Erdoğan’dan esnaf ve çiftçiye müjde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı konuşmasında esnafa ve çiftçiye karşılıksız destek verileceğini söyledi

Erdoğan’dan esnaf ve çiftçiye müjde!

Erdoğan’dan esnaf ve çiftçiye müjde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı konuşmasında esnafa ve çiftçiye karşılıksız destek verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında çiftçiye ve esnafa hibe ödemesi yapılacağını da açıkladı. 645 bin emeklinin maaşını bin 500 liraya çıkardıklarını da duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Esnaflarımıza 2 grupta destek vereceğiz. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan birinci grup işletmelere 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız. Destek vereceğimiz ikinci gruptaki toplam 1 milyon 150 bini aşkın kın işletmemizi kapsayan gruptaki vatandaşlarımıza da bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz” dedi.

ESNAFA 2 GRUP HALİNDE DESTEK VERİLECEK

Erdoğan, esnafa iki grup halinde hibe verileceğini açıkladı. Birinci grupta; kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi salgın tedbirleri nedeniyle uzunca bir dönem kapalı kalmak zorunda olan işletmeler yer aldığını bildirdi. Söz konusu işletmelere 5 bin TL karşılıksız destek verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkinci grupta ise bakım-onarım-tamirat-kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar-kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecilerinin yanı sıra daha önce de destek alan lokantalar ve terzilerin de yer aldığını belirtti. Bu tip işletmelere ise 3 bin TL hibe verileceğini açıkladı.

 “ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENECEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilere yapılacak destekler hakkında ise şunları söyledi; “Çiftçilerimize de müjdelerimiz var. Ramazan ayı boyunca 180 bin ton patates ve kuru soğanı alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya desteklemeyle birlikte 4 liraya yükseltilmiştir. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını bin 750 liraya yükseltiyoruz. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER