banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

Ergül Kebeli, 62 yaşında üniversiteyi kazandı HİÇBİR ZAMAN GEÇ DEĞİL

2014 yılında eşi ile izlediği bilgi yarışmasının ardından liseyi bitirmeye karar veren Ergül Kebeli, 4 yıllık liseyi 2 buçuk yılda birincilik ile tamamladı.

Aciksoz Haber -->
12 Eylül 2018 Çarşamba 10:28
Ergül Kebeli, 62 yaşında üniversiteyi kazandı HİÇBİR ZAMAN GEÇ DEĞİL

 

2014 yılında eşi ile izlediği bilgi yarışmasının ardından liseyi bitirmeye karar veren Ergül Kebeli, 4 yıllık liseyi 2 buçuk yılda birincilik ile tamamladı.

Bu başarısının ardından üniversite okumaya karar veren 4 çocuk annesi 62 yaşındaki Ergün Kebeli, üniversite sınavından aldığı 292 puan ile Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı.

Kastamonu Üniversitesi’ne giderek ders kayıdını yaptıran Ergül Kebeli, üniversiteyi bitirdikten sonra sağlığı yerinde olursa yüksek lisans yapmayı düşündüğünü de dile getirdi.

45 yıl aradan sonra okul sıralarına geri döneceği için mutluluk duyduğunu ifade eden Kebeli, hayata dair hedefleri olan insanlar için hiçbir zaman geç olmadığını söyledi.

Gençlere hayal kurmalarını öneren Ergül Kebeli, “Gençler hayal etmekten korkmasınlar. Ama kurdukları hayallerin peşinden koşup, hayalleri için çalışmak zorunda olduklarını unutmasınlar” dedi.

“HAYAL ETMENİN SINIRI YOK”

‘Hayallerin sınırı yok’ diyen Ergül Kebeli şunları söyledi; “1972 yılında ortaokulda okurken, iki yıl üst üste aynı dersi veremediğim için okuldan ilişiğim kesilmişti. Cumhuriyetin 50’nci yılında 1973 yılında okulla ilişiği kesilen öğrencilerin tekrardan okul sıralarına dönebilmesi için yasa çıkartılmıştı. Bu yasa sayesinde okula geri döndüm ve orta okulu bitirdim. Ama bir sonraki yıl liseye geçtiğimde aldığım 9 dersin 8’inden zayıf not almıştım. Bu başarısızlık üzerine lise 1’de okul hayatım bitmişti. Ben aslında zamanın diğer çocuklarına göre oldukça şanslıydım. Annem ve babam beni okutmak için çok uğraşmıştı. Ama benim kendi isteksizliğimden dolayı okuyamamıştım.

LİSEYİ BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

2014 yılında eşimle izlediğim bir bilgi yarışmasında eşimle girdiğim bir iddia üzerine liseyi dışardan bitirmeye karar verdim. 2014 yılında başladığım açık öğretimi 2 buçuk yılda birinclikle bitirdim. Bu başarımın ardından üniversite okuyabileceğimi düşündüm. Bu sene girdiğim üniversite sınavından 292 puan aldım. Bu puan ile Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Edebiyat Bölümü ve Tarih Bölümü’nü tercih ettim. Diğer iki tercihim ise Açıköğretim Fakültesi’nden ebebiyat ve tarih bölümüydü. Yerleştirme sonuçları açıklandığında 2’nci tercihim olan Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandığımı gördüm. 10 Eylül’de de üniversiteye giderek kaydımı yaptırdım. Şimdi benim torunum yaşındaki çocuklarla aynı sıraları paylaşacağım için heyacanlıyım. Bazen acaba yapabilir miyim? Diye düşünüyorum. Ama ben hiçbir zaman hayalimden vazgeçmeyeceğim. Üniversiteyi bitirdiğimde 66 yaşında olacağım. İnşallah sağlığım yerinde olursa yüksek lisans yapmayıda düşünüyorum.”

“HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN”

Gençlere önerilerde bulunan Ergül Kebeli, “Hayal etmenin sınırı yoktur. Ama kurduğunuz hayalin gerçek olabilmesi için, peşinden gitmeniz ve çalışmanız gerekir. Okul çağlarında başarısız bir öğrenciydim. Bu başarısızlığıma rağmen 62 yaşımda kurduğum hayellerin peşinden koşarak üniversiteyi kazandım. Gençler hayal etmekten korkmasınlar. Ama kurdukları hayallerin peşinden koşup, hayalleri için çalışmak zorunda olduklarını unutmasınlar” dedi.

“OKUYUNCA MUTLU OLACAĞIM”

Çevresindeki bazı insanların ‘Okuyunca ne olacaksın?’ şeklinde soruları ile karşılaştığını ifade eden Ergül Kebeli, “Hocalarım, çocuklarımın akranları, sınıf arkadaşlarım, milenyum çocukları, torunlarımın yaşıtları hiç sıkıntı yok. Bir hayâl kurdum ve bu gün onun gerçekleştiğini gördüm. Hani çocuklara sorarlar ya ‘Okuyunca ne olacaksın’ diye eğer bu soruyu bana sorarlarsa cevabım çoktan hazır, okuyunca mutlu olacağım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV