'Eskiye dönmedik'

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından tüm Türkiye’de geçerli olacak normalleşme kararlarının uygulanmaya başlanmasıyla 1 Haziran itibariyle koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme geçti

'Eskiye dönmedik'
banner72

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından tüm Türkiye’de geçerli olacak normalleşme kararlarının uygulanmaya başlanmasıyla 1 Haziran itibariyle koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme geçti. Kastamonu’da da vakalar düşüş seyrinde ilerliyor. Vali Avni Çakır, her ne kadar açılmaya gidilse de bu açılmanın kontrollü bir normalleşme olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

“AÇILMANIN KONTROLLÜ NORMALLEŞME OLDUĞU UNUTULMAMALI”

İlçe belediye başkanlarıyla buluştuğu KASMİB toplantısına başkanlık eden Vali Avni Çakır, koronavirüs ile mücadelede gösterdikleri çabalardan dolayı belediye başkanlarına teşekkür etti. Kastamonu’daki son güncel durum hakkında açıklamalarda bulunan Vali Çakır; “Koronavirüs ile mücadelede özellikle kahvehaneler, lokantalar, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu umuma açık olan yerlerde hem ciddi bir beklenti oluştu, hem de bir özlem oluştu. Kapalı olan alanlarla ilgili bir normalleşme başladı ancak bu açılmanın kontrollü normalleşme olduğu unutulmamalı. Daha önceki dönemlerde uygulanan kademeli normalleşe ile ilgili kuralların nasıl olması gerektiği ile alakalı yönergeler açıklanmıştı. Mekânların oturma düzeni, vatandaşlarımızın yapması gerekenler, uyması gereken kurallar ilgili yönergelerde açıklandı. Bu hassasiyetlere de uyarsak inşallah bu zamana kadar getirdiğimiz tabloyu uzun zaman devam ettiririz diye düşünüyorum. Ama her şey eskisi gibi oldu, her şey bitti algısı ile hareket edersek, alışmış olduğumuz maske, mesafe ve hijyen kuralları konusunda alışkanlıklarımızı terk eder, kalabalık ortamlarda durmaya devam edersek, maalesef tekrar yoğun vaka sayıları ile karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden hem belediye başkanlarımızın, hem de vatandaşlarımızın destekleri bu noktada çok önemli. Esnaflarımızın bu koronavirüs mücadele döneminde esnaflarımızı zor günler geçirdi. Bunun da farkındayız. Bu bağlamda edindiğimiz kazanımları kaybetmemek uzun vadede esnaflarımızın lehine olacak. Aksi takdirde vaka sayılarının artması tekrardan kısıtlamaların geri gelmesine sebep olabilir. Gerek aşılama oranındaki yüksek seviyemiz, gerekse vatandaşlarımızda oluşan yüksek seviyedeki hassasiyet ile Kastamonu’da kontrollü tabloyu uzun süre devam ettireceğimizi düşünüyorum. Hatta daha güzel seviyelere çevireceğimizi düşünüyorum. Bu süreçte herkesin desteğini tekrar görmek istediğimizi hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

“ÇİFT MASKEYİ HAYATTA BIRAKMAYALIM”

Bu süreçte belediye başkanlarını da uyaran Vali Çakır, son olarak şöyle konuştu: “Hafta sonları kısıtlamalar sadece Pazar günleri belirlenen saatler arasında geçerli olacak. Düğünler, nikâhlar ve sosyal toplantılar serbest hala geldi. Belediye başkanlarımızdan bu süreçte dikkatli olmalarını istiyorum. Düğünlerin yoğun ortamlarda geçeceğini aklımızdan çıkarmayalım. Çift maskeyi hayatta bırakmayalım. Ben aşı oldum diye de rahat hareket etmeyelim. Bu süreçte çok fazla kişi ile temas edebileceğimizi aklımızdan çıkarmayalım.” (Alperen Erkuş)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER