Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

Entegre, enerji yönetimine odaklandı

ENERJİ verimliliği alanındaki ödüllü projelerle sektördeki öncü konumunu pekiştiren Kastamonu Entegre, çevresel etkisini en aza indirmek amacıyla hayata geçirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor

20 Ocak 2021 Çarşamba 10:28
Entegre, enerji yönetimine odaklandı
 

Entegre, enerji yönetimine odaklandı

ENERJİ verimliliği alanındaki ödüllü projelerle sektördeki öncü konumunu pekiştiren Kastamonu Entegre, çevresel etkisini en aza indirmek amacıyla hayata geçirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Yakın zamanda ikinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayan şirket, geliştirdiği yenilikçi projelerle dikkat çekiyor. Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız; “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor” dedi.

Ağaç bazlı panel sektörünün Türkiye lideri olan; MDF, yonga levha, laminat parke ve kapı paneli ürünlerinde dünyanın ilk 4 üreticisi arasında yer alan Kastamonu Entegre, tüm iş süreçlerini çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri gözeterek gerçekleştiriyor. Çevresel etkisini ölçebilmek adına 2015 yılında karbon ayak izi hesaplamasına başlayan şirket, üretim sürecinde ortaya çıkan ve üretime uygun olmayan ahşap atıkları, biyokütle enerji santrallerinde elektrik ve ısıya dönüştürerek, doğalgaz ile üretilen enerjiye kıyasla her yıl ortalama 240 bin ton CO2 emisyonunun önüne geçiyor. 

VERİMLİLİK ARTIRICI PROJELERLE DAHA FAZLA TASARRUF

Fabrikalarda hayata geçirilen tasarruf projeleri sonucunda 2019’da, 2015 yılına oranla enerji tüketiminde yüzde 8,9 azalma kaydeden Kastamonu Entegre, 25 farklı verimlilik artırıcı proje ile yıllık 45,9 milyon kWh enerji tasarrufu sağlamayı öngörüyor. Ayrıca, Avrupa Birliği Ufuk 2020 programı tarafından desteklenen E2COMATION projesiyle, fabrikaların dijital ikizini oluşturup optimizasyon araçlarından faydalanarak, üretim kaynaklı enerji tüketimini ve çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedefliyor.

GAZLAŞTIRMA TEKNOLOJİSİNİN EN BÜYÜK ENDÜSTRİYEL UYGULAMASI

TÜBİTAK-TEYDEB destekli “Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması ve Yenilenebilir Temiz Enerji Üretimi” projesiyle üretim tesislerinde proses sırasında ortaya çıkan atıkların, gazlaştırma tesisinde verimli bir şekilde enerjiye dönüştürülmesini sağlayan şirket, 2018 ICCI Enerji Ödülleri’nin "Biyokütle ve Atık" kategorisinde ve 13’ncü Teknoloji Ödülleri’nin ‘Üniversite-Sanayi İş Birlikleri’ kategorisinde ödüle layık görüldü. 2018’de VAP desteği alarak projelerini başarıyla tamamlayan Kastamonu Entegre Gebze ve Balıkesir Tesisleri de 10’uncu Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.

YILDIZ; “İNOVATİF PROJELERLE ENERJİ VERİMLİLİĞİMİZİ ARTIRIYORUZ”

Bugün en büyük sorumluluğumuzun ekonomik büyümeyi, dünyadaki kaynakları tüketmeden, verimli bir biçimde gerçekleştirmenin yollarını aramak olduğunu dile getiren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız; “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor. Geliştirdiğimiz inovatif projelerle enerji verimliliği performansımızı her geçen yıl iyileştiriyoruz. Örneğin, ulusal ağaç bazlı panel sektöründe ilk defa kullanılan Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması teknolojisiyle, daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlayıp hem de atık yönetimini daha etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz.” dedi.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN FABRİKA

Adana MDF Tesisi çatısına kurdukları Hayat-GES 1 Güneş Enerji Santrali ile kendi elektrik enerjilerini ürettiklerini belirten Yıldız, ayrıca tesislerdeki motorin yakıtlı forkliftleri elektrikli forklifte dönüştürerek hem enerji maliyetlerin düşürüp hem de dizel yakıt kullanımına bağlı C02 emisyonunu ortadan kaldırdıklarını belirtti. Kastamonu Entegre’nin sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu ile ilgili çalışmalarına, çevresel etkiyi en aza indirmek amacıyla dijital ortamda yayınlanan Sürdürülebilirlik Raporu 2019’dan ulaşılabilir: https://www.keas.com.tr/surdurulebilirlik2019.aspx (Bülten)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV