banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Temmuz 2019 Çarşamba

Eski cami yıkıldı, yenisi yapılacak Hacı Nimet Darende Camii yenileniyor

Hayırsever Hacı Nimet Darende tarafından 1993 yılında Salı Pazarı mevkiine yaptırılan cami, tam 22 yıldır mahalle cemaatine hizmet verdikten sonra artık yetersiz gelmeye başladı.

02 Temmuz 2015 Perşembe 12:28
Eski cami yıkıldı, yenisi yapılacak  Hacı Nimet Darende  Camii yenileniyor
 
Hayırsever Hacı Nimet Darende tarafından 1993 yılında Salı Pazarı mevkiine yaptırılan cami, tam 22 yıldır mahalle cemaatine hizmet verdikten sonra artık yetersiz gelmeye başladı. Camiinin depreme dayanıksız olduğunu belirten mahalle sakinleri Bayındırlık mühendislerinin ‘yıkılmalı’ raporu üzerine camiyi yıkarak yenisini yapmaya başladı.
Yıkılan caminin arsasına 2 bin 500 kişilik cami, 60 kişilik Kur’an kursu ve çevre düzenlemesiyle birlikte medrese tarzında yeni bina yapılacak.
Camii İmamı Kamil Sakallıoğlu, caminin cemaate yetersiz geldiğini söyledi. Sakallıoğlu, “Binanın sağlıksız olduğu bina yıkıldıktan sonra anlaşıldı. Allah’tan içerisinde cemaat varken çökme veya yıkılma olmadı” şeklinde konuştu.
“NAMAZ SIRASINDA DIŞARIDA KALAN VATANDAŞLAR OLUYORDU”
Caminin küçük olduğu için gelen cemaatin bir bölümünün dışarıda namaz kılmak zorunda kaldığını söyleyen Sakallıoğlu, “Kış aylarında dışarıda soğukta namaz kılmak zorunda kalan vatandaşlarımız oluyordu. Biz camimizi yaptıran hayırsever Hacı Nimet Darende Hanımın yakınlarıyla istişare yaptık. Bu istişare sonucunda camiyi yıkma kararı aldık. Yeni yapılacak olan camiimiz cemaati dışarıda bırakmayacak bir cami olacak” ifadelerini kullandı.
“SADECE CAMİİ DEĞİL MEDRESE OLACAK”
İmam Kamil Sakallıoğlu, Hacı Nimet Darende Cami’sinin yerine sadece cami değil bir medrese inşa edileceğini söyledi. Sakallıoğlu, “Yeni yapılacak olan medrese en az 2 bin 500 kişilik bir cami, 60 kişilik Kur’an kursu, şadırvan ve bahçe düzenlemeleriyle birlikte daha güvenilir ve daha modern bir mekana kavuşacak. Bizim cemaat olarak böyle bir mekana ihtiyacımız vardı. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
CEMAAT YENİLENMEDEN MEMNUN
Cami cemaati ise caminin yetersiz olduğu için dışarıda namaz kılmak zorundan kaldıkları için rahatsız olduklarını dile getirdi. Yeni yapılacak cami ile bu sorunlarının ortadan kalkacağına inandıklarını söyleyen vatandaşlar, caminin bir an önce tamamlanması için hayırseverlerden yardım talep ettiler.
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV