'Erken önlem alın'

KASTAMONU Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, hayvan üreticilerine uyarılarda bulundu

'Erken önlem alın'

 

Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan üreticilere uyarı:

'Erken önlem alın'

KASTAMONU Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, hayvan üreticilerine uyarılarda bulundu. Kış şartlarının hayvancılığın en zorlu dönemlerinden birisi olduğunu aktaran Maşalacı, ahır ile ilgili problemlerin yanı sıra hayvanlarda doğum ve hastalıkların kış mevsiminde yoğunlaşacağının altını çizdi. Başkan Maşalacı, erken dönemde önlem almanın yeterli olacağını vurguladı.

Et ve sütün sağlıklı ve maksimum verimle üretilebilmesi için özellikle soğuk kış aylarında üreticilerin yetiştirdikleri hayvanlara iyi bir besleme ve bakım programı uygulamaları gerekli olduğunu anımsatan Başkan Hacı İbrahim Maşalacı; “Süt inekleri ve besi hayvanları en rahat 5-20 0C sıcaklık aralığında yaşamlarını sürdürmektedir. Yaşadığımız kış aylarının soğuk günlerinde ise hayvan tükettiği yemin bir kısmını da ısınmak için harcamaktadır. Rüzgara açık alanlarda bulunan ve üzeri çoğunlukla ıslak olan hayvanlarda bu durum daha da belirginleşmektedir. Ayrıca soğuk havanın mide ve bağırsak hareketliliğini artırması, hayvanların yedikleri yemleri daha az sindirmesine sebep olmaktadır. Bu durumları göz önüne alarak özellikle hava sıcaklığının 5 derecenin altına düştüğü bu şartlarda hayvanların tükettiği rasyonu yani günlük yediği yem miktarını artırmayı unutmamamız gerekmektedir” dedi.

“BUZAĞILARA SAĞLIKLI ORTAMLAR SAĞLAMAMIZ GEREKLİ”

Soğuk hava şartlarında hayvanların yedirilen yem miktarından yaklaşık olarak yüzde 10- 15 gibi bir artış sağlamanın yeterli olacağına dikkat çeken Maşalacı, şu ifadeleri kullandı; “Bunu yaparken hayvanlarımız yağlı ise ve kondisyonları yüksekse rasyondaki enerji miktarında dikkatli davranmalı ve daha da fazla yağlandırmaktan da kaçınılmalıdır. Ayrıca bu soğuk günlerde melas gibi enerji veren maddeleri yemlerine ekleyebilirler. Hayvan sahipleri bu dengelemeyi yaparken mutlaka Veteriner Hekimlerden destek almalıdır. Yukarıdaki önerilerimiz işkembesi gelişmiş ve yaşı ilerlemiş olan hayvanlar içindir. Buzağılarda ise durum biraz daha farklıdır. Buzağıların rahat yaşaması için ihtiyaç duydukları sıcaklık 15-25 derece sıcaklık arasındadır. Bu sıcaklık özellikle yeni doğmuş ve bir aya kadar olan buzağılar için geçerlidir. Yeni doğan buzağıların vücutlarında yaklaşık 1 günlük ihtiyaçlarını karşılayacak yağ bulunmaktadır. Eğer biz hayvanın ihtiyacını karşılayacak düzeyde yeterli bir besleme yapmazsak bu depo çok hızlı harcanır ve buzağılar hastalıklara açık hale gelir. Her ne kadar modern sistemlerde buzağılar çoğunlukla dış ortamda barındırılıyor olsa da şayet bakıldıkları ortamlarda nem ve cereyan, hava akımı, oluşturan durumlar mevcut ise soğuk havalarda ilk birkaç gün vücut ısılarını koruyacak ve devamlılığını sürdürecek ortamlar sağlamamız gereklidir.”

“SU İÇMEYEN HAYVANIN YEM TÜKETİMİ DE AZALIYOR”

Buzağılar büyümeye başladıkça ve mideleri geliştikçe ısı ihtiyaçlarının da azaldığını bildiren Başkan Maşalacı, ilimiz şartlarında sıcaklık 5 derecenin altına düştüğü bu dönemlerde, süt tüketimlerinde yüzde 10-15 artış yapılması gerektiğini söyleyerek; “Eğer buzağıların beslenmesinde buzağı maması kullanıyorsak 1 litreye kattığımız toz mama miktarını yukarıda belirtilen ölçüde artırmamız ya da yağ oranı yüksek mamaları tercih etmemiz gerekmektedir. En önemlisi de besleme sırasında süt veya mamanın ısısıdır. Bu ısı yaklaşık 35 derece olmalıdır. Buzağılar açısından barınma şartları da oldukça önemlidir. Kulübelerin yönünün soğuk rüzgarlara yönelik olmaması ve altlığının sık sık değiştirilerek ıslaklığın önlenmesi hayati öneme sahiptir. Soğuk hava şartlarında hayvanın az su içeceği fikri oldukça yaygındır. Özellikle buzağıların büyümelerini sağlayan başlangıç yemi tüketiminin artması su tüketimine bağlıdır. Su içmeyen hayvanın yem tüketimi de azalacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalarda soğuk hava şartlarında günde 3-4 sefer ılık su vermenin buzağılarda yem tüketimini dolayısıyla büyümeyi artırdığını göstermiştir. Su tüketimi sadece buzağılar için değil diğer hayvanlar için de oldukça önemlidir. Yem tüketimi su tüketimi ile doğrudan ilişkilidir. Eğer hayvanın su tüketimi en üst seviyede sağlanamaz ise hayvan yemini bitiremeyecektir bu da et ve süt verimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda da çeşitli hastalıklara sebep olacaktır” diye konuştu.

“ERKENDEN ÖNLEM ALMAMIZ YETERLİ”

Bir diğer önemli konun ise açıkta bulundurulan yem maddeleri olduğunu dile getiren Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, “Açıkta kalan yemler üzerine gelen kar,yağmur veya don sonucunda yemin içerisine işleyen rutubet küflenmeye yol açarak hayvanlarda ölüm olmak üzere ayak tırnak problemleri, yavru atmalar v.b. ciddi kayıplara yol açmaktadır. O yüzden hayvanlarımızın yiyecekleri de kontrol edilmeli ve bundan kaynaklı verim kayıpları engellenmelidir. Kış şartları hayvancılığın en zorlu dönemlerinden birisidir. Ahır ile ilgili problemlerin yanı sıra hayvanlarda doğum ve hastalıklar bu dönemde yoğunlaşır. Belirtilen sorunları önlemek, yukarıda bahsettiğimiz birkaç basit uygulama ile, elimizdedir. Bu amaçla sadece erkenden önlem almamız yeterlidir. Yetiştiricilerimize kış aylarında kolaylık sağlayacak bu önlemler saygı ile duyurulur” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER