes rahatlar'

Türkiye Değişim Partisi Kurucu Üyesi ve Kastamonu İl Başkanı olan Ender Karahasanoğlu, yaptığı açıklamada yaşanan Kovid-19 pandemisinde ülkemizin ekonomik olarak zor günler geçirdiğine dikkat çekti

'Esnaf gülerse, herkes rahatlar'

 

TDP İL BAŞKANI ENDER KARAHASANOĞLU, ESNAFA DİKKAT ÇEKTİ;

'Esnaf gülerse, herkes rahatlar'

Türkiye Değişim Partisi Kurucu Üyesi ve Kastamonu İl Başkanı olan Ender Karahasanoğlu, yaptığı açıklamada yaşanan Kovid-19 pandemisinde ülkemizin ekonomik olarak zor günler geçirdiğine dikkat çekti. Bu zorlu süreçte bir yandan siftah yapamayan esnafa, öte yandan iş bulamayan ama evini geçindirmeye çalışan bireylere, Devlet-Millet bütünlüğü ile bu günlerin üstesinden gelinebileceğinden emin olduğunu söyledi.

''ESNAF, BU ÜLKENİN ORTA DİREĞİDİR''

Karahasanoğlu, özellikle siyasetçilere çok büyük işler düştüğünü kaydederek, “Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek, bunları kamuoyu ile paylaşmak ve çözüm önerileri bulmak biz siyasetçilerin en büyük görevidir. Pandemi yasaklarının olduğu, esnafın zor zamanlar geçirdiği şu dönemlerde ne kadar esnafın yüzü gülerse Türkiye ekonomik olarak o kadar ferahlar. Esnaf bu ülkenin orta direğidir. Esnafa hem dükkânı kapat diyerek hem de kiranı öde, elektriği, suyu, doğalgazı, BAĞ-KUR’u, SSK’yı ödeterek esnafı tamamen çaresiz bırakırız. Bizler bu pandemi döneminde, her gittiğimiz esnaf ziyaretinde, mülk sahipleriyle de görüşüp kiracısına gerekli yardımı göstermesi gerektiğini, bunu hem ülkesi adına hem insanlık adına yapması gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

“DEVLET VATANDAŞININ MAĞDURİYETİNİ GİDERMELİ”

Pandeminin ilk dönemlerinde devlet, devletin kiraya verdiği yerlerden kira alımını 3 ay ertelediğini,  bu kısa vadeli çözümün de tüm sorunları erteleyerek sümen altı yapmaktan başka bir şey olmadığını savunan Karahasanoğlu; “Türkiye Değişim Partisi olarak biz de diyoruz ki; Devletimiz kiraya verdiği yerlerden bu yerlerin pandemi sebebiyle kapalı kaldığı dönemlerde kira alımlarını durdursun. Devletimiz hem kiracısı, hem vatandaşı olan bu insanların mağduriyeti giderilmeli, pandemi döneminde kira alınmamalıdır” diye konuştu.

“GERÇEK KİRA BEDELİNDE YARDIMLAR YAPILMALI”

Esnafa kira yardımının yapıldığını ancak bu tutarın büyükşehirlerde 750, küçük şehirlerde ise 500 lira olduğunu hatırlatan Karahasanoğlu; “Şuan yeniden kapalı olan iş yerlerine acil olarak gerçek kira bedelinde yardımlar yapılmalı. Kapalı olan iş yerini, o yerlerde çalışan personellerin durumunu aslında tüm Kastamonulular görüyoruz. Kendi ailemizden, akrabalarımızdan, tanıdıklarımızdan ve çevremizden birçok kişi ya ücretsiz olarak izne çıkarıldı ya da işinden oldu. İşsiz olan gençlerimize işini kaybedenlerde eklendi ve artık Kastamonu’da herkes iş arar oldu. BAĞ-KUR’unu, vergisini, elektriğini, suyunu, doğalgazını, kirasını, personelinin SSK’sını, maaşlarını ödeyemeyen esnafımızın bıçak gırtlağına dayandığı için elinden bir şey gelmiyor. Personelini azaltıyor, masrafları tamamen sıfırlamak istiyor. Devletimiz artık esnafımıza gerçek kiralarını ödemeli, elektrik, su, doğalgaz borçlarını ertelemeli ve faizsiz olmak şartıyla kredi desteği sağlamalıdır” dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER