banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

EN BÜYÜK SORUNUMUZ HALK DESTEĞİ!

Türk Dünyası Kültür Başkenti tertip komitesi toplantısı Şeyhoğlu Konağı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, bugüne kadar nakdi olarak ciddi bir bütçe desteği almadan programları el birliği ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 14:11
EN BÜYÜK SORUNUMUZ HALK DESTEĞİ!
 

  Türk Dünyası Kültür Başkenti tertip komitesi toplantısı Şeyhoğlu Konağı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, bugüne kadar nakdi olarak ciddi bir bütçe desteği almadan programları el birliği ile gerçekleştirdiklerini söyledi. 
Turizm tesislerinden olumlu geri dönüşler olduğunu ifade eden Vali Karadeniz, “Özellikle son bir aydır turizm tesislerinden bana gelen bilgiler şimdiden önemli artış olduğunu gösteriyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti programı sayesinde Kastamonu algısı insanlarda oluşmuş. Kastamonu’nun toplam potansiyelini göz önüne aldığımızda bu gelişmeler devede kulak sayabileceğimiz gelişmelerdir. Buranın potansiyeli göz önüne alındığında yıllık hedefin en az 1 milyon geceleme sayısına ulaşmak olmalıdır. Ortalama geceleme süresi de 2 gecenin üzerine çıktığı zaman ilimiz kendi potansiyelinin yüzde 50’sinden fazlasını kullanmaya başlamış diyebiliriz” dedi. 

“EN BÜYÜK SORUNUMUZ HALK DESTEĞİ”

Halkın programlara yeterli desteği sağlamadığını dile getiren Vali Yaşar Karadeniz, “Bugüne kadar gelinen noktada, ben etkinlik programının uygulanması açısında başarılı olduğumuz kanaatindeyim. Bugüne kadar nakdi olarak ciddi bir bütçe almadan, programları el birliği ile sürdürüyoruz. Bizim en büyük eksikliğimiz halkımızın etkinlikleri takip etmemesi ve yeterince takip edilmemesidir. Geçen yıl en çok şikayet edilen nokta sosyal etkinliklerin olmamasıydı. Bu yıl yeteri miktarda etkinlik var ve bu etkinliklerin hepsi farklı bir toplumsal yapıya hitap ediyor. Toplumun tamamını bir yelpaze olarak değerlendirirsek, yelpazenin bütün kesimlerine hitap eden programlar var. Halkımız kendine uygun programı takip eder ve katılım gösterirse bizde daha büyük bir şevkle bu faaliyetleri sürdüreceğiz” diye konuştu.

“PROGRAMLARDA YAVAŞLAMA OLACAK”

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte programlarda yavaşlama olacağını dile getiren Karadeniz şunları söyledi; “Ramazan ayının gelmesi ile etkinliklerde yavaşlama olacak. Onun yerine belediyenin Ramazan etkinlikleri ön plana çıkacak. Önümüzde ki süreçte Kastamonu’nun il dışında tanıtımları ön plana çıkacak. Bir iki ayı bu şekilde değerlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla ağırlığımız bu mecrada devam edecek. Yaz aylarında ilçelerde ki yerel etkinlikler olacak. Kültürel etkinlikler olacak ama ağırlık yerel etkinliklerde olacak. Son bahar aylarında ise kaldığımız yerden güçlü bir şekilde devam edip 5 Aralık’ta da Türk Dünyası Kültür Başkenti kapanış programını coşkulu bir şekilde yapacağız. Artık o çalışmaların devamı niteliğinde olan çalışmalarla önümüzde ki yıllarında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sürecin kesintisiz devamı Kastamonu’nun tanıtımının sürekliği konusunda fayda sağlayacaktır.”

BABAŞ: TAŞERON KULLANMADAN PROGRAMLARI YAPIYORUZ

Türk Dünyası Kültür Başkenti programı çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerde taşeron kullanmadıklarının altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş şunları söyledi; “Türk Dünyası Kültür Başkenti programı için ne gerekiyorsa onu yaptık. Taşeron kullanmadan programları kendi imkanımız ile yapıyoruz. Bunun maddi karşılığı da çok fazla. Herkes özveri ile çalışıyor. Gelinen noktada çok ciddi faaliyetler gerçekleştirdik. Biz etkinlikleri duyuramıyoruz veya halktan ilgi göremiyoruz. Programların halkla buluşturulması en büyük isteğimiz. Kastamonu halkı programlardan kendine uygun olanları seçip ona katılabilir. Para ile yapılamayacak olan faaliyetler şuanda Kastamonu’da yapılıyor. Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası programları muhteşemdi. 

“TANITIMDA HİÇBİR NOKTAYI EKSİK BIRAKMAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Tabi bu arada sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin bu programlara katılmasını sağlamalıyız. Yaptığımız programları ilerleyen günlerde film haline getirdiğimiz de ne kadar büyük bir iş yaptığımız ortaya çıkacaktır. Tanıtımın hiçbir yerinde eksik bırakmamaya gayret gösteriyoruz. 

“300’ÜN ÜZERİNDE BELEDİYE BAŞKANINI AĞIRLAYACAĞIZ”

Yarın Etnospor’a katılacağız. Orada güzel bir çadırımız var. Uç beyliklerinden birisi biziz. Orada ilimizi güzel bir şekilde temsil edeceğiz. Bu ayın 11-13’ünde Tarihi Kentler Birliği meclis toplantısı Kastamonu’da yapılacak. 300’ün üzerinde belediye başkanını Kastamonu’ya bekliyoruz. Sempozyum Ilgaz’da olacak ama etkinlikler Kastamonu Merkez’de olacak. Kısa zamanda ilimizin tarihi ve kültürel değerlerini belediye başkanlarına göstereceğiz. Bu bizim için iyi bir tanıtım olacaktır. Buradan etkilenecekler ve gittikleri yerlerde Kastamonu’dan bahsedeceklerdir. Bu nokta da iş adamlarımıza ve esnafımıza büyük iş düşüyor. Bu etkinliği takip ederseniz seviniriz. TÜRKSOY heyeti üzerine düşen görevi burada yapıyor. Yapacaklarını söyledikleri programları burada iyi takip ediyorlar. Bizim burada ki amacımız Kastamonu halkına, Kastamonu esnafına ve ilimize en büyük faydayı sağlamaktır.”
Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan ve Vedat Yılmaz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV