ERMENİSTAN’I ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kastamonu Üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu Başkanı Tural İsabayli, son günlerde vuku bulan ve halen devam eden Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesindeki çatışmalarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

ERMENİSTAN’I ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

Kastamonu Üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu Başkanı Tural İsabayli, son günlerde vuku bulan ve halen devam eden Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesindeki çatışmalarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

İsabeyli’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: “12 Temmuz 2020 tarihinde öğle saatlerinden başlayarak Ermenistan silahlı kuvvetleri ateşkesi bir kez daha kaba bir şekilde ihlal ederek ağır toplar kullanmakla Ermenistan sınırındaki Tovuz bölgesi istikametinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin mevzilerine karşı saldırılarda bulunmuş ve bu mevzileri ele geçirmeye çalışmışlardır. Bu girişim Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin cesur askerleri ve subayları tarafından kesin olarak önlenmiştir. Savaş sırasında birliklerimiz tarafından alınan müdahale önlemleri sonucunda, ağır kayıplara uğrayan düşman geri çekilmek zorunda kalmıştır. Saldırıyı önlerken Azerbaycan Ordusu'nun biri tuğgeneral olmakla bazı subay ve askerleri kahramanca şehit olmuştur. Böylece, Azerbaycan Ordusu bir kez daha anavatanı savunmak ve topraklarımızı işgalden kurtarmak için en yüksek fedakarlıkları yapmaya hazır olduğunu göstermiştir.

“ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR”

Şu an hâlenara sıra çatışmalar sürmektedir. Bazı büyük güçlerden destek ve himaye görerek saldırgan politikasını devam ettiren Ermenistan hükümeti Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasının sonuçlarını ortadan kaldırmak, işgalci güçlerini Azerbaycan'ın uluslararası düzeyde kabul gören topraklarından çekmek yerine yeni mevzilerişgal etmek ve gerginliği artırmak yoluna gitmektedir.

“BÜYÜK BİR HEYECAN VE GERGİNLİKLE İZLİYORUZ”

İşgal güçlerinin Azerbaycan sınırında Tovuz bölgesinde ve işgal altındaki Dağlık Karabağ'da yaptığı provokasyonlar hakkında haberleri büyük bir heyecan ve gerginlikle izliyoruz. Toprak bütünlüğümüzün yeniden oluşturulması için her zaman savaşmaya hazır olan ordumuzu destekliyor ve onlarla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Çatışmaların başladığı ilk andan itibaren bu konuda tavrını net bir şekilde ortaya koyan ve Azerbaycan’ın haklı davasını savunan Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türkiye kamuoyuna da derin şükranlarımızı sunuyoruz.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Bu provokasyonları Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne yeni bir tehdit olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz. Uluslararası kamuoyunu, çatışmanın çözümüne zarar veren ve yeni tehditler oluşturan bu tür provokasyonlarakarşı uygun bir yasal ve politik değerlendirme yapmaya ve Ermenistan'ı saldırgan politikasını durdurmaya zorlayacak kararlar almaya davet ediyoruz.

“AZERBAYCAN HALKI TOPRAKLARININ

KAYBINI ASLA KABUL ETMEYECEK”

Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması 1988'de Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı açık toprak iddiaları ve etnik provokasyonları ile başladı. Ermeni saldırganlığı sonucunda Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edildi ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlı kendi topraklarından göç etmek zorunda kaldı. Azerbaycan halkı topraklarının kaybını asla kabul etmeyecektir. Dünyanın dört bir yanındaki Azerbaycanlılar, topraklarımızı işgalden kurtarmak ve halkımıza yönelik herhangi bir saldırganlığı önlemek için ordumuzun attığı tüm adımları desteklemektedir.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Ailelerine sabır diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralılarımıza Rabbimizden acil şifalar diliyoruz. Vatandan ayrı yaşıyoruz, ama kalplerimiz her an Vatan ile atıyor!” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER