'Erken teşhisle kanseri yenmek mümkün'

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle bilgilendirme notu yayınladı. Kanserin, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı problemi olduğu kaydedildi

'Erken teşhisle kanseri yenmek mümkün'

 

'Erken teşhisle kanseri yenmek mümkün'

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle bilgilendirme notu yayınladı. Kanserin, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı problemi olduğu kaydedildi.

“KANSERE BAĞLI 9.6 MİLYON ÖLÜM GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Aynı zamanda yüksek tedavi maliyetleri nedeniyle ülkelerin ekonomisinde ve iş gücünde çok ağır kayıplara neden olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı;  “Oysa erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünülürse korunmanın önemi daha da artmaktadır. Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile elde edilen sonuçların daha etkin kullanılması ve halkı bilgilendirme/bilinçlendirme/farkındalık kazandırma çalışmalarına yoğunluk verilmesi amacıyla düzenlenen ‘1- 7 Nisan Kanser Haftası’ etkinlikleri, kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kanser hastalığının yükü dünya çapında her geçen gün artış göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2018 yılı verilerine göre söz konusu yılda küresel baz da 18.1 milyon yeni kanser vakası saptanmışken, hastalığa bağlı 9.6 milyon ölüm gerçekleşmiştir.”

“KANSERDE, YÜZDE 90 ÇEVRESEL, YÜZDE 10 ORANINDA GENETİK FAKTÖRLER ETKİLİ”

İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasında, dünya genelinde her 5 erkekten birinde ve her altı kadından birinde kanser gelişimi göründüğü belirtilerek; “Her 8 erkekten birinin, her 11 kadından birinin ise kanser sebebiyle hayatını kaybedeceği ön görülmektedir. Yine gelecek yıllarda dünya nüfusunun artması, yaşlanması ve kansere yol açabilecek risk faktörlerine daha çok ve uzun süre maruz kalması ile birlikte gerek tanı konacak kanser olgu sayısının gerekse bahsi geçen hastalığa bağlı ekonomik, sosyolojik ve psikolojik yükün artması beklenmektedir. Yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı olarak gelişmekte olan kanserlerin, çevresel faktörler arasında yer alan; tütün kullanımı, alkol tüketimi, obez olma ve enfeksiyonlara maruziyetin engellenmesi yolu ile günümüzde yüzde 30-yüzde 50 oranında önlenebileceği bilinmektedir” denildi.

“KANSER TARAMALARI ÜCRETSİZ OLARAK YAPILMAKTADIR”

Kanser teşhisinin çok önemli olduğu kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi; “Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil kanser tarama araçlarında: 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yıl da bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tarama sonrasında pozitif ya da şüpheli bulunan kişiler, tarama sonrası teşhis merkezlerimize yönlendirilmekte ve ileri tetkikler yapılmaktadır. Teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları tarafından yapılmaktadır.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER